بنایی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. بنایی

بنایی به نوعی از سازه می گویند که از واحدهای مجزا تشکیل شده و غالبا با ملات به صورت لایه ای بهم متصل می شوند. به طور طبیعی بنایی با سیمان و سنگ و آجر نسبت به سازه های چوبی طول عمر بیشتری دارند و از گرمای داخل فضا بیشتر محافظت می کنند.
در ساخت سازه های بنایی از آجر، سنگ خارا، تراورتن، سنگ آهک، بلوک سیمانی، سنگ مرمر و اندود گچ و سیمان و کاشی استفاده می کنند. سازه های بنایی یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین روش های ساخت و ساز در جهان محسوب می شود که همچنان یکی از کاربردی ترین روش‌ها می باشد.
حتی در دور افتاده ترین نقاط نیز می توان به سادگی بنایی کرد. زیرا مصالح و تجهیزات مورد نیاز ارزان و در دسترس عموم قرار دارد. مصالحی از قبیل آجر، سنگ و سیمان و…

ریشه یابی :

واژه (بنایی) در فارسی کاربرد فراوان دارد و از واژه «بنّاء» و «یاء» ساخته شده است. (بنایی) یک واژه با ریشه عربی می باشد که از لغت «ب ـ ن ـ ی» به معنای سازنده خانه است که با پسوند «یاء» بر شغل دلالت دارد. در قرآن کریم به کرات ازین واژه یاد شده زیرا بیانگر ماجرا های تاریخی از آباء و اجداد پیشین می باشد.

کاربرد انواع مصالح در ساخت و ساز و بنایی :
کاشی، سفال، سرامیک یکی از قدیمی ترین هنرهای ایرانی از دیرباز سفالگری بوده که از 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است.
با گذر زمان و پیشرفت های متعددی که در این زمینه پدید آمد، رویکرد جدیدی وارد این عرصه از ساخت و ساز گردید که یکی از آنها رنگ آمیزی و لعاب کاری بوده است. در آغاز، از لعاب کاری و رنگ آمیزی برای ظروف استفاده می شد که تقریبا به 5 هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد.
بعد از اسلام با تشویق مردم به استفاده از ظروف سرامیکی و لعابی بجای فلز و طلا و نقره صنعت سفال سازی قوت گرفت و رنگ و روی تازه ای یافت. بعد از مدتی از کاشی و سفال در مسجد و محراب و گرمابه ها و بازارها و… استفاده شد که بسیاری از مردم جذب این نقوش بسیار زیبا شدند.

آجر:
اولین استفاده از آجر تقریبا 7 هزار سال پیش به صورت دستی بوده و اولین بناها در بین النهرین و پاکستان بوده است. ساخت آجر از ترکیب خشت و گل و خاک رس بوجود می آمد و می بایست با کاه مخلوط گردد تا فرم خود را مانند همان قالب حفظ نماید.
ولی رفته رفته و با گذشت زمان و پیشرفت بشر، کوره های آجر پزی ساخته شد و این امر باعث شد که آجر ها در برابر عوامل جوی و… مقاومت بیشتری داشته باشند. آجر در کرسی چینی، دیوارسازی ها، ستون های قطور، قوس ها و پوشش انواع طاق ها و گنبدها و همچنین دیوارکشی ها و بسیاری از موارد دیگر نظیر اسکلت سازی و نمای بناهای بزرگ همانند مساجد، پل ها و کاروان سراها و .. به کار رفته و می رود.

ملات ها :
از ترکیبات سیمان، گل رس، کاه گل، گچ و خاک و… که با چسب مخصوص ساختمانی باهم ترکیب می شوند.

بلوک بتنی در بنایی :
بلوک های تو خالی بتنی امکانات و مصارف متنوعی در بنایی دارند و غالبا از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

پر کردن همه یا بخشی از حفره ها با میلگرد یا آرماتور فولادی باعث می شود که سازه ها مقاومت بالاتری داشته باشند.

آب : اساسی ترین و مهم ترین مواد ساختمانی آب است که از رودخانه ها و سفره های زیر زمینی استخراج می شود.

فلزات : به ترکیبات به دست آمده از ذوب و قالب گیری (فلز) می گویند. مانند آلمینیوم، فولاد و مس و…

چوب : از تکه های بریده شده از تنه ی درختان به طور مستقیم و یا با تراش کاری به گونه های مختلف مورد استفاده در موارد ساختمانی قرار می گیرد. می توان به انواع مختلف آن از جمله فیبر، نئوپان، چهار تراش و… اشاره کرد.

فهرست