تعمیر یخچال

تعمیر یخچال

عیب ۱- یخچال روشن نمی‌شود

علت: پریز برق ندارد، دوشاخه یا سیم رابط معیوب است.

رفع عیب:پس از کنترل برق پریز دوشاخه و سیم رابط را به این صورت آزمایش می‌کنیم. توسط یک سیم دو قطب دو شاخه را به یکدیگر مرتبط ساخته و در حالی که ورودی کابل را از مدار یخچال باز نموده‌ایم، آوامتر را به آنها متصل می‌نماییم در صورت عدم انحراف عقربه، سیم رابط و دوشاخه را که معمولا به شکل یک پارچه تولید می‌شود تعویض می‌کنیم.

 

عیب ۲- یخچال روشن نمی‌شود

علت: ترموستات معیوب است.

رفع عیب: با بررسی مدار الکتریکی یخچال به این نتیجه خواهید رسید که اگر کلید ترموستات خراب باشد و فاز ورودی را به موتور، هدایت نکند کمپرسور قادر به حرکت نخواهد بود. ورودی و خروجی ترموستات را به آرامی از آن جدا سازید و با اتصال رابط‌های اهم‌متر به آن ولوم را به چپ و راست بچرخانید تا صدای قطع و وصل کلید داخل ترموستات شنیده شود. اگر با وصل کلید عقربه به طرف صفر منحرف و با قطع کلید عقربه به طرف بی‌نهایت باز گردد عیب از ترموستات نیست. در غیر این صورت ترموستات را از بدنه یخچال خارج نموده و قاب آن را باز کنید و به آرامی سعی کنید مشکل کلید داخل آن را رفع نمایید. اگر ترموستات تعمیر نمی‌شود آن را تعویض کنید تا یخچال شروع بکار کند.

تذکر: در مواردی که نیاز است ترموستات از یخچال خارج شود و یا اگر ناچارید در همان وضعیت (متصل به بدنه) بر روی آن آزمایش را انجام دهید، می‌بایست در نظر داشته باشید که اعمال فشار نامناسب برروی ترموستات ممکن است به لوله مویی و یا لوله بلو آسیب رساند، و در نتیجه گاز داخل ترموستات تخلیه شود. ترموستاتی که دچار چنین عیبی گردد، بلافاصله باید تعویض شود زیرا عمل اتومات را انجام نخواهد داد.

 

عیب ۳- یخچال روشن نمی‌شود

علت: اورلود معیوب است.

رفع عیب: در صورت خرابی اورلود کمرسور روشن نخواهد شد زیرا عموما جایگاه اورلود سر راه نول مشترک کمپرسور است و اگر پلاتین‌های داخلش در حالت عادی متصل نباشند به موتور الکتریکی کمپرسور ولتاژ نمی‌رسد اتصال پلاتین‌های اورلود را توسط اهم‌متر در حالی که دوشاخه از پریز جدا شده، مورد بررسی قرار دهید.اگر این پلاتین‌ها به یکدیگر متصل نیستند، اورلود را با نوع مشابه خودش تعویض نمایید. معمولا بر روی اورلود کد بخصوصی ذکر می‌شود که در واقع بیانگر جریان نامی اورلود است. اگر به مورد مذکور توجه نشود و اورلود جدید دارای جریانی کم‌تر از جریان نامی اورلود قبلی باشد، به محض اتصال برق به کمپرسور، عمل نموده و مدار الکتریکی موتور را قطع می‌کند.

 

عیب ۴- یخچال روشن نمی‌شود

علت: سیم‌های رابط از مجموعه سیم‌بندی مدار جدا (قطع) شده‌اند.

رفع عیب: اگر سیم‌های اصلی مانند فاز و یا نول مدار پاره شده، و یا از اتصالات قطعاتی مانند ترموستات – اولود یا موتور جدا شوند عیب مربوطه بوجود می‌آید. سیم‌بندی را دقیقا بررسی نمایید و در صورت مشاهده قطعی و یا پارگی در سیمی، اتصال را مجددا برقرار نمایید تا مشکل برطرف شود.

 

عیب ۵- یجچال اتومات نمی‌کند

علت: لوله بلو از جای خود خارج شده است.

رفع عیب: در مبحث ترموستات به اهمیت صحت قرار گرفتن لوله بلو در جایگاهش (بدنه اواپریتور) اشاره شد.اگر به سبب جابجایی یخچال و یا ذوب برفک و یا…. لوله بلو از بدنه اواپریتور جدا شود اتومات یخچال بسیار با تاخیر و یا در بعضی موارد به صورت کلی قطع شد. توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی به محل استقرار لوله بلو توجه نمایید و اگر با موارد مذکور مواجه شدید لوله بلو را به آرامی در جایگاهش مستقر نمایید تا من بعد عمل اتومات همانند گذشته انجام شود.

 

عیب ۶- یخچال اتومات نمی‌کند

علت: کنتاکت‌های ترموستات به یکدیگر جوش خورده‌اند.

رفع عیب: گاها دیده می‌شود که بر اثر کار مداوم سطح پلاتین‌های اصلی کلید ترموستات فرسوده شده و به یکدیگر به صورت دائم اتصال می‌یابند. برای پی بردن به این عیب اتومات را در حالی که یخچال روشن است به طرف خلاف عقربه ساعت و یا به عبارت دیگر به طرف صفر بچرخانید. اگر یخچال خاموش شد کلید ترموستات (اتومات) سالم است اما اگر تغییر حالت در کار ترموستات مشاهده نشد قطعا پلاتین‌ها به یکدیگر چسبیده‌اند. ترموستات را به آرامی از بدنه یخچال خارج نمایید و پس از باز نمودن قاب آن کنتاک‌های کلید را از یکدیگر جدا ساخته و پس از سمباده‌کشی، کلید را توسط اهم‌متر تست نمایید. اگر با حرکت ولوم به طرف چپ و راست قطع و وصل کلید توسط انحراف عقربه اهم‌متر مشاهده شده ترموستات را بی آن که به لوله مویی آسیبی برسد، مجددا به محل استقرار اولیه‌اش باز گردانید. در بعضی از ترموستات‌ها، دسترسی به کلید دشوار و یا غیرممکن است. اینگونه ترموستات‌ها را اجبارا تعویض می‌کنیم.

 

عیب ۷- یخچال اتومات نمی‌کند

علت: مقدار برفک در اواپراتور بسیار زیاد است.

رفع عیب: در مباحث قبل ذکر شد که ایجاد برفک و تجمع آن در اواپراتور عمل سرماسازی را مختل می‌سازد.از این رو اگر مقدار برفک اواپراتور از حد معینی تجاوز نماید، عمل اتومات قطع شده و یا بسیار به کندی و با تاخیر صورت می‌گیرد. اگر یخچال دارای سیستم دیفراست است، آن را به کار اندازید. در غیر این صورت یخچال را از برق خارج نموده و درب آن را برای مدتی باز بگذارید و پس از ذوب برفک‌ها و پاک‌سازی کامل دیواره‌های اواپراتور از یخ های زائد، مجددا یخچال را به برق وصل کنید تا اتومات همانند گذشته به صورت مداوم انجام شود.

 

عیب ۸- یخچال اتومات نمی‌کند.

علت: سیم‌کشی یخچال اشتباه است.

رفع عیب: اگر پس از سیم‌کشی یخچال عیب مذکور رخ داده، یکی از علل ممکن می‌تواند اشتباه شما در سیم‌کشی باشد. مدار را مجددا بررسی نمایید.

 

عیب ۹- علیرغم عمل‌کرد صحیح کمپرسور، اواپراتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه می‌کند

علت: ترموستات بر روی درجه مناسب قرار نگرفته است.

رفع عیب: از آنجا که ترموستات در حد کمی تنظیم شده، سرمای ایجاد شده پاسخگوی نیاز یخچال نیست. توسط حرکت ولوم در جهت عقربه‌های ساعت میزان سرماسازی یخچال را افزایش دهید.

 

عیب ۱۰- علیرغم عملکرد صحیح کمپرسور، اواپراتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه می‌کند

علت: ترموستات تنظیم نیست.

رفع عیب: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که به سبب تنظیم نامناسب و یا ضعیف شدن فنر زیر اهرم کلید، مدت استراحت (توقف) ترموستات افزایش یافته و بواسطه افزایش دما در اواپراتور، برفک‌ها ذوب شده و شاهد ریزش قطرات آب خواهیم بود از این رو لازم است با حرکت بسیار ملایم پیچ تنظیم در جهت عقربه‌های ساعت، توقف ترموستات را کاهش دهیم این عمل نیاز به تبحر فراوانی دارد.

 

عیب ۱۱- علیرغم عملکرد صحیح کمپرسور، اواپراتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن چکه می‌کند.

علت: سیستم ذوب برفک (دیفراست) دائم در مدار است.

رفع عیب: در مواردی دیده شده که به سبب بروز اشکال در ترموستات دیفراست، شیر سولنوئیدی مدام عمل نموده و با ورود گاز به اواپریتور، یخ و برفک‌ها ذوب می‌شوند. صحت عملکرد دیفراست را کنترل نمایید.

 

عیب ۱۲- اواپراتور در فواصل زمانی اندک، مملو از برفک می‌شود

علت: لاستیک دور درب خراب است.

رفع عیب: اگر لاستیک دور درب خراب شود (از ضخامتش کاسته شود)، بین درب و شاسی یخچال فاصله هوایی ایجاد شده و هوای گرم بدرون یخچال راه می‌یابد. هوای سرد در برخورد با هوای گرم به صورت قطرات آب در آمده و مجددا یخ می‌بندد بدین ترتیب درون یخچال توده‌های ضخیم یخ و برفک شکل می‌گیرند. لاستیک دور درب را تعویض نمایید.

 

عیب ۱۳- اواپراتور در فواصل زمانی اندک، مملو از برفک می‌شود

علت: غذا به صورت گرم در یخچال قرار داده می‌شود.

رفع عیب: قرار دادن غذای گرم درون یخچال به منزله راه‌یابی هوای گرم به درون آن است از این رو همواره می‌بایست دمای غذا در بیرون از یخچال به میزان لازم کم شود و سپس در یخچال قرار گیرد.

 

عیب ۱۴- اواپراتور در فواصل زمانی اندک، مملو از برفک می‌شود

علت: دیفراست اتوماتیک دچار مشکل شده است.

رفع عیب: همان گونه که در مبحث دیفراست ذکر گردید، سیستم ذوب برفک در بعضی از یخچال‌ها توسط شمارنده دفعات باز و بسته شدن درب یا با استفاده از تایمر و یا با به کارگیری اتومات مخصوصی دیفراست انجام می‌شود. اینگونه یخچال‌ها به برفک بسیار حساس بوده و در صورت از کار افتادن سیستم سریع دچار مشکل می‌شوند (معمولی‌ترین مشکل عدم اتومات یخچال است). سیستم دیفراست یخچال را بررسی و عضو معیوب را تعمیر و یا تعویض نمایید.

 

عیب ۱۵- کمپرسور یخچال بی‌وقفه در حال کار است اما اتومات نمی‌کند و در یخچال سرما وجود ندارد

علت: در یخچال گاز وجود ندارد.

رفع عیب: می‌بایست یخچال را به تعمیر گاه انتقال داده و با دقت در اطراف کندانسور و اواپراتور جستجو نمود تا حفره ایجاد شده در مسیر گردش گاز را پیدا نمود سپس یک تعمیرکار مجرب ابتدا محل آسیب‌دیده را با مهارت جوشکاری نموده و پس از آن یخچال را تحت فشار هوا قرار می‌دهد.اگر پس از فشار دهی به یخچال، در تست با کف صابون نشتی دیده نشد ابتدا توسط وکیوم پمپ لوله‌ها را کاملا از وجود هوا خالی نموده و سپس به آرامی گاز را درون لوله‌ها تزریق می‌کنند. پس از اتمام شارژ گاز، لوله کور را مجددا مسدود و جوشکاری می‌کنند تا از خروج گاز درون یخچال ممانعت به عمل آید. عملیات تخلیه و شارژ گاز، همچنین ترمیم نقطه آسیب‌دیده، می‌بایست توسط فردی مجرب انجام شود.

 

عیب ۱۶- کمپرسور یخچال بی‌وقفه در حال کار است اما اتومات نمی‌کند و در یخچال سرما وجود ندارد

علت: گاز یخچال کم است.

رفع عیب: اگر شارژ گاز به اندازه کافی نباشد، سرمای ایجاد شده در اواپراتور و کابینت یخچال بسیار ناچیز و نامحسوس است. معمولا تزریق گاز می‌بایست به حدی باشد که اگر انگشت خیس خود را به ۳۰ سانتی‌متری لوله خروجی اواپراتور (که معمولا در اکثر یخچال‌ها، از پشت کابینت خارج شده) مماس نمایید کاملا به آن بچسبد. در صورت مشاهده و انجام آزمایش و پی بردن به ناچیز بودن گاز، می‌بایست با آزاد ساختن لوله کور و بستن شلینگ مخصوص رابط بین کپسول گاز و کمپرسور، به آرامی آنقدر گاز تزریق نمایید تا سرمای مطلوب در یخچال ایجاد شود. البته تزریق گاز بحثی به مراتب پیچیده‌تر از مطلب ارائه شده است.

 

عیب ۱۷- کمپرسور یخچال بی‌وقفه در حال کار است اما اتومات نمی‌کند و در یخچال سرما وجود ندارد

علت: موتور الکتریکی سالم است اما کمپرسور معیوب شده است.

رفع عیب: کمپرسور را در حالت جدا از یخچال به برق متصل سازید و اگر مشاهده شد که قدرتی جهت کمپرس ندارد و لوله رفت آن فشار انگشت را دفع نمی‌سازد و به راحتی مسدود می‌شود کمپرسور معیوب شده و باید تعویض شود.

 

عیب ۱۸- کمپرسور یخچال بی وقفه در حال کار است اما اتومات نمی‌کند و در یخچال سرما وجود ندارد

علت: کندانسور به دیوار چسبیده است و یا فاصله‌اش با دیوار بسیار ناچیز است.

رفع عیب: نقش عمده و اهمیت بسزایی که کندانسور در سرماسازی مطلوب بر عهده دارد قبلا مورد بحث قرار گرفت. از نظر رعایت استاندارد حد اقل فاصله کندانسور با دیوار ۲۰ سانتی‌متر است و از آنجا که رعایت این نکته قسمتی از فضای مفید آشپزخانه را اشغال خواهد نمود، مورد رعایت قرار نمی‌گیرد و کاهش فاصله ذکر شده و سرمای تولیدشده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

عیب ۱۹- کمپرسور یخچال بی‌وقفه در حال کار است اما اتومات نمی‌کند و در یخچال سرما وجود ندارد

علت: فن معیوب شده است.

رفع عیب: در بعضی از یخچال‌ها برای خنک شدن کندانسور و گاها موتور از دمنده (فن) استفاده می‌شود. خرابی فن موجب افزایش دما در قطعات مذکور شده که بر تولید سرما نتیجه عکس خواهد گذارد. سیم‌های رابط فن را جدا نموده و توسط کابل دیگری ولتاژ ۲۲۰ ولت را مستقیما به آن اعمال کنید. اگر فن شروع بکار کرد. نتیجه می‌شود که برق به فن نمی‌رسد. مشکل را بر رسی نمایید. اگر فن عکس العملی نشان نداد آن را از شاسی جدا نموده و پیرو مطالب ذکر شده در عیب‌یابی موتورهای الکتریکی، به عیب‌یابی و رفع عیب بپردازید.

 

عیب ۲۰- قبل از آن که یخچال شروع به کار کند، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می‌افتد

علت: برق ضعیف است.

رفع عیب: اگر یخچال در تمام مدت روز شروع بکار خوبی داشته اما در ساعات اولیه شب کمپرسور قادر به حرکت نیست، مشکل از ضعیف بودن برق است. می‌توان با استفاده از ولت‌متر یا قسمت ولتاژ آوامتر، مقدار اختلاف سطح (ولتاژ) را اندازه‌گیری نمود و به یقین برسید. در صورت ضعیف بودن برق در ساعات اولیه شب دو راه پیش رو دارید. اول آن که در این ساعات یخچال را از برق خارج نمایید که روش چندان مطلوبی نیست دوم آن که از ترانس‌های تقویت ولتاژ جهت منازل استفاده شود که به طور قطع مشکل راه‌اندازی موتور کمپرسور، برطرف خواهد شد.

 

عیب ۲۱- قبل از آن که یخچال شروع به کار کند، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می‌افتد

علت: اورلود معیوب است.

رفع عیب: اگر مشکل مذکور در تمام ساعات شبانه‌روز مشاهده شود، و در روز مقدار برق در اندازه‌گیری با ولت‌متر طبیعی باشد. یکی از علل ممکنه خرابی اورلود است. ساده‌ترین روش جهت حصول اطمینان آن است که اورلود را از مدار الکتریکی یخچال خارج نموده و بر سر راه مدار یخچال یک آمپرمتر قرار دهید. اگر جریان دریافتی یخچال طبیعی باش اورلود را با شماره سریال مشابه خودش تعویض نمایید. شماره‌های مذکور بر روی اورلودها، بیانگر جریان و توان مصرف‌کننده است که اورلود سری با آن قرار می‌گیرد.

 

عیب ۲۲- قبل از آن که یخچال شروع به کار کند، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می‌افتد

علت: موتور نیم سوز شده است.

رفع عیب: اگر در آزمایشی اندازه‌گیری جریان بدون اورلود به دریافت جریان اضافی توسط موتور برخورد نمودید، یکی از علل آن می‌تواند اتصال حلقه یا اتصال کلاف در سیم پیچ‌های استاتور باشد. به استاتوری که دچار مشکل مذکور شده، استاتور نیم‌سوز می‌گویند. استاتور مذکور می‌بایست تجدید سیم‌پیچی شود.

 

عیب ۲۳- قبل از آن که یخچال شروع بکار کند، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می‌افتد

علت: مسیر گردش گاز در یخچال مسدود شده است.

رفع عیب: گاها به هنگام تغییر مکان یخچال، قسمتی از مسیر گردش گاز مانند کندانسور با اشیاء مجاور و یا دیوار به گونه‌ای برخورد می‌کند که در نتیجه آن، قسمتی از مسیر گردش گاز مسدود می‌شود. ایجاد سد، در برابر عبور گاز سرماساز، عمل‌کرد کمپرسور را مختل نموده و در نتیجه به موتور الکتریکی کمپرسور فشار وارد شده و جریان اضافی می‌کشد. اورلود متوجه جریان اضافه بار شده و همواره به محض آغاز حرکت کمپر سور، اورلود آن را از مدار خارج نموده و عیب مذکور بوجود می‌آید. در بعضی موارد می‌توان محل آسیب دیده را با دست به گونه‌ای حالت داد که گاز از آن نقطه عبور نماید. در غیر این صورت می‌بایست توسط جوشکاری نقطه مذکور را از سایر لوله‌ها جدا نموده و لوله دیگری را به همان طول در نقاط مورد نظر جوشکاری نمود از آنجا که به هنگام تعویض محل آسیب دیده، گاز یخچال تخلیه می‌شود، پس از ترمیم مسیر حرکت گاز، نیاز به شارژ مجدد گاز می‌باشد.

 

عیب ۲۴- قبل از آنکه یخچال شروع به کار کند، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می‌افتد

علت: رله استارت خراب است.

رفع عیب: در تشریح عمل‌کرد یخچال به نقش رله استارت اشاره شد. به کمک این رله برای مدت اندکی سیم پیچ استارت وارد مدار شده و پس از راه‌اندازی روتور، از مدار خارج می‌شود. اگر رله در ورود سیم‌پیچ کمکی بمدار، تعللی داشته باشد، موتور به کمک سیم‌پیچ اصلی به راه نمی‌افتد و بر اثر جریان اضافی که می‌کشد، اورلود مدار را قطع خواهد نمود. برای آزمایش رله استارت بهتر است موتور را مستقیما به برق متصل نماییم. مداری مانند (شکل فوق) ایجاد نمایید و به محض بستن کلید b1، شستی b2 را برای یک لحظه به طرف پایین فشار داده و رها کنید بدین وسیله استارت برای چند ثانیه وارد مدار و سپس خارج می‌شود. اگر موتور به راه افتاد و کمپرسور شروع به کار نمود (و اورلود عکس العملی را بروز نداد)، استارت را با مشابه خودش تعویض نمایید.

 

عیب ۲۵- صدای یخچال در هنگام کار غیرعادی و تا حدودی زیاد است

علت: یخچال کاملا تراز قرار نگرفته است.

رفع عیب: اگر وضعیت استقرار یخچال کاملا تراز نباشد، روتور در حال چرخش درون موتور دچار مشکل شده و صدای زیادی را بوجود می‌آورد. برای رفع عیب محل استقرار یخچال را کاملا تراز نمایید. می‌توانید به جای تراز از یک لیوان آب نیز استفاده کنید. اگر لیوان بر روی یخچال قرار گیرد، به راحتی تراز بودن یا عدم تراز قرار گرفتن آن را نشان خواهد داد. با قرار دادن پایه‌های چوبی نازک زیر پایه‌های یخچال، آب درون لیوان را کاملا در حالت متعادل قرار دهید و یقین داشته باشید یخچال در وضعیت کاملا تراز قرار گرفته.

 

عیب ۲۶- صدای یخچال در هنگام کار غیرعادی و تا حدودی زیاد است

علت: موتور فن دچار مشکل شده است.

رفع عیب: همان گونه که قبلا ذکر شد در بعضی از یخچال‌ها، برای خنک شدن کندانسور و یا موتور از فن استفاده می‌شود بر اثر برخورد فن با سیم‌هایی که از کلاف اصلی جدا شده‌اند و یا خرابی یاتاقان‌های فن و یا شل شدن اتصالاتی که فن را به شاسی متصل کرده است صدای فن شدید می‌شود. مورد عیب بررسی و رفع شود تا صدای یخچال در حال کار کاهش یابد.

 

عیب ۲۷- صدای یخچال در هنگام کار غیرعادی و تا حدودی زیاد است

علت: اتصالات موتور (کمپرسور) به شاسی شل شده است.

رفع عیب: اگر می‌توان با دست براحتی کمپرسور را در محل استقرارش حرکت داد، لازمست اتصالات موتور به شاسی بررسی شود ودر صورت نیاز، پیچ و مهره های مربوطه را محکم نمود.

 

عیب ۲۸- صدای یخچال در هنگام کار غیر عادی و تا حدودی زیاد است.

علت: موتور معیوب است.

رفع عیب: علیرغم تراز بودن یخچال در محل استقرارش و یا بررسی سایر موارد، گاها صدای زیاد از خود کمپرسور است که می‌تواند به واسطه بروز یک مشکل مکانیکی ایجاد شود. نیاز است که پوسته کمپرسور جدا شده و قطعات مکانیکی سرویس شوند و پس از جوش‌کاری پوسته کمپرسور، عملیات تخلیه هوا از لوله کور و شارژ گاز تکرار شود. در بعضی موارد نیز کمپرسور قابل تعمیر نیست و اجبارا می‌بایست آن را تعویض نماییم.

 

عیب ۲۹- بدنه یخچال برق دارد

علت: موتور اتصال بدنه دارد.

رفع عیب: در اکثر موارد، برق‌دار بودن یخچال، ناشی از اتصال بدنه موتور است که گاها با ارت نمودن یخچال از میان می‌رود و در بعضی موارد، در صورت بستن ارت همزمان با زدن دو شاخه یخچال به پریز، فیوز منزل قطع می‌شود. اجبارا در مورد دوم موتور می‌بایست کاملا تعمیر (تجدید سیم‌پیچی) و یا تعویض شود.

 

عیب ۳۰- بدنه یخچال برق دارد

علت: ترموستات اتصال بدنه دارد.

رفع عیب: رابط‌های ترموستات را از آن جدا نموده و با احتیاط کامل ترموستات را توسط چراغ سری مورد آزمایش قرار دهید.برای این آزمایش می‌توانید از اهم‌متر استفاده کنید. ترموستات معیوب می‌بایست تعویض شود.

 

عیب ۳۱- بدنه یخچال برق دار است

علت: سرپیچ لامپ درون یخچال اتصال بدنه دارد.

رفع عیب: اگر فاز مستقیما به سرپیچ رفته باشد و نول را از میکروسوئیچ عبور داده باشند، احتمال اتصال بدنه سرپیچ نیز وجود دارد که می‌توان رابط های سر پیچ را جدا نموده و توسط اهم‌متر آنرا مورد آزمایش قرار داد. علت اصلی اتصال بدنه سر پیچ را بیابید و مشکل را رفع نمایید.

 

عیب ۳۲- بدنه یخچال برق‌دار است

علت: سیم‌های رابط معیوب شده‌اند.

رفع عیب: پس از بررسی قطعات الکتریکی یخچال مانند موتور، ترموستات، لامپ، المنت، دیفراست و… بهتر است سیم‌بندی یخچال را تعویض نمایید تا اتصال بدنه کاملا از میان برود.

 

عیب ۳۳- مواد درون یخچال منجمد شده و سرما بیش از حد زیاد است

علت: ترموستات اتومات نمی‌کند.

رفع عیب: رجوع شود به عیوب مربوط به یخچال اتومات نمی‌کند.

 

عیب ۳۴- مواد غذایی درون یخچال منجمد شده و سرما بیش از حد زیاد است

علت: ترموستات تنظیم نیست.

رفع عیب: ترموستات را به گونه‌ای تنظیم نمایید که محل اتوماتش متناسب با عدد تنظیم شده توسط ولوم باشد البته تنظیم ترموستات به تبحر زیادی نیاز دارد که پیشنهاد می‌شود از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

 

عیب ۳۵- مواد درون یخچال منجمد شده و سرما بیش از حد زیاد است

علت: گاز بیش از حد تزریق شده است.

رفع عیب: در صورت تزریق بیش از حد گاز به هنگام شارژ، علاوه بر بروز عیب ۳۳ لوله برگشت نیز منجمد می‌شود که ریزش قطرات آب از ذوب یخ‌های این لوله در پشت یخچال، مصرف‌کننده را با زحمت مواجه می‌سازد. لازم است مقداری از گاز یخچال بوسیله آزاد نمودن لوله کور، رها شده و مجددا لوله کور مسدود و جوشکاری شود.

 

عیب ۳۶- با باز شدن درب یخچال، فیوز منزل قطع می‌شود

علت: سیم‌کشی لامپ روشنایی یخچال اشتباه است.

رفع عیب: مدار را بررسی و اصلاح نمایید.

 

عیب ۳۷- با باز نمودن درب یخچال فیوز منزل قطع می‌شود

علت: پایه‌های درون سرپیچ لامپ به یکدیگر چسبیده‌اند.

رفع عیب: این عیب عمومابه هنگام تعویض لامپ صورت می‌گیرد. با محکم نمودن بیش از حد لامپ درون سرپیچ، فاصله پایه‌ها به قدری نزدیک می‌شود که قوس الکتریکی مابین‌شان، منجر به قطع فیوز می‌شود. یخچال را از برق جدا نموده و لامپ را باز کنید و پایه‌های درون سرپیچ را از یکدیگر جدا ساخته و لامپ را به آرامی ببندید.

 

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.