نکات مهم در لوله کشی آب و فاضلاب

نکات مهم در لوله کشی آب و فاضلاب

آب مورد نیاز برای ساختمان از طریق سیستم لوله کشی تامین می شود، از این رو لوله کشی آب و فاضلاب یکی از امور بسیار مهم در ساختمان سازی است که اجرای اصولی آن طول عمر ساختمان را بالا برده و از خسارات هزینه بردار می کاهد.

این سیستم، لوله های انتقال آب را در کل ساختمان توزیع می کند و آب مصرفی را برای مکان هایی نظیر حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه فراهم می نماید. علاوه بر آن این سیستم برای دفع فاضلاب از ساختمان نیز کارایی دارد.

لوله کشی آب و فاضلاب

برای لوله کشی آب و فاضلاب از لوله های مختلفی استفاده می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند.  لوله کشی استاندارد از نظر اقتصادی بسیار مقرون بصرفه است و منجر به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود. علاوه بر آن ایمنی را برای ساختمان به ارمغان می آورد و سرعت آب و فاضلاب را در لوله ها کنترل می کند.

انواع لوله و اتصالات

انواع لوله هایی که در لوله کشی آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند، شامل لوله های گالوانیزه، لوله های چدنی و لوله های پی وی سی یا پلاستیکی می باشند. لول های گالوانیزه به دو دسته لوله های گالوانیزه فولادی و لوله های فولادی گالوانیزه تقسیم بندی می شود.

اتصالات لوله کشی

اتصالات لوله انواع مختلفی دارد و استفاده از هر کدام در شرایط مختلف، متفاوت می باشد. استفاده از اتصالات، باعث سهولت در تعمیر لوله ها در هنگام ایجاد مشکل، می شود. نمونه ای از پرکاربردترین انواع اتصالات لوله کشی ساختمان شامل اتصالات مغزی، درپوش لوله، مهره ماسوره،سه راهی اتصال،چهارراهی اتصال، انواع بوشن،اتصالات زانویی و فلنچ و واشر می باشد.

لوله کشی آب و فاضلاب

اصول اولیه در لوله کشی فاضلاب ساختمان

رعایت اصول اساسی در لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. آن چه که در هنگام انجام این کار باید رعایت شود، اتصال لوله ها به گونه ای است که از رسوب گذاری داخل آن جلوگیری به عمل آید.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، آب بندی و هوابندی صحیح آن ها می باشد. در صورتی که آب بندی و هوا بندی آن به درستی صورت نگیرد، موجب انتقال بوی بد به داخل ساختمان می شود.

انتخاب مسیر مناسب برای لوله کشی ساختمان در جهت جلوگیری از ترکیدگی لوله ها از نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. در هنگام نصب لوله ها باید توجه داشت، که لوله ها به گونه ای قرار گیرند، که وزن زیادی را متحمل نشوند. قرار دادن یک وسیله مناسب در زیر آن می تواند مقاومت آن را تا اندازه زیادی بالا ببرد.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.