سیمان کاری

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سیمان کاری

سیمان کاری کف

به طور کلی سیمان ماده ای است چسبنده که از آن برای یکپارچه کردن یک بخش از دیوار یا کف یا … استفاده می کنند.
همچنین سیمان انواع بسیار زیادی دارد و مدلی که مخصوص موارد ساختمانی به کار می رود در رشته مهندسی در زیرشاخه سیمان هایی با ریشه آهکی قرار می گیرد. به طور دقیق تر این ماده از ترکیب آهک و دیگر اکسید ها از جمله اکسید آلومینیوم، سیلیسیم، آهن و … به دست می آید و هدف از اضافه کردن این اکسید ها بالا بردن توانایی سیمان در ترکیب شدن با آب است.

لوازم مورد نیاز برای سیمان کاری چیست؟

مثل هر کار دیگری سیمان کاری نیز برای انجام گرفتن نیاز به یکسری ابزار و تجهیزات بخصوص دارد که پایه ترین آن ها عبارت هستند از:

 • بیل، شاقول
 • سطل، غربال
 • کمچه و ماله
 • فرغون، استنبلی
 • ملات پاش دستی
 • سرند چشم بلبلی
 • ملاقه سیمان کاری
 • شمشه چوبی و آهنی
 • ریسمان کار، تخته ماله
 • دستکش و عینک شیشه ای

سیمان کاری دیوار

همانطور که عرض کردیم این محصول بر اساس نوع ترکیب بکار رفته، روش ساخت ملات و حتی در بخش اجرایی، دسته بندی های مختلفی دارد که انواع سیمان به طور خلاصه شامل تیپ های سیمان سفید، پوزولانی و رنگی می شوند.
اما مواردی که نام بردیم تنها سه مدل از تیپ های پر استفاده سیمان بودند. همچنین روش های سیمان کاری شاخه های دیگری نیز دارد، که چند تا از مشهور ترین آنها عبارت هستند از سیمانکاری با سیمان سیاه، تگری و سفید که در ادامه این بخش فرایند هر یک از آن ها را به طور خلاصه با هم مرور می کنیم.

1. سیمان کاری دیوار حیاط با سیمان سیاه

این مدل از ترکیب را می توان به عنوان پر استفاده ترین نوع موجود نام برد. مدل سیاه در فرایند ساخت ملات دیوار چینی تا اندود کاری دیوار خارجی و داخلی درانواع سازه ها کاربرد دارد.
همچنین از این مدل برای زیر سازی قسمت های مرطوب منازل مثل استخر، حمام و گاه سرویس بهداشتی نیز به وفور استفاده می شود؛ همچنین مدل سیاه به علت مقاومت بسیاری خوبی که دارد در نمای ساختمان نیز بسیار کاربردی است.

به طور معمول قبل از انجام مراحل سیمان کاری فرآیندی با اصطلاح شمشه گیری انجام می شود و سپس مرحله آستر طی می شود که در نتیجه آن، زیرکار و در بین شمشه ها با ماسه و سیمان معمولی پوشانده می شود و در آخر نیز نوبت سیمان کاری فرا می رسد.
توجه داشته باشید که بعد از اتمام پروسه حتماً باید روزی 3 تا 4 بار دیوار را با آب معمولی مرطوب نمود. دلیل اینکار نیز در این است که خدایی نکرده ماسه سیمان کار شده به شکل پودر فرو نریزد.

2. سیمان کاری کف اتاق با سیمان سفید

سیمان سفید از قیمت بالاتری برخوردار است؛ چرا که از نظر ظاهری بسیار زیباتر عمل می کند و از همین روی از آن در بخش نمای ساختمان و کف اتاق ها بیشترین استفاده را می برند. دلیلش هم چیزی نیست جز اینکه مدل سفید بعد از اتمام کار، نیازی به رنگ کاری ندارد و با رنگ زیبای خودش مخصوصاً در مقابل بازتاب نور جذابیت خاصی به بنا می بخشد.

3. سیمان کاری نما با سیمان تگری

برای به دست آمدن مدل تگری یا گیتی باید پودر سنگ سفید را با سیمان سفید ترکیب کنید و در ازای هر 3 پیمانه از پودر سنگ مقداری آب و 1 پیمانه سیمان اضافه کنید، در نتیجه این عمل مایع رقیقی به وجود می آید.
در مرحله بعدی ملات به دست آمده را با کمک ماشین سیمان پاش روی دیوار می پاشند تا یک حالتی مانند دانه های ریز روی دیوار حک شود که به آن نماتگری می گویند. همچنین در صورت کهنه بودن دیوار، شما باید آن را از هرگونه مواد آلوده پاک و بخش های قابل ریزش را ترمیم کنید. در آخر نیز توجه کنید که حداقل تا 2 روز بر روی دیوار کار شده آبپاشی کنید.

4. سیمان کاری طرح چوب

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید مدل هایی از سیمان کاری وجود دارد که به طور طرح دار انجام می شود و در آن ها از رنگ های بخصوصی استفاده میشود.
در سیمانکاری های طرح دار معمولاً طرح سنگ و چوب طرفدار زیادی دارد و برای محیط های جنگلی یا فانتزی بسیار زیبا و دلپسند است. شما میتوانید برای اطلاع از مدل های موجود و قیمت های روز سیمانکاری همین حالا از طریق بخش پشتیبانی با متخصصین ما در آریاسازه تماس برقرار کنید.

مراحل دقیق سیمان کاری به چه شکل است؟

تا اینجای کار ما سعی کردیم شما را با چند مدل از سیمان های پرکاربرد این حرفه آشنا کنیم و جزئیات مختصری نیز در رابطه با روش انجام آن ها به شما گفتیم اما اگر کنجکاو هستید به طور دقیق تر با مراحل اجرایی آن آشنا شوید در ادامه این متن را دنبال کنید.

1.آماده کردن سطح دیوار
2.کروم بندی پایین دیوار
3.کروم بندی بالای دیوار
4.شمشه گیری
5.اندود کردن سیمان
6.سیمان کاری نهایی

چرا نمای سیمانی ؟

یکی از مهم ‌ترین نکاتی که باید در مورد استفاده از سیمان برای نمای ساختمان بدانید، نداشتن انعطاف‌پذیری و ترک برداشتن آن است. از طرف دیگر معمولاً نمای سیمانی بعد از نشستن گرد و غبار بر روی آن زیبایی و جلوه ظاهری خود را از دست می ‌دهد.
از این رو استفاده از سیمان رنگی با تنوع رنگ‌های متنوع و مقاومت بیشتر در برابر آفتاب و ترک خوردن، جایگزین خوبی برای سیمان‌های معمولی محسوب می‌شود. استفاده از نمای شسته سیمانکاری نیز یکی از رایج‌ترین نوع نماسازی با سیمان است که مقاومت این روش نیز نسبت به روش‌های معمول، بسیار بیشتر است و تنوع بالایی در رنگ و مدل دارد.

اندود های سیمانی خارجی :

اندودهای سیمانی خارج از ساختمان بدلیل مقاومت مناسب آن در برابر عوامل جوی و رطوبت و همچنین قیمت کمتر آن نسبت به مصالح دیگر جهت پوشش دیوارهای بیرونی، جزء روش های پر طرفدار اجرای نمای ساختمان می باشد.

در تمامی نماهای سیمانی، قبل از هرچیز باید سطحی متناسب با طرح مورد نظر را ایجاد نمود که این امر درصورت نیاز، به وسیله شاسی کشی های فلزی به همراه توری رابیتس، قابل ساخت می باشد.

کاربردهای سیمان در ساختمان سازی :

 1. آماده‌سازی بتن
 2. ساخت جاده‌های بتنی
 3. تهیه ملات سیمان
 4. تهیه دوغاب
 5. ساخت سازه‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 6. ساخت سازه‌های مقاوم در برابر فشار آب و سرما
 7. ساخت سازه‌های مقاوم در برابر آتش و گرما
 8. کاربردهای تزئینی
 9. ساخت قطعه‌های پیش‌ساخته بتنی

حرف آخر

مواردی که تا به اینجای کار نام بردیم تماماً نیاز به حضور یک استادکار برای انجام شدن دارند، چرا که یک استادکار می تواند تمام این مراحل را بی معطلی و با سرعت بسیار بالایی انجام دهد، همچنین مانند تمام حرفه ها مسائل بسیار زیادی است که فقط هنگام کار تجربه می شوند و یادگیری آنها به شکل تئوری غیر ممکن است.
اگر شما به این حرفه علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم بعد از بررسی مطالب موجود حتماً به همراه یک استادکار این فرایند را انجام دهید تا به مرور زمان شما نیز به یک سیمانکار ماهر تبدیل بشوید.

فهرست