انواع لوله کشی آب ساختمان

انواع لوله کشی آب ساختمان

یکی از روش های جدید در نحوه اجرای رایزر آب در ساختمان از بالا به پایین است. به همین دلیل ما قصد داریم تا در ادامه مقاله لوله کشی آب ساختمان در مورد نحوه این لوله کشی آب صحبت کنیم.

به منظور توضیح در مورد لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین ابتدا توضیحاتی را در مورد لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا ذکر می کنیم.

لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا:

 در حال حاضر از دو نوع رایزر در لوله کشی آب ساختمان ها استفاده می شود، رایزر پایین رونده و رایزر بالارونده. رایزر آب در لوله کشی آب ساختمان در شیوه پایین به بالا از نوع بالا رونده است. لازم به ذکر است که بیشتر ساختمان ها در گذشته از رایزر بالا رونده در لوله کشی آب ساختمان خود استفاده می کردند.

نتیجه لوله کشی آب ساختمان با استفاده از رایزر بالارونده به این صورت است که لوله کشی آب در ساختمان به صورت پایین به بالا انجام می شود.

لوله کشی آب

به این شکل که بعد از گرفتن انشعاب اصلی از کنتور و در واقع همان رایزر اصلی در طبقه همکف وارد طبقات ساختمان می شویم و در هر طبقه بر اساس تعداد مکان های مصرف آب انشعاب های مختلف را از رایزر اصلی می گیریم.

حال هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، لوله آب نیز به همان مقدار در طول ساختمان بالا رفته تا به آخرین طبقه برسد و به این شکل مسیر حرکت لوله به پایان خود می رسد.

نحوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین:

این شیوه از لوله کشی همانطور که ذکر شد روش جدیدی در لوله کشی آب ساختمان است به این صورت که رایزر آب را بعد از اتصال به کنتور به شکل مستقیم و بدون توقف در طبقات مختلف ساختمان تا بالای پشت بام ساختمان هدایت می کنیم.

بعد از اینکه رایزر آب به بالای پشت بام رسید با کمک اتصالات “U” شکل لوله را به سمت پایین بر می گردانیم و بر خلاف شیوه لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا، این بار از بالا به پایین لوله اصلی را به تعداد مورد نیاز در طبقات ساختمان تقسیم بندی می کنیم.

نحوه لوله کشی آب در داخل ساختمان در شیوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین به چه صورت انجام می شود ؟

نحوه لوله کشی آب در داخل ساختمان در شیوه بالا به پایین شبیه لوله کشی آب در داخل ساختمان در شیوه از پایین به بالا است و در داخل ساختمان نیز بنا بر نقشه ساختمان، نوع مصالح و سلیقه افراد می توان از هر شیوه لوله کشی آب بهره برد.

لوله کشی آب

همانطور که می دانید شیوه لوله کشی در داخل ساختمان به صورت های انشعابی و کلکتوری قابل اجرا است و در لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین نیز می توان لوله رایزر را بعد از پایین آمدن وارد کلکتور بالای پشت بام نمود و پس از ورود لوله آب به داخل هر واحد می توان از شیوه کلکتوری استفاده نمود.

لوله های آب سرد و گرم نیز از همین رایزر منشعب می شوند. پس می توان بعد از ورود لوله رایزر به داخل هر طبقه ابتدا لوله را وارد کلکتور کرده و سپس بر اساس نیاز برای مصرف آب سرد و گرم انشعاب گرفت.

لوله کشی آب در داخل ساختمان از این قسمت به بعد کاملا سلیقه ای است.

به این صورت که می توان برای اجرای لوله کشی داخل ساختمان بعد از اتصال لوله ها به کلکتور آنها را از طریق لوله کشی داخلی آب ساختمان به صورت لوله کشی توکار به شکل خوابانده در کف و دیوار و یا به صورت لوله کشی آب سرد و گرم زیر سقفی اجرا کرد.

در صورت استفاده از شیوه انشعابی در لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین نیز بعد از ورود انشعاب لوله اصلی به هر طبقه می توان لوله را در طول هر واحد هدایت کرد و برای هر منطقه مصرفی آب سرد و گرم را به صورت موازی با هم در هر منطقه اجرا کرد. در این شیوه نیز طریقه لوله کشی داخلی آب در ساختمان می تواند به صورت های لوله کشی روکار و یا لوله کشی توکار انجام بگیرد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.