تاریخچه لوله کشی گاز

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. لوله کشی گاز
  4. chevron_right
  5. تاریخچه لوله کشی گاز

این مقاله برای کاربرانی هست که می خواهند بدانند تاریخچه لوله کشی گاز در ایران به چه صورتی بوده است.

بدون شک نسل جوان‌تر که از کودکی در خانه هایی مجهز به گاز، آب و برق رشد کرده‌اند درکی از حس یک پخت و پز ساده بدون گاز یا زندگی بدون برق کشی را ندارند. زمان بسیار زیادی گذشت تا ما از گاز زغال سنگ به تاریخچه لوله کشی گاز برسیم و در این بین زندگی های زیادی وقف شد تا این اختراع به اوج خود برسد و ما امروز در اوج سهولت و آرامش در منزل خود از لوله کشی گاز بهره ببریم.

تاریخچه لوله کشی گاز سال 1356

شرکت ملی گاز ایران در تاریخ سیزدهم اسفند سال ۱۳۵۶ اجرای لوله کشی گاز را در شهر تهران آغاز کرد. تاریخچه لوله کشی گاز در تهران از همان سال ها شروع شد و توسط شرکت گاز ایران برنامه ریزی شد. به این ترتیب طی یک برنامه ۱۰ ساله تمام مناطق تهران از نعمت استفاده از این مایه حیاتی برخوردار شدند، اما این موفقیت گرچه در ابتدای مسیر بسیار تاثیر گذار محسوب می‌شد اما این لوله کشی صرفا خط لوله انشعابی علمک و فشار قوی بود و متاسفانه هنوز امکان استفاده یکپارچه از لوله کشی گاز برای اماکن مسکونی وجود نداشت چرا که اجرای لوله کشی گاز در داخل ساختمان ها هنوز کاری دشوار تلقی می‌شد که علت آن را می‌توانیم در ادامه متن جویا شویم.

مشکلات اولیه

اولاً استانداردهای خاصی که امروزه با استفاده از ابزار و تجهیزات بین المللی و بروز در دسترس است در آن زمان هنوز وجود نداشت تا بتوان بر طبق آن سایز و استاندارد دقیق لوله ها را مشخص کرد؛ ثانیاً هنوز ضرورت استفاده بهینه از گاز در بین عموم جا نیفتاده بود و جزو اولویت‌ها قرار نداشت! همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم در آن دوران هنوز لوله کشی گاز بین مردم شهر و روستا عادی نبود و تا زمانیکه مردم از بخاری های نفتی و برقی استفاده می‌‌کردند و سوخت آن از نفت سیاه و گازوئیل تامین می‌‌شد سوخت گاز جنبه لوکس داشت؛ در آن اوایل نیز تنها افراد ثروتمند با توان مالی بالا می‌توانستند از پس هزینه های لوله کشی گاز برآیند.

اولین پروژه لوله کشی گاز در ایران

تاریخچه لوله کشی گاز توکار برای مصارف خانگی در اولین مراحل توسط شرکت خارجی آیین و شرکت های مشاور صورت می‌‌گرفت و هنوز پای شرکت های ایرانی به ماجرا باز نشده بود به این علت که در ابتدا به علت جدید بودن مبحث لوله کشی گاز خانگی، شرکت های ایرانی کمی‌ از ریسک آن ترس داشتند زیرا قبل از هر چیز در آن دوره تهیه تجهیزات لازم کاری پر هزینه بود و از طرفی دریافت مجوز های قانونی و تهیه ازبیلت به اضافه مدارک لازم امری بسیار وقت گیر تلقی می‌شد. اما برای هرکاری اولین باری وجود دارد و در این مورد نیز برای اولین بار پیمانکاری که این ریسک را پذیرفت و اجرای اولین پروژه گازرسانی را بعد از انقلاب به دست گرفت مهندس ناصر ربیعی بود که در سال ۱۳۵۹ پروژه گازرسانی نجف آباد-اصفهان توسط وی انجام گرفت که سبب رشد سریع اجرای لوله کشی گاز خانگی در کشور شد.

قوانین اداره گاز

فرایند تایید گازرسانی تا اواخر سال ۱۳۸۰ زیر نظر بازرسان شرکت ملی گاز ایران صورت می‌گرفت و روند کلی کار به این شکل بود که در ابتدا مجری، نقشه ایزومتریک ملک مورد نظر را به صورت دستی تهیه می‌‌کرد و در نهایت اوزالیت کروکی کار را تحویل ناظر یا بازرس شرکت گاز می‌داد سپس پس از تایید و مهر ملک مذکور مشترک گاز می‌ شد. سیستم ناظرین شرکت گاز از سال ۸۰ تا ۸۳ برچیده شد و مجری موظف گردید که نسبت به اجرای لوله کشی گاز انجام شده، خود در محضر حاضر شده و طبق یک تعهد کار خود را تایید کند.

سازمان نظام مهندسی 

با این کار تا حدودی واسطه‌ها حذف شدند و مالک به طور مستقیم با مدیر عامل شرکت مجری طرف قرارداد وارد معامله می‌شد و این اتفاقی بود که شاید اکنون کمتر رخ بدهد؛ اما از سال ۸۳ _۸۴ به بعد سازمان نظام مهندسی تایید و نظارت گاز خانگی را به دست گرفت و همه چیز طبق یک اصول تعریف شده و استاندارد جلو رفت. با این تغییر رویکرد، قوانین جدیدی در زمینه لوله کشی گاز مطرح شد که از جمله اصلی ترین آنها این بود که مجری ملزم به گرفتن مدرک فنی حرفه ای و مدارک مبحث ۱۷ و علی اللخصوص جواز کسب شد. به مرور زمان به خاطر جدی نگرفتن این شغل پرخطر و طاقت‌فرسا دوباره دست واسطه ها به میان آمد به طوری که برخی با در اختیار گذاشتن مهر شرکت خود به برخی واسطه ها در قبال مبلغی ناچیز مسئولیت خود را واگذار کرده و مشکلاتی در این زمینه ایجاد شد.

عدم رعایت ایمنی در لوله کشی گاز

پروژه های گازرسانی خانگی مسئولیت و خطراتی را در پی دارد که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده باشد. متاسفانه برخی از مالکان بدون توجه به اهمیت این موضوع در قبال دریافت مبلغی ناچیز کار خود را به واسطه ها واگذار می‌‌کنند، اما در نهایت و در پایان کار با بروز هرگونه مشکل ممکن است دیگر حتی به طرف مورد قرارداد خود که به اصطلاح مجری کار بوده است دسترسی نداشته باشند! همانطور که احتمالا می‌دانید عمل لوله کشی گاز شامل مراحل مختلف و متعلقات متفاوتی است که هر کدام از آنها مانند یک شبکه به یکدیگر مرتبط هستند و کوچک ترین اشتباه یا انتخاب نادرست تجهیزات ممکن است باعث مشکلاتی نظیر نشتی گاز، زنگ زدگی لوله، مصرف غیر طبیعی و … شده که در برخی موارد حتی ممکن است باعث دریافت جریمه های سنگینی از طرف اداره گاز بشود.

سخن آخر

 با یک جستجوی ساده در سایت های جستجو گر از جمله گوگل می‌توان با دسترسی به سایت اتحادیه مجریان گاز در ابتدا مجری مورد نظر را احراز هویت کرده و با اطلاع از صلاحیت مجری لوله کشی گاز، ملک را به دست متخصص مورد نظر سپرد چرا که در نهایت سلامت شما از هر چیزی مهم‌تر است و برای یکسری مبالغ نه چندان بالا این ریسک چندان منطقی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست