pipeلوله کشی آب

لوله کشی آب و فاضلاب

اجرای صفر تا صد پروژه های مسکونی

انواع لوله کشی های آب و فاضلاب به صورت سنتی و کلکتوری با لوله های گالوانیزه، پلی پروپلین و PEX رفع نشتی و نم و رطوبت از ساختمان تشخیص ترکیدگی و تغییرات لوله کشی و ترمیم بافت فرسوده، رفع گرفتگی های لوله کشی فاضلاب و رفع بوهای نامطبوع در سرویس های بهداشتی و ساختمانی.

انواع لوله کشی فاضلاب

اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت فول دنت و شبکه های اگزوز فن سرویس های بهداشتی-طراحی، محاسبه و اجرا طبق استانداردهای نظام مهندسی با انواع لوله های پولیکا، پوش فیت و پلی اتیلن فاضلابی

انواع لوله کشی سرد و گرم

لوله کشی آب مصرفی گرم و سرد طبق استانداردهای مبحث 16 مقررات ملی ساختمان با تایید ناظر نظام مهندسیدستورالعمل ناظر پروژه با انواع لوله های آذین-(پلی پرویلین) لوله های ( PEXAL، PEX) و (PRTAL، PRT) و لوله کشی های پلی اتیلن جوشی انجام می گردد.

انواع سیستم های گرمایشی

در سیستم های گرمایشی ساختمان سیستم رادیاتور و پکیج پرکاربردترین سیستم می باشد. بعد از آن گرکایش از کف که باید به صورت فنی و محاسبه و طراحی دقیق اناجم پذیرد تا گرمایش مطلوب و با مصرف کمترین هزینه انرژی حامل به بهترین نحو انجام پذیرد.

لوله کشی فاضلاب

در لوله کشی فاضلاب که شامل لوله اصلی فاضلاب و شاخه های فرعی متصل به آن می باشد و همین طور لوله قائم هواکش ( ونت ) که به تمامی مصرف کننده ها وصل به جهت تخلیه آن ها و رفع بوی بد نامطبوع در شبکه فاضلاب می باشد. که با انواع لوله ها که شامل لوله کشی فاضلاب پولیکا و لوله کشی فاضلاب پلی اتیلن جوشی و همچنین لوله کشی فاضلاب پوش فیت می باشد که از نظر هزینه سیستم فاضلاب پولیکا از همه مقرون به صرفه تر می باشد.

لوله کشی پکیج و رادیاتور

لوله کشی گرمایشی با پکیج و رادیاتور معمول ترین سیستم گرمایشی می باشد که به چند روش اجرا می گردد لوله کشی رادیاتور به صورت کلکتوری (تک انشعابی) یا به صورت سنتی که در این روش لوله کشی، لوله ها باید به صورت دفنی نبوده و در زیر سقف اجرا گردد.

گرمایش از کف

در این سیستم گرمایشی بهترین روش استفاده از لوله تک لایه PEX یا سه لایه غیر نفوذ اکسیژن می باشد که باید طبق شرایط جغرافیایی منطقه محاسبه و بسیار دقیق اجرا گردد. در گرمایش از کف بتون ریزی روی سیستم باید اصولی و با مصالح مناسب و با نسبت دقیق آب-سیمان، ماسه و با قطر مناسب و مرزهای انبساط جهت بلند شدن سرامیک از روی گرمایش از کف اجرا می گردد.

موتورخانه

در موتورخانه های قدیمی هزینه مصرف انرژی به دلیل هوشمند نبودن دستگاه ها بسیار بالا و مقرون به صرفه نمی باشد در حالیکه امروزه با نصب دستگاه های نه چندان گران قیمت می توان به بهینه کردن سوخت در موتورخانه و پایین آوردن هزینه کمک زیادی تا نزدیک به 50% صرفه جویی کرد. که همچنین  تعمیر و نگه داری موتورخانه در سیستم جدید کمتر می باشد که با عایق کاری و تنظیم دقیق مشعل موتورخانه می توان به این خواسته دست پیدا کرد.

رفع نم و رطوبت

برای برطرف کردن نم و رطوبت در ساختمان ابتدا به عایق های رطوبتی مناسب نیاز است که ابتدا با شناسایی محل ایجاد رطوبت و نم می توان از پرداخت خسارت های هزینه وارده را مقدار زیادی کاست. در این روش رفع نم و رطوبت به کارشناس و نیروی ماهر برای تشخیص رفع نم و رطوبت نیاز مبرم است به طوری که باعث تخریب در جاهای بیهوده نگردد.

تشخیص ترکیدگی لوله

در تشخیص برای محل ترکیدگی لوله در ساختمان به استاد کار و تکنسین مسلط بر لوله کشی ساختمان که آب، فاضلاب، شوفاژ را شامل می شود نیاز است. پس اطمینان از نقطه ترکیدگی نسبت به تعمیر و تعویض لوله آب فرسوده اقدام می گردد که باید به دلیل فرسوده بودن لوله هی قدیمی ساختمان بسیار با دقت و توسط مجری دیصلاح به تشخیص ترکیدگی لوله اجرا گردد تا به قسمت های دیگر لوله کشی ساختمان خسارتی وارد نگردد. با مصرف اتصالات مناسب برای رفع ترکیدگی لوله کشی ساختمان اقدام نمود.

نکات فنی اجرای گرمایش از کف

  1. محاسبه، طراحی و اجرای دقیق گرمایش از کف از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که باید توسط مجری متخصص و با تجربه اجرا گردد.
  2. در گرمایش از کف نوع عایق حرارتی زیرکار بیشتر از نوع یونولیت چگالی می باشد، لحاظ می گردد و بهتر از آن عایق حراری (i.s) می باشد که به نام شانه تخم مرغی شناخته می شود. که در این عایق هب دلیل هم شکل بودن عایق و اندازه های آن ضریب خظا بع صفر نزدیک می گردد. لوله ها در بین عایق ها در ایمنی کامل می باشد و درصد ضربه آن ها به طور کلی حذف می گردد.
  3. در سیستم گرمایش از کف با لوله های تک لایه PEX یا سه لایه غیر نفوذ اکسیژن به دلیل انتقال حرارت بهتر به محیط توصیه می گردد که در اجرای گرمایش از کف هیچگونه اتصالات دفنی وجود نداشته و لوله کشی حامل آب گرم یک تکه و بدون رابط در هر زدن اجرا می گردد.
  4. در گرمایش از کف نسبت به مساحت نقاط مختلف ساختمان از چندین روش که شامل اجرای زدن گرمایشی در رفت و برگشت، اجرای لوله کشی گرمایشی در رفت و برگشت، اجرای لوله کشی المنتی می باشد، اجرا می گردد.

نحوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین

یکی از روش های جدید در نحوه اجرای رایزر آب در ساختمان از بالا به پایین است. به همین دلیل ما قصد داریم تا در ادامه مقاله لوله کشی آب ساختمان در مورد نحوه این لوله کشی آب صحبت کنیم.

لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا:

 همانطور که می دانید در حال حاضر از دو نوع رایزر در لوله کشی آب ساختمان ها استفاده می شود، رایزر پایین رونده و رایزر بالارونده.

رایزر آب در لوله کشی آب ساختمان در شیوه پایین به بالا از نوع بالا رونده است. لازم به ذکر است که بیشتر ساختمان ها در گذشته از رایزر بالا رونده در لوله کشی آب ساختمان خود استفاده می کردند.

 

لوله کشی اب

نتیجه لوله کشی آب ساختمان با استفاده از رایزر بالارونده به این صورت است که لوله کشی آب در ساختمان به صورت پایین به بالا انجام می شود.

به این شکل که بعد از گرفتن انشعاب اصلی از کنتور و در واقع همان رایزر اصلی در طبقه همکف وارد طبقات ساختمان می شویم و در هر طبقه بر اساس تعداد مکان های مصرف آب انشعاب های مختلف را از رایزر اصلی می گیریم.

 

حال هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، لوله آب نیز به همان مقدار در طول ساختمان بالا رفته تا به آخرین طبقه برسد و به این شکل مسیر حرکت لوله به پایان خود می رسد.

نحوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین:

این شیوه از لوله کشی آب  همانطور که ذکر شد روش جدیدی در لوله کشی آب ساختمان است به این صورت که رایزر آب را بعد از اتصال به کنتور به شکل مستقیم و بدون توقف در طبقات مختلف ساختمان تا بالای پشت بام ساختمان هدایت می کنیم.

بعد از اینکه رایزر آب به بالای پشت بام رسید با کمک اتصالات U شکل لوله را به سمت پایین بر می گردانیم و بر خلاف شیوه لوله کشی آب ساختمان از پایین به بالا، این بار از بالا به پایین لوله اصلی را به تعداد مورد نیاز در طبقات ساختمان تقسیم بندی می کنیم.