valveلوله کشی گاز

گاز رسانی به منازل مسکونی در کشور از دهه پنجاه آغاز شده و طی ۴۰ سال اخیر شرکت های متعددی برای فعالیت در این زمینه شکل گرفته اند. از آنجایی که تا سال ۱۳۷۹ شرکت ملی گاز ایران به طور مستقیم عهده دار گاز رسانی به مناطق و منازل مسکونی بود،با وروود بخش خصوصی با تغییر رویکرد از سال ۱۳۷۹ به بعد با نظارت سازمان نظام مهندسی و اتحادیه های مرتبط بار زیادی از دوش اداره گاز برداشته شد و مجریان لوله کشی گاز دارای تاییدیه نظام مهندسی توانستند بخش اصلی اجرای پرژه های گاز رسانی را به دست بگیرد
. آنچه که باید این روزها در انتخاب مجری لوله کشی گاز در نظر گرفت این است که لوله کشی گاز باید به جای واسطه ها به شرکت های طراز اول و دارای مجوز نظام مهندسی که توان تایید و ممهور کردن نقشه نهایی را دارند سپرده شود.
شرکت آریاسازه باسابقه ۲۷ ساله در زمینه لوله کشی گاز، تهیه نقشه های ایزومتریک، اصلاح نواقص در لوله کشی گاز ساختمان هایی که قبلا لوله کشی شده و سایر موارد به طور ۲۴ ساعته در تمام نقاط تهران و کشور زیر نظر کارشناسان زبده و بازنشسته شرکت گاز آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.
نکته قابل توجه اینکه ارائه کارت شناسایی معتبر توسط مجریان شرکت های گاز، مجوز سازمان نظام مهندسی و آخرین قیمت های کارشناسی شده را می توانید هرلحظه از ما بخواهید.
در عین حال تمام کارهای مربوط به خرده کاری لوله کشی گاز از جمله تغییر انشعاب گاز ، جابه جایی کنتورگاز ، جابه جایی علمک ، ارائه نقشه ایزومتریک ، تعبیه دودکش ، سوراخ کاری با دریل هیلتی و استفاده از لوله استاندارد مطابق با استاندارد مبحث ۱۷ از دیگر کارهایی است که در این شرکت انجام می شود.

اجرای کار لوله کشی گاز ساختمان

1.کلیات

این بخش کلیه شرایط  و عملیات مورد نیاز برای نصب و اجرای سیستم لوله کشی با فشار ۲ تا ۶۰ پوند بر اینچ مربع برای محوطه ها و مجموعه های مسکونی را شامل می شود.

لوله کشی در محوطه های باز و نقاطی که امکان قرار گرفتن لوله در مسیر رفت و آمد وسایل نقلیه، یا افراد و یا برخورد اجسام خارجی وجود دارد، باید در زیر زمین و به صورت دفنی یا توکار اجرا شود.

تبصره: در داخل ساختمان ها و نقاط سرپوشیده که غیر مسکونی بوده و در معرض صدمات نباشد لوله کشی تا فشار ۳۰ پوند بر اینچ مربع می تواند به صورت روکار اجرا شود.

2.تجهیز کارگاه

مجری قبل از شروع هرگونه عملیات اجرایی باید تجهیزات و ابزارهای لازم برای لوله کشی را تهیه نموده و محلی را به عنوان کارگاه و متناسب با پروژه تعیین نماید، کارگاه باید دارای شرایط زیر باشد:

1.کارگاه باید در محلی ایمن و از نظر حوادث طبیعی مانند سیل، طوفان و رانش زمین محفوظ باشد.

2.کارگاه باید دارای حداقل امکانات شامل آب، برق و تلفن باشد.

3.محل کارگاه باید به گونه ای باشد که دسترسی به آن آسان و با محل اجرای کار دارای فاصله مناسب باشد.

4.کارگاه باید دارای محل مناسب جهت دفتر و استقرار کارکنان و انبار مناسب برای نگهداری اجناس و تجهیزات مورد نیاز پروژه باشد.

 

لوله کشی گاز

3.نقشه های اجرایی

قبل از شروع عملیات اجرایی لوله کشی گاز ، مجری باید نقشه های طراحی شده و وضعیت محل اجرا را بررسی کرده و نقشه های اجرایی را آماده نماید. چنانچه ایجاد تغییراتی در مسیر ضروری باشد، مجری باید این تغییرات را به تأیید دستگاه نظارت رسانده سپس اقدام به تهیه نقشه اجرایی نماید. پس از آماده شدن، نقشه های اجرایی باید به تائید دستگاه نظارت برسند.

تبصره: در صورت وجود مغایرت با برآورد مصرف اولیه و هرگونه تغییراتی که سبب تغییر مقدار مصرف و یا فشار شود، باید نسبت به اصلاح قرارداد و طراحی با هماهنگی سازمان های ذیربط اقدام شود.

پس از تائید نقشه های اجرایی لوله کشی گاز ، دستگاه نظارت باید مجوز شروع عملیات اجرایی را به صورت کتبی صادر نماید.

4.خم کاری لوله های فولادی

برای تغییر دادن مسیر لوله های فولادی حتی الامکان باید از اتصالات مناسب و یا از لوله های خم شده در کارخانه لوله سازی استفاده شود. در صورتی که خم کردن لوله ها در محل نصب اجتناب ناپذیر باشد، برای خم کاری باید شرایط زیر رعایت گردد:

الف)خم کردن لوله فقط باید با استفاده از وسایل و روش های مخصوص خم کاری لوله ها انجام گیرد.

ب)خمیدگی لوله باید صاف و عاری از هرگونه چین خوردگی، ترک خوردگی و عیوب مکانیکی باشد.

پ)برای لوله های درزدار، خط جوش طولی باید مجاور و یا روی خط میانی لوله که دارای کمترین تنش کششی یا فشاری است قرار گیرد.

ت)قوس خمیدگی لوله نباید بیشتر از ۹۰ درجه باشد.

ث)شعاع انحنای داخلی خمیدگی نباید کمتر از ۶ برابر قطر خارجی لوله باشد.

ج)در قسمتی از لوله که خم میشود، نباید هیچ گونه خط جوش محیطی وجود داشته باشد.

چ)وسط خمیدگی لوله باید از نزدیکترین نقطه اتصال آن لوله به لوله و یا اتصالات دیگر حداقل ۲۰برابر قطر اسمی لوله فاصله داشته باشد. این فاصله را می توان برای لوله های ۴ اینچ و بزرگتر تا  ۱/۸متر تقلیل داد.

 

قیمت لوله کشی گاز

درباره قیمت لوله کشی گاز نیز باید گفته شود که قیمت لوله کشی با توجه به متراژ کار و نوع لوله کشی گاز آن متفاوت می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت لوله کشی گاز با ما تماس بگیرید.