لوله کشی گاز ساختمان

لوله کشی گاز ساختمان

برای اجرای لوله کشی گاز ساختمان ابتدا باید با مراجعه به سازمان نظام مهندسی تشکیل پرونده شود تا ناظر تعیین گردد سپس با انتخاب یک مجری متخصص که دارای مجوز لازم جهت اجرای لوله کشی گاز است پروسه لوله کشی گاز ساختمان شروع می‌شود. لازم به ذکر است کلیه لوله ها و اتصالات گاز در ساختمان باید دارای مجوزهای استاندارد سازمان نظام مهندسی باشند و با تایید ناظر و مجری لوله کشی گاز تهیه گردند. پس از پایان مرحله لوله کشی گاز ساختمان، مجری کار نهایی را به ناظر تحویل می‌دهد تا تست نشتی و دیگر امور لازم انجام گیرد.

بعد از اینکه مجری کار را به ناظر تحویل داد در صورت تایید، مالک می‌تواند مجوز پوشش لوله های گاز را از ناظر دریافت می‌‌کند. پس از تکمیل لوله کشی گاز ساختمان نوبت به نصب پنجره ها می‌رسد و بعد از آن و در محل های مربوطه که قبلاً توسط ناظر کار مشخص شده است پکیج های استاندارد و مورد نیاز ساختمان تعیین و نصب می‌ گردد. در این مرحله نیز ناظر لوله کشی گاز با بازدید از محل مجوز نصب علم و کنتور گاز را نیز صادر می‌ نماید. اما اگر تا به حال با یه پیمانکار ساختمانی قراردادی صورت نداده‌اید در ادامه این متن با ما همراه شوید تا نکات لازم را در اینباره باهم بررسی کنیم.

لوله کشی گاز ساختمان و قرارداد با پیمانکار

بطور کلی پیمانکار ساختمانی فرد یا شرکتی است که در دارای مسئولیت هایی به غیر از مسئولیت در برابر مقایس و اندازه پروژه می‌باشد. به طور کلی هر مسئولیت یا تعهدی که پیمانکار و کارفرما نسبت به پروژه و یکدیگر دارند در قالب قراردادهای پیمانکاری ساختمان امضا می‌شود و در قرار داد های اینچنینی مواردی از جمله موضوع و نوع پروژه، هزینه های جزئی و اصلی، زمان اجرا و تحویل، طرفین قرار داد و … مطرح می‌شود و برای هر بخش نیز تعهدات پیمانکار و کارفرما به طور دقیق ذکر خواهد شد. همچنین بد نیست بدانید ما انواع مختلفی از قرارداد های پیمانکاری را داریم که هر نوع آنها با توجه به فاکتور های متفاوتی بسته می‌شوند.

اصول قرارداد ساختمانی لوله کشی گاز ساختمان

قبل از هر چیز باید بدانید که هر پروژه ساختمانی با توجه به زمینه فعالیت و مقیاس پروژه دارای یکسری ویژگی ها، شرایط و ضوابطی بی همتا هستند، از همین روی برای پروژه های بزرگ باید وسواس به خرج داد تا مناسب ترین نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان با فرد مجری بسته شود. در این بخش نقش کارفرما این است که با در نظر گرفتن موارد زیر سراغ مناسب ترین نوع قرارداد برود.

  • هدف پروژه: در نظر گرفته شود که آیا لازم است قرارداد شامل تمامی‌ اهداف مورد نظر در آن پروژه بشود یا خیر؟
  • محدود های پروژه: در هر پروژه ای، با هر حد و اندازه، محدودیت هایی وجود دارد که نیازمند توجه ویژه کارفرما هنگام قرار داد می‌باشد.
  • چگونگی و زمانبندی تحویل: باید روش و چگونگی اجرای کار از ابتدا تا تحویل، و تمام روابط میان پیمانکار و کارفرما به طور دقیق مشخص شود.
  • مشخصات انحصاری پروژه: ما همانطور که انواع مختلفی از قرارداد های ساختمانی را داریم پروژه های ساختمانی نیز انواع متفاوتی دارند که با در نظر گرفتن برخی شرایط خاص و ویژگی های پروژه باید متناسب ترین نوع قرارداد را انتخاب کرد که در ادامه به انواع قرارداد نیز نیم نگاهی می‌‌اندازیم.

لوله کشی گاز ساختمان با قرارداد مدیریت پیمان

تا اینجای کار به طور کلی با بحث پیمانکار و شرایط قرارداد های پیمانکاری آشنا شدیم؛ در ادامه این متن قصد داریم نگاهی کلی به انواع قرارداد پیمانکاری بی‌اندازیم. اولین سیستم قراردادی پیش رو قرارداد پیمانکاری از نوع مدیریت پیمان است که تقریبا به عنوان رایج ترین قرارداد ساختمانی شناخته می‌شود که طبق آن کارفرما با انتخاب یک شخص حقوقی یا حقیقی تمام مسئولیت های پروژه را به او می‌سپارد که این مسئولیت ها شامل مدیریت کلی و اجرای پروژه می‌باشند. به طور دقیق‌تر در قرارداد مدیریت پیمان همانطور که از نامش پیداست مدیریت صفر تا صد پروژه در دست پیمانکار خواهد بود و کارفرما حتی حق دخالت در روش های اجرایی و جزئیات به کار رفته را ندارد.

لوله کشی گاز ساختمان با قرارداد پیمان امانی

یکی دیگر از قرارداد های مطرح پیمانکاری در پروژه از نوع پیمان امانی می‌باشد. در این نوع قرارداد برعکس مدیریت پیمان تمام مسئولیت های کار از استخدام نیرو تا تهیه تجهیزات و متعلقات لازمه در کار گرفته، تا مصالح ساختمانی و به طور کلی مدیریت اجرای پروژه کاملا بر عهده شخص کارفرما است و نقش پیمانکار در این بین تنها انجام مسئولیت هایی است که توسط کارفرما تعیین و مشخص شده است. از این سیستم قراردادی به طور معمول در پروژه های کوچک‌تر با محدودیت های زمانی استفاده می‌شود. همچنین از نظر هزینه هایی که درگیر است باید بگوییم که تمام سود و ضرر های موجود صرفا بر عهده کارفرما است و به طور معمول پیمانکار نقشی در مسائل مالی پروژه ندارد و طبق قرارداد مجری بطور حقوقی کار می‌کند. این روش معمولا دارای مزایای زیادی برای کارفرما است که برخی از آنها عبارت هستند از:

  • هزینه های زیادی مثل بازرسی، هزینه مدیریت و … که در قرارداد نوع مدیریت پیمان مطرح است در این نوع از قرارداد حذف می‌شود و به همین دلیل صرفه جویی هزینه بالایی را برای کارفرما به دنبال خواهد داشت.
  • در این روش به غیر از مورد بالا، پیمانکار نیز در بسیاری از موارد راضی تر است چرا که مسئولیت کمتری را به عهده دارد و صرفا بابت بکارگیری تخصص خود در پروژه مبلغ مشخصی را دریافت می‌کند.
  • در قرارداد پیمان امانی به علت نظارت مستقیم کارفرما بر روی پروژه سرعت اجرای پروژه تا حد چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

نکات قرارداد برای لوله کشی گاز ساختمان

به غیر از دو نوع قراردادی که در بالا ذکر کردیم ما انواع دیگری نیز مانند پیمان های خاص، پیمان طرح و اجرا و پیمان های دستمزدی را داریم که هر کدام در موقعیت مناسب خود بسیار موثر و مفید هستند. در آخر اگر قصد دارید یک پروژه ساختمانی را استارت بزنید بهتر است از یک پیمانکار باتجربه کمک بگیرید چرا که نقش پیمانکار بسیار حائز اهمیت است و شک نکنید که اختلاف قیمت موجود در برابر تاثیر نهایی پیمانکار بر روی پروژه چندان چشمگیر نخواهد بود.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.