تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز

مشخصات خود را در کمتر از یک دقیقه به صورت آنلاین ثبت کنید و از 20 درصد تخفیف ما بهره‌مند شوید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
ثبت درخواست آنلاین

مرکز خدمات آریا سازه

مشخصات خود را در کمتر از یک دقیقه به صورت آنلاین ثبت کنید و از 20 درصد تخفیف ما بهره‌مند شوید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز

فهرست مطالب

در این مقاله می پردازیم به نحوه تفکیک کنتور گاز و توضیح خواهیم داد که به چه صورت این کار باید انجام شود.

در اکثر ساختمان هایی که انشعاباتی مثل برق، آب و گاز تمام واحدها بطور مشترک ایجاد شده است معمولا میزان مصرف آن سیال مخصوص با توجه به جمعیت ساکن واحد های ساختمان حساب می‌شود یا اینکه به طور مساوی در بین واحدها تقسیم می‌گردد.
یکی از بزرگترین مشکلاتی که در اینطور موارد رخ می‌دهد این است که برای مثال یکی از ساکنین با مصرف بیش از اندازه باعث افزایش بی‌دلیل سهم دیگر واحدها نیز می‌شود که این جریان ممکن است نارضایتی دیگر افراد ساکن در مجتمع را همراه کند.
از همین روی برای اینطور مواقع مسئولین طرحی به نام تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز را مطرح کردند و همانطور که از نامش مشخص است در صورت نیاز با این روش می‌توان مصرف را به طور مجزا برای ساکنین در نظر گرفت تا دیگر چنین مشکلاتی پدید نیاید.

بازرسی مهندس ناظر

برای تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز ابتدا باید به اداره گاز مراجعه کنید تا بتوانید یک کد پیگیری دریافت کنید. بعد از این مرحله باید حق بازرسی پرداخت شود تا یک مهندس ناظر توسط اداره گاز برای تایید اولیه، موقعیت را بررسی کند و سپس یک ناظر دیگر توسط سازمان نظام مهندسی برای نظارت بر فرایند تفکیک کنتور گاز اعزام میشود تا از اجرا تا تایید پیمانکار را همراهی کند.
در این امر شرکت گاز به طور معمول نزدیک ترین مهندس حاضر در شهر یا روستای شما را برای بررسی در نظر می‌گیرد تا سرعت فرایند تفکیک کنتور افزایش پیدا کند. وظیفه مهندس ناظر در این مرحله در موارد زیر خلاصه می‌شود.

  • بازدید: در ابتدا مهندس ناظر بخش هایی نظیر محل نصب کنتور، چگونگی نصب، موقعیت و دیگر پارامتر های لازم را بررسی می‌کند.
  • امکان اجرا: در مرحله دوم ناظر با در نظر گرفتن موارد بالا امکان عملی شدن این امر را می‌سنجد، چرا که در برخی موارد جا به جایی کنتور ممکن است هزینه یا خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.
  • نحوه اجرا: بعد از اینکه بازدید انجام شد و تایید ناظر برای شروع تفکیک داده شد سپس ناظر موظف است تا راهکار های استاندارد و لازم را برای اجرای کار صادر کند. دقت داشته باشید که در صورت عدم امکان تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز با روش پیشنهادی ناظر، مجری باید کار را متوقف سازد تا دستورات جدیدی از طرف اداره گاز اعلام گردد.

رضایت نامه و مسائل حقوقی در تفکیک کنتور گاز

به گفته بسیاری از لوله کشان و متخصصان ماهر در این زمینه در صورتی که برای تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز اقدام کرده‌اید بهترین کار این است که در بحث تفکیک کنتور برای تمامی‌ واحد ها به طور همزمان اقدام شود.
چرا که در این بین مسائل حقوقی زیادی در اداره گاز مطرح می‌شود که اگر به طور یکجا انجام گیرد صرفه جویی بسیار زیادی در وقت و هزینه مالکان خواهد شد. همچنین بد نیست بدانید که اگر قصد تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز را به طور انفرادی داشتید باید از دیگر همسایگان خود رضایت نامه کتبی بگیرید.

از دیگر نکات قابل توجه این است که رضایت نامه همسایگان جزء مسئولیت های ناظر محسوب نمی‌شود و تنها طرف حساب مهندس ناظر واحد هایی هستند که برای تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز اقدام کرده‌اند.
در واقع اطلاع از وضعیت رضایت نامه ها بیشتر مرتبط به وظایف پیمانکار می‌باشد و باید قبل از انجام هر کاری در جریان رضایت نامه ها قرار بگیرد. آخرین نکته نیز در این قسمت این است که تا حد ممکن تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز را در فصول سرما انجام ندهید.

نقش پیمانکار در تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز

در صورتی که مهندس ناظر اولین تاییدیه را صادر کرد طبق قوانین اداره گاز مجری کار موظف است تا نقشه واحد یا تمام واحد های متقاضی تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز را تهیه و تحویل دهد، در این بین نیز مهندس ناظر وظیفه دارد تا بخش طراحی آن را در دست بگیرد.
در مرحله بعدی پس از تاییدیه طرح از طرف ناظر پیمانکار می‌تواند زیر نظر مهندس ناظر عملیات اجرایی تفکیک کنتور را طبق استاندارد های تعریف شده آغاز کند.
به طور معمول اولین مرحله کار نیز با دریافت مجوز قطع گاز شروع می‌شود – در این بین پیمانکار موظف است طوری برنامه ریزی کند تا مدت قطعی گاز به حداقل زمان ممکن کاهش یابد – بعد از این نیز اتصال لوله کشی گاز جدید به شبکه لوله کشی قدیمی‌ واحد یا واحد ها انجام می‌گیرد.

قطعی گاز هنگام تفکیک کنتور

از آنجایی که تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز با قطعی گاز همراه می‌شود انجام هر امری که باعث تسریع کار شود کسب اعتبار بیشتری برای پیمانکار و سهولت بیشتری برای مالک آنجا به دنبال دارد.
از همین روی پیشنهاد می‌شود تا در صورت استارت کار برای تفکیک یک یا چند واحد از آپارتمان – با رعایت اصول ایمنی لازم – بعد از تاییدیه ناظر مجری کار بلافاصله عمل برشکاری و تفکیک انشعاب تمام واحد ها را اجرا کند و با بالاترین سرعت ممکن به اداره گاز آن منطقه اعلام شود تا نصب کنتور مشترکین هر چند واحدی که مطرح است با سرعت بالاتری انجام گیرد.

البته پیمانکاران و کارفرمایان محترم توجه داشته باشند که مسئولیت کنترل لوله کشی گاز از برش تا اتصال مجدد بر عهده پیمانکار است و باید توجه داشته باشید که هرگز ایمنی را فدای سرعت نکنید تا خدایی نکرده شاهد حوادث مختلفی به علت سهل انگاری نباشیم.
کلیه تغییرات اعمال شده در زمینه تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز باید بر طبق ویرایش نهایی مبحث هفدهم قانون مقررات ساختمان صورت بگیرد و در غیر اینصورت ممکن است هنگام نصب کنتور، با اداره گاز به مشکل بخورید.

نکات نهایی در تفکیک کنتور گاز

به عنوان آخرین نکته‌ای که طی فرایند تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز باید مورد توجه قرار داد باید به مسئله تست نشتی اشاره کنیم که باید طبق اصول و ایمنی لازم با استفاده از شیر مصرف داخل واحدها، کنتور گاز و در حالت دیگر از سرشیر قفلی رگولاتور انجام شود.
هزینه هایی که اعمال تفکیک به دنبال دارد به طور کلی شامل هزینه های بازرسی، قیمت کنتور، نحوه تفکیک کنتور گاز در لوله کشی گاز، روش اجرا و نصب بستگی دارد.

منبع : https://www.biggerpockets.com/forums/52/topics/146326-cost-of-separating-gas-meters

فرم درخواست خدمت

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پرکارترین استادکاران ما

حجت شرفی (264 امتیاز)

حجت شرفی (264 امتیاز)

حجت شرفی (264 امتیاز)

حجت شرفی (264 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست