برقکاری ساختمان

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. برقکاری ساختمان

برق کاری 

تاسیسات برقی در ساختمان های مسکونی زیرساخت تاسیسات برقی


کابل های برقی زیرساخت تاسیسات برقی هستند. برقکاری ساختمان یکی از مراحل ساخت خانه است که بیشترین استفاده را دارد. کسانی که می خواهند به دلایل هزینه، حداقل تجهیزات را در ساختمان جدید نصب کنند، باید از قبل برنامه ریزی کنند. نصب و راه اندازی حرفه ای کابل ها در دیوار به طور نامتناسبی گران است. علاوه بر این، این امر در دیوارهای بتنی به سختی امکان پذیر است. غالباً سال ها بعد هنگامی که صاحبان و مستاجران به خرید ابزارهای فنی جدید فکر می کنند، کابل ها ارزش واقعی خود را نشان می دهند.

به همین دلیل است که نصب و راه اندازی کلی کابل ها با کمی تلاش در نصب درست و مناسب به سازندگان در مرحله ساخت اطمینان می دهد که آنها همیشه می توانند از فناوری های جدید در خانه خود استفاده کنند. همچنین باید از نوسازی و بازسازی در ساختمان های موجود برای نصب لوله هایی برای آماده سازی خانه برای آینده استفاده کرد. کابل های برقی سرمایه گذاری مناسبی برای محافظت از املاک مسکونی در آینده است و مطمئناً در بلند مدت بازده خوبی خواهد داشت.

سیستم برق در ساختمان

برقکاری کردن

هدف سیستم برق در ساختمان توزیع برق با خیال راحت به همه اتاق ها و لوازم مختلف است. برق کار در ابتدا همه جعبه های پریز برق، چراغ ها و کلیدها را جایگذاری می کند.

قوانین سیم کشی خانه و سیستم برق در ساختمان

تمام مصالح مورد استفاده برای سیم کشی خانه، سیم ها و لوازم جانبی باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند و ترجیحاً دارای علامت  Bureau of Standard Standard (BIS) باشند.

تعداد نقاط یک مدار نوری نباید بیش از 10 باشد.

سوئیچ باید در ارتفاع 1.5 متر نصب شود.

اجرای افقی سیم کشی روی دیوارها باید در ارتفاع 3 متر باشد.

فقط از سه سوکت پین استفاده کنید.

حداقل، اندازه سیم ارت 4 میلی متر مربع برای آلومینیوم است.

سیم فیوز باید فقط به سیم فاز متصل شود.

تمام سوئیچ ها را فقط در سیم فاز وصل کنید.

مدار تغذیه باید حداکثر 2 امتیاز داشته باشد.

رنگ های عایق سیم

سیم فاز: قرمز، زرد و آبی

سیم خنثی: سیاه

سیم زمین: سبز

سیم های مسی نسبت به سیم های آلومینیومی مقاوم تر در برابر خوردگی هستند و برای خم شدن انعطاف پذیرتر هستند اما از آلومینیوم گران تر هستند.

نکات بیشتر در مورد اصلاح طرح و ساخت خانه را در ادامه میخوانید:

نکاتی در مورد ارتینگ

ارتینگ دو نوع است؛

ارتینگ لوله ای

زمین ورقه ای

معمولاً از الکترود لوله یا صفحه G.l استفاده می شود. در شرایطی که شرایط خاک خورنده است، از لوله مسی یا الکترود صفحه مسی برای ارتینگ استفاده می شود. محل گودال زمین باید به گونه ای باشد که خاک امکان بیشتری برای مرطوب ماندن داشته باشد. برای مکان یابی گودال های زمینی قطعاً از ورودی ها، پیاده روها و جاده ها اجتناب می شود.

خاک خشک مقاومت بیشتری دارد در حالی که خاک مرطوب مقاومت کمتری دارد. ذغال سنگ و نمک مقاومت زمین را کاهش می دهند، به همین دلیل آنها در گودال خاک پر می شوند.

به طور معمول یک محوطه بنایی برای چیدمان آبیاری روی چاله زمین ساخته می شود. از قیف بالای لوله در سطح زمین در داخل یک اتاقک بنایی برای قرار دادن مکرر آب برای کاهش مقاومت زمین استفاده می شود.

سیم زمین گالوانیزه از منبع برق اصلی توزیع به منظور اتصال زمین به لوله Gl یا مس در گودال اتصال به زمین با پیچ و مهره متصل می شود. در داخل ساختمان، علاوه بر تمام وسایل برقی، همه جعبه های سوئیچ، جعبه متر و غیره نیز باید زیرزمینی شود برای بررسی اتصال زمین در سوکت 3 پین و مکان های دیگر، لامپ های تست را بین فاز و زمین وصل کنید. اگر لامپ روشن شود، اتصال زمین درست است.

نقص در مدارهای الکتریکی

خطای مدار باز: جریان در یک مدار بسته جریان می یابد. بنابراین، تداوم باید وجود داشته باشد. هرگاه در مدار شکستگی ایجاد شود، جریان ادامه نمی یابد. به این فرایند خطای مدار باز گفته می شود. این خطا به دلیل سوختن عنصر، سیم شکسته، اتصال ضعیف/باز، نقطه خوردگی یا زنگ زدگی ایجاد می شود.

اتصال کوتاه: وضعیتی است که در آن منبع تغذیه بدون بار به سیم فعال و خنثی متصل می شود. در چنین شرایطی، فیوز منفجر می شود. این به دلیل خرابی عایق و اتصال ضعیف ایجاد می شود.

شوک الکتریکی

بدن انسان یک هادی است، هنگامی که سیم لخت بدن را لمس می کند، جریان در بدن جریان می یابد و عملکردهای عضلانی بدن فلج می شود. هنگامی که بدن خشک است، مقاومت آن برای ولتاژ مشابه جریان کمتری دارد و در نتیجه شوک کمتری دارد. به طور مشابه، هنگامی که بدن مرطوب است، مقاومت آن کمتر است، بنابراین جریان بیشتری برای همان ولتاژ و ضربه بیشتر است.

در سیستم تأمین AC، اتصال تجهیزات الکتریکی برای جلوگیری از ضربه و نشت زمین برای ایمنی انسان و آتش ضروری است. در سیستم فعلی ما، اگرچه زیرکاری وجود دارد، اما برای حفظ شرایط مناسب زمین و اتصال همه ابزارهای الکتریکی به سیم زمین دقت کافی انجام نمی شود. در بیشتر موارد، سیم ارت نادیده گرفته می شود.

انواع وسایل روشنایی

چراغ خدمات روشنایی عمومی: در داخل خانه ها استفاده می شود

لامپ بخار سدیم: معمولاً برای روشنایی خیابان استفاده می شود

چراغ بخار: معمولاً برای روشنایی خیابان استفاده می شود

لامپ هالوژن: نور پرداز

Florescent Tube Light (FTL): موجود در طول Il.to 5 فوت

لامپ فشرده (CFL): نورپردازی مقرون به صرفه در داخل خانه ها

اتصالات

در مورد اتصالات، دوشاخه ها، پریزها، کلیدها، کیفیت این محصولات نقش مهمی دارد. همیشه جرقه های کوچکی از این اتصالات به دلیل کیفیت پایین شروع می شود و حتی اگر جرقه ها از شدت کمی برخوردار باشند، ممکن است مواد آتش زا را در مجاورت آنها شعله ور کنند.

تعمیر و نگهداری ساختمان ها و خدمات

تعمیر و نگهداری ساختمان ها برای حفظ، بازسازی یا بهبود هر یک از تأسیسات در هر قسمت از ساختمان، خدمات آن با استانداردهای قابل قبول فعلی و حفظ سودمندی و ارزش تسهیلات انجام می شود.

هدف از نگهداری عبارت است از:

حفظ ساختمان و خدمات، در شرایط عملیاتی خوب

نگهداری برای بازگرداندن آن به استانداردهای اولیه خود

و بهبود امکانات بسته به توسعه ای که در مهندسی ساختمان در حال انجام است.

علیرغم پیشرفت های اخیر در فن آوری ساختمان، همه ساختمان ها از زمان تکمیل خراب می شوند. میزان خرابی به عوامل متعددی بستگی دارد.

در مراحل طراحی و ساخت، موارد زیر ضروری هستند:

 • انتخاب صحیح مواد
 • تکنیک های ساختمانی مناسب
 • مشخصات کافی برای کارهای ساختمانی و نصب
 • نظارت موثر در طول ساخت و رفع عیوب

در صورت وجود اشکال پایه ای در طراحی و ساخت، هزینه نگهداری به طور نامتناسب به سطح بالاتری افزایش می یابد و عمر پیش بینی شده ساختمان کاهش می یابد.

انواع ساختمان های بیشتر بر اساس کاربریشان مورد بررسی قرار می گیرند.

تعمیر و نگهداری ساختمان ها با هدف استفاده موثر و اقتصادی از ساختمان و خدمات به طور کامل قابل استفاده است. این فرایند شامل مهارت های متعددی است که تحت تأثیر سکونت و سطح عملکرد مورد انتظار از ساختمان قرار دارد.

کارهای تعمیراتی در دسته های ذکر شده طبقه بندی می شوند:

 • تعمیرات امروز
 • تعمیرات سالانه
 • تعمیرات ویژه

هدف از نگهداری عبارت است از:

برای حفظ ساختمان و خدمات، در شرایط عملیاتی خوب

برای بازگرداندن آن به استانداردهای اولیه خود،

و بهبود امکانات بسته به توسعه ای که در مهندسی ساختمان در حال انجام است.

علیرغم پیشرفت های اخیر در فن آوری ساختمان، همه ساختمان ها از زمان تکمیل به مشکل می خورند. میزان خرابی به عوامل متعددی بستگی دارد.

در مراحل طراحی و ساخت، موارد زیر ضروری هستند:

 • انتخاب صحیح مواد
 • تکنیک های ساختمانی مناسب
 • مشخصات کافی برای کارهای ساختمانی و نصب
 • نظارت موثر در طول ساخت و رفع عیوب

در صورت وجود اشکال پایه ای در طراحی و ساخت، هزینه نگهداری به طور نامتناسبی به سطح بالاتری افزایش می یابد و عمر پیش بینی شده ساختمان کاهش می یابد.

تعمیر و نگهداری ساختمان ها با هدف استفاده موثر و اقتصادی از ساختمان و خدمات به طور کامل قابل استفاده است. این شامل مهارت های متعددی است که تحت تأثیر سکونت و سطح عملکرد مورد انتظار از ساختمان قرار دارد.

کارهای تعمیراتی در دسته های ذکر شده طبقه بندی می شوند:

تعمیرات امروز

تعمیرات سالانه

تعمیرات ویژه

 1. تعمیرات روزانه

تعمیرات روزانه باید توسط مهندسان در کلیه ساختمان های تحت تعمیر و نگهداری بر اساس مشاهدات و شکایات روزانه انجام شود.

 1. تعمیرات سالانه

برای حفظ زیبایی ساختمان ها و خدمات و همچنین حفظ زندگی آنها، برخی از کارها مانند شستشوی سفید، رفع رنگ، رنگ آمیزی، تمیز کردن خطوط، مخازن و غیره به صورت دوره ای انجام می شود. این کارها سال به سال برنامه ریزی می شود.

 1. تعمیرات ویژه

چنین کارهایی برای جایگزینی بخش های موجود ساختمان و خدمات که در اثر پیری ساختمان خراب می شوند، انجام می شود. لازم است از خرابی ساختار و خدمات جلوگیری شود و تا آنجا که ممکن است به شرایط اولیه بازگردد.

خطوط راهنمای کار برق در ساختمان

دستورالعمل های زیر برای کارهای برقی باید با دقت رعایت شود. طرح الکتریکی دقیق باید قبل از اجرا تهیه و تأیید شود.

برش دیوار برای مخفی کردن لوله های مجرای الکتریکی باید به صورت عمود انجام شود و لوله های برقی باید قبل از گچ کاری با میخ و سیم اتصال دهنده محکم شوند.

شکاف دیوار پس از برش و قرار دادن لوله های برقی باید با ملات مخلوط با تراشه پر شود. باید مراقبت شود تا قسمت های پر شده درمان شوند.

لوله های PVC که برای سیم کشی برق استفاده می شوند باید دارای علامت ISI باشند.

جعبه های فلزی مورد استفاده باید دارای ضخامت 16 سنج باشند. برای جلوگیری از حلقه سیم کشی در پشت جعبه سوئیچ نباید سوراخی وجود داشته باشد.

هنگام تعمیر جعبه سوئیچ باید دقت کرد که تمام قسمت های داخلی به درستی با ملات بدون هیچ شکاف داخل بسته بندی شده اند. قبل از تثبیت جعبه های فلزی اطمینان حاصل کنید که همه جعبه ها با پوشش اولیه رنگ آمیزی شده اند.

پایین جعبه های سوئیچ باید در 1.35 متر بالاتر از سطح کف ثابت شود. برای دوشاخه های راحت/ دوشاخه های تلویزیون، نقاط AC باید از جعبه گرفته شود که جعبه های سوئیچ در موقعیت صحیح ثابت شده اند.

کارهای برقی

هنگام بتن ریزی سقف، مجراهای لوله های PVC شکسته باید در همان فضا تعویض شوند و حضور برق کاران در حین بتن ریزی برای حضور در کارهای فوق الزامی است.

هنگام قرار دادن قلاب ها / جعبه های فن، قلاب های گهواره باید مراقب باشید. قلاب های فن باید در مرکز اتاق قرار گرفته و در صورت وجود از قسمت زیر شیروانی کسر شود، با یک رفت و برگشت تمیز 1،20 متر و قلاب گهواره جلو باید ثابت شود حداقل 90 سانتی متر از دیوارها فاصله داشته باشد.

بررسی دوره ای باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که از کابل های تأیید شده برای کل طول هر نقطه استفاده شده است تا از حلقه شدن با کابل های استاندارد جلوگیری شود.

برای اطمینان از اینکه همه نقاط دارای 3 سیم برای فاز، خنثی و زمین هستند، باید از رز سه پایه استفاده شود.

از حلقه کابل ها باید به شدت اجتناب شود و سیم خروجی برای هر جعبه باید از نزدیکترین جعبه اتصال گرفته شود. برای پریز برق 15 آمپر / دوشاخه AC، جریان باید جدا از برد اصلی / ELCB گرفته شود.

قبل از بستن جعبه سوئیچ با ورق گلیم، تمام ملات مرده باید کاملاً تمیز شود و در صورت نیاز یک لایه آغازگر دیگر نیز باید روی آن اعمال شود.

تقریباً باید برای احداث ایستگاه ارتینگ طبق استانداردها توجه شود.

U.G. کابل ها باید در حداقل عمق 75 سانتی متر از سطح زمین با پر کردن ماسه مورد نیاز و خفاش های آجری گذاشته شوند. اتصالات در U.G. کابل در هر نقطه نباید مجاز باشد.

پس از اتمام، تمام ELCB باید به صورت جداگانه برای عملکرد صحیح مورد آزمایش قرار گیرد.

معمولا ترتیب انجام کارهای برق ساختمان به صورت زیر است:

مرحله اول:

۱ – کشیدن نقشه ساختمانی شامل سیستمهای روشنائی – سیستم‌های صوتی – سوکتهای برق – تلفن – آنتن – آیفون – فن کوئیل‌ها – اطفاء حریق – برق اضطراری و موتور خانه.

۲ – اجرای نقشه روی کار.

۳ – تراز کردن کل قوطی کلید‌ها و کشیدن خطِ تراز با چک لاین.

۴ – شیار زدن مسیر لوله‌ها با شابلون ودستگاه شیارزن.

۵ – کندن قوطی کلید‌ها با دستگاه.

۶ – سوراخ کردن روشنائی سقفی توسط دستگاه (در مورد سقف کاذب، روی سقف ساپورت خورده و روی آن لوله فیکس میشود).

۷ – نصب قوطی کلید روی دیوار توسط شابلون و تراز کردن دقیق آنها.

۸ – جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله‌های که داخل جعبه فیوز آورده می‌شود.

۹ – جوشکاری و ساپورت زدن برای فیکس کردن لوله پولیکاهای که برای ورودی و خروجی لوله‌های که داخل جعبه آنتن و تلفن آورده می‌شود.

۱۰ – اجرای لوله پولیکا گذاری توسط گرما و خم کاری توسط مشعل و فنر و آب بندی آن توسط چسب پولیکا.

۱۱ – جوشکاری و ساخت ساپورت برای سینی برق بر روی داکت مشخص شده از روی نقشه (این سینی برق‌ها برای ورود کابل‌های برق تلفن آنتن ماهواره و …. نیازهای ساختمان به طور مجزا داخل داکت‌های ساختمان فیکس و وارد باکس‌های مورد نیاز خود می‌شود).

۱۲ – پوشش کامل روی لوله پولیکا‌های که در کف ساختمان کار شده است.

۱۳ – نصب جعبه فیوز و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۴ – نصب جعبه آنتن و ماهواره و تلفن و تراز کردن آن در جاهای مشخص توسط نقشه.

۱۵ – تامین ارتینگ ساختمان (نصب پلیت و سیم مسی وزغال ونمک برای راه اندازی چاه ارت و ازآنجا به سینی برق و به مصرف کننده ها)

۱۶ – لوله فولادی گذاری در شرایطی که نقشه تعیین کرده است (در پارکینگ‌های اداره جات داخل روشنائی آسانسور وروشنائی موتور خانه).

مرحله دوم:

(بعد از کف سازی و کاشی کاری و سفید کاری دیوار)

۱ – تمیز کردن قوطی کلید‌ها وبریدن لوله‌های اضافی روی کار.

۲ – سیم گذاری داخل لوله پولیکا (رنگ سیم‌ها و قطر سیم‌ها و جنس سیم‌ها از روی استاندارد انتخاب میشود)

۳ – انداختن کابل شیلد دار برای بلندگو‌ها وازآنجا به ولوم‌های همان اتاق و از آنجا به فیشهای پشت آمپلی فایرها.

۴ -کابل کشی برق از داخل جعبه فیوز و رد کردن داخل سینی برق و بست زدن و از آنجا به زیر کنتور (درصورت داشتن دیزل ژنراتوراین کابل‌ها داخل موتور خانه و وارد تابلو‌های مخصوص خودش میشود).

۵ – کابل کشی تلفن –آنتن ماهواره وآیفون ازتابلوهای مخصوص خودش و رد کردن داخل سینی مخصوص خودش و بست زدن کابل‌ها و از آنجا به باکس‌های مخصوص خودشان.

۶ – اتصالات سر سیم‌ها در داخل قوطی کلید- جعبه فیوز‌ها – روشنائی‌ها – توکار‌ها – و جعبه آنتن – ماهواره- تلفن – اطفاء حریق- UPS (نصب دستگاه‌های تغذیه UPS به شرکتهای مسئول مرتبط میشود)

۷ – قلع اندود کردن کل اتصالات و سر سیم‌ها توسط حوضچه قلع

۸ – عایق کاری اتصالات توسط وارنیش حرارتی (جایگزین لنت برق).

۹ – اجرای کابل کشی مربوط به بیرون ساختمان نصب نور افکن‌ها در نما.

مرحله سوم (بعد از نقاشی و کف تمام شده):

۱ – بستن کلید و پریز و تراز کردن آن‌ها

۲ – بستن ترمینال روی سر سیم ها.

۴ – نصب دتکتور‌های دود و شستی آن‌ها روی جاهای تعیین شده. ۵ – نصب فیوز‌ها داخل جعبه فیوز و وایرشو زدن سرسیم‌ها و فیوز بندی آن‌ها

۶ – نصب آیفون تصویری بستن سوکت‌ها و شستی‌های مربوط به آن.

۷ – نصب آنتن مرکزی و سوئچینگهای مربوط به آن

۸ – نصب سوئچینگهای ماهواره (نصب و راه اندازی ماهواره برعهده شرکت‌های مربوط میباشد)

۹ – نصب چشم لایتینگ در راه پله و پارکینگ‌ها

۱۰ – نصب چشم لایتینگ در سرویس‌ها برای هود مرکزی (این چشم‌ها پس از عمل کردن به کنتاکتور و سپس کنتاکتور به سانتیفوژ فرمان داده و باعث تهویه سرویس‌ها می‌شود)

۱۱ – نصب نور مخفی‌های داخل سقف کاذب و کفی‌های روی سرامیک.

نصب تجهیزات برقی:

– نصب تابلوی برق موتورخانه (تجهیزات داخل تابلوبرق بر اساس نیازهای موتور خانه انتخاب و توسط تابلو ساز ساخته میشود)

– نصب پایه سینی برق روی دیوار وفیکس کردن سینی برق روی آن.

– نصب لوله زیرسینی برق و از آنجا روی الکتروموتور‌ها و ترموستات‌ها و مصرف کننده‌های دیگر.

– کابل کشی از تابلوبرق روی سینی برق و داخل لوله ازآنجا سر الکتروموتور‌ها و ترموستات‌ها و مصرف کننده ها.

– وایرشو زدن و شماره زدن سر سیم‌ها و بستن آن روی تخته کِلِم الکتروموتور‌ها وترموستات‌ها و مصرف کننده‌ها واز آنجا به ترمینال زیر تابلو برق.

نکات ایمنی سیم کشی و برق کشی ساختمان

مقدمه

انجام دادن درست و اصولی هر کاری یکی از مهم ترین شرایط فراهم کردن نتیجه ی دلخواه می باشد. سیم کشی یا برقکاری ساختمان یک کار کاملاً تخصصی است و افراد معمولی نمی توانند آن را انجام دهند. در حقیقت چیزی که در این امر اهمیت دارد، انجام سیم کشی به نحو احسن و قابل قبول است. در سیم کشی ساختمان می بایست سعی شود که کلیه استانداردها و مقررات مربوطه رعایت شوند و نتیجه آن، طبعاً انجام یک سیم کشی ایمن و استاندارد خواهد بود. در سیم کشی ساختمان، باید ایمنی لازم برای اعضا فراهم شود و به راحتی بتوان از نور و برق ساختمان استفاده کرد. اگر سیم کشی به هر دلیلی غیراصولی انجام شود، تا زمانی که ساکنین در ساختمان زندگی می‌کنند با نارضایتی آنان همراه خواهد بود.

اگر تأسیسات الکتریکی از الزامات ایمنی برق پیروی کنند بسیاری از مرگ و میر و حوادث ناشی از حوادث برق از بین می‌رود، البته در هنگام ساخت خانه‌های جدیدی که با نظارت مهندسین ایمنی ساخته می‌شود الزامات ایمنی رعایت می‌شود اما در بیشتر خانه‌های در حال ساخت و خانه‌های قدیمی خبری از رعایت الزامات ایمنی سیم کشی برق نیست.

یک برقکار حرفه ای و ایمن ساختمان چطور کارش را شروع می کند؟

اولین نشانه حرفه ای بودن یک برقکار ساختمان، محل قرارگیری و بکارگیری کلیدها، پریزها، استفاده از سیم ها با سطح مقطع های استاندارد و تجهیزات و وسایل استاندارد می باشد. همانطور که در مطالب قبلی نیز گفتیم بسیار مهم است که خروجی های کلید و پریز شما پشت وسایل منزل قرار نگیرد. همچنین باید مراقب باشید سرپیچ های شما بیش از حد به سقف یا کف منزل نزدیک نباشند. برای اینکه بعد از هر جا به جایی وسیله، نگران مخفی شدن کلید و پریزتان پشت تخت خواب ها و بقیه وسایل نباشید، استانداردها را رعایت کنید.

استانداردهای برق کشی ساختمان

یک برقکار حرفه ای با در نظر گرفتن استاندارد های ایمنی، به خوبی می داند که برای لوله کشی برق ساختمان باید مسیر های مشخصی را در نظر بگیرد و سپس مطابق با یک نقشه کار را انجام دهد. چگونگی هدایت کردن جریان برق از کنتور اصلی به تمام بخش ها نیازمند محاسبات دقیقی است که در نقشه صورت می گیرد  و مستلزم رعایت نکات ایمنی است.

Voltage از جمله این استاندارد ها در بخش های مختلف یک ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–فاصله پریز های برق از مکان های مشخص شده با فاصله استاندارد قرار گیرد.

–شبکه ها توزیع برق باید حریم مشخصی داشته باشند.

–فاصله نصب پریزها و کلیدها از سقف معین باشد.

–برای سیم کشی اکثر بخش های ساختمان باید از سه سیم استفاده کرد.

–تعداد انشعاب هایی که می توان از یک سیم گرفت، محدود است.

–برای سیم کشی هر ساختمان باید از نقشه معین و از پیش طراحی شده استفاده کرد.

–نصب انواع فن در مکان های مرطوب ممنوع بوده و در صورت نصب، باید فاصله قانونی رعایت شود.

– سیم هایی که برای بخش های مختلف ساختمان استفاده می شوند باید سطح مقطع متفاوتی داشته باشند.

اصول سیم کشی و مدار بندی

استانداردهای سیم کشی، در اصل توسط کمیته بین‌المللی الکتروتکنیکال (IEC)، تعیین می‌شود؛ این استانداردها در نسخه‌های متعدد و به واسطه مهندسین و متخصصین مختلف، به روز رسانی می‌شوند. این استانداردها مباحث بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شوند: تعریف واژه‌های تخصصی سیم کشی و برقکاری، مشخص کردن انواع سیم کشی های مجاز ساختمان برای تلفن، اعلام حریق، اینترنت و نیز تعیین استانداردهای رعایت فاصله‌ها می باشد.

برق کارهایی که دوره های فنی و ایمنی برق را آموخته اند نحوه ایمنی و اتصالات و نکاتی که می بایست رعایت کنند را می دانند. مثلاً آن ها می دانند که:

– استفاده از سیم اتصال به زمین برای وسایلی که به آن نیاز دارند چگونه به کار گرفته شود.

– آگاهی از بررسی وجود جریان برق در سیم ها با استفاده از فازمتر و تعیین شدت جریان آنها (برق شهری و غیر شهری) را دارند.

– از جعبه اتصال برای اتصالات انباشته شده در یک مکان به منظور افزایش ایمنی و محافظت از سیم ها استفاده می کنند.

– اتصالات سر سیم ها را محکم می کنند و از محدود شدن جریان به واسطه اتصالات سست، ممانعت به عمل می­آورند.

بايد به استانداردها و موارد ايمني به ويژه ايمني برق اهميت بيشتري داد و آن را كاملا جدي گرفت. اين عمل به مفهوم ارزش قايل شدن عملي و نه كلامي براي وجود انسان و زندگي و سرنوشت اوست. طبيعي است كه با رواج استانداردهاي ايمني برق در سطح عمومي جامعه، فرهنگ استفاده صحيح از ابزار الكتريكي نيز افزايش مي‌يابد. چنين حركتي علاوه بر حفظ زندگي انسان‌ها، از نظر اقتصادي نيز به نفع بودجه عمومي كشور خواهد بود.

نتيجه‌گيری

همانطور که تاکنون اشاره شد، سیم کشی ساختمان کاری تخصصی است و برای انجام موارد سیم کشی و تعمیر وسایل الکتریکی که نیاز به سیم کشی دارند، حضور متخصصین با تجربه ضروری است. بايد به استانداردها و موارد ايمني به ويژه ايمني برق اهميت بيشتري داد و آن را كاملا جدي گرفت. اين عمل به مفهوم ارزش قايل شدن عملي و نه كلامي براي وجود انسان و زندگي و سرنوشت اوست. طبيعي است كه با رواج استانداردهاي ايمني برق در سطح عمومي جامعه، فرهنگ استفاده صحيح از ابزار الكتريكي نيز افزايش مي‌يابد. چنين حركتي علاوه بر حفظ زندگي انسان‌ها، از نظر اقتصادي نيز به نفع بودجه عمومي كشور خواهد بود. زيرا از مصرف انرژي اضافي ناشي از نشت جريان و تلفات آن جلوگيري به عمل مي‌آيد. به‌علاوه آتش‌سوزي ساختمان‌ها و وسايل الكتريكي كه عمدتا از ضعف سيستم حفاظتي برق ناشي مي‌شود به حداقل رسيده و در نتيجه هزينه‌هاي اضافي كمتري به خانواده‌ها و همينطور كشور تحميل مي‌شود. ضروري است كه اين امر توسط مسوولين ايمني و ارگان‌هاي مرتبط با استانداردها جدي گرفته شود و پيگيري گردد.

متاسفانه آمار حريق‌ها و حوادث، گوياي اين مطلب است كه درصد بالايي از آن ها، ناشي از سيستم برق غير استاندارد مي‌باشد. لذا دستيابی به استانداردهاي ايمني مناسب در سطح جامعه برای ساختمان ها، اجتناب ناپذير است.

نکات مهم مربوط به برق کاری آشپزخانه

آشپزخانه به جز نور لامپ به سیستم های برقی دیگری نیز نیاز دارد که یک برق‌کار ماهر به خوبی آن را رعایت می کند

اجاق گاز،ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و دیگر لوازم آشپزخانه نیازمند پریزهایی با ارتفاع مناسب می باشند. یک برق‌کار ماهر، هنگام برق‌کاری ساختمان  علاوه بر نصب پریز برای لوازم ضروری، یک یا دو پریز اضافی نیز برای دیگر لوازم ازجمله پلوپز، آبمیوه گیری و غیره در نظر می گیرد.

برای برق رسانی به هود بهتر است یک سیم فاز و یک سیم نول از پریز اجاق گاز گرفته شود زیرا به طور معمول هود درست بالای اجاق گاز قراردارد.

به پیشنهاد متخصصین فنی هوم سرویز حتماً در آشپزخانه یک پریز تلفن وجود داشته باشد. یک پریز برق و تلفن کنار اپن آشپزخانه ضروری است و جای مناسبی برای قرار گرفتن تلفن خواهد شد.

قبل از هر کار باید یک کلید روشنایی در ورودی آشپزخانه نصب شود. برق کاری ساختمان تابع اصولی است که در هنگام ساخت انجام می شود نصب کلید روشنایی در آشپزخانه نیز باید طبق اصول انجام شود در غیر این صورت تاریکی و شب برای ساکنین مشکل ساز می شود.

نصب پریز برق در کنار ظرفشویی و یا زیر آب چکان از مواردی است که در برق کاری ساختمان توسط افراد خبره هرگز انجام نمی شود زیرا این کار می تواند باعث اتصال شده و خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از خطرات جدی بهتر است انجام برق کاری ساختمان و سیم کشی را به متخصصین با تجربه بسپارید.

نکات ضروری برق کشی ساختمان مسکونی

اصول اولیه سیم کشی پذیرایی

در طراحی ساختمان اتاق پذیرایی فضایی است که افراد خانواده ساعاتی را دورهم در این مکان می گذرانند و مهمان ها نیز این قسمت از خانه را قبل از هر مکانی خواهند دید به این ترتیب سیم کشی و برق رسانی به پذیرایی اهمیت بسیار زیادی دارد. نصب کلیدها و پریزها در پذیرایی باید طبق استاندارد و به صورت کاملاً مجزا انجام شود و با سیم هایی به قطر۲ و نیم به جعبه فیوز برسد. برای ارتباط پریزها نیز به طور معمول می توان از اتصال سیم های یک پریز برای پریز بعدی و یا از ترمینال استفاده کرد.

ازآنجاکه کابل و لوله ها مخصوص زیر گچ کاری قرار می گیرد باید یک تکه بوده و بدون زدگی باشد. علاوه بر آن کابل های زیر گچی و منبع مصرف کننده نباید بیش از یک و نیم متر فاصله داشته باشند. در حالت استاندارد بین چراغ های آویز و سیم از ترمینال پلاستیکی استفاده می شود.

توجه: چنانچه مسیر عبور سیم ها از کف ساختمان باشد باید از لوله های فولادی و یا پلاستیکی استفاده شود.

جعبه تقسیم ها برای انشعاب های بیش از ۳ مورد الزامی است ولی دقت شود که در پذیرایی محل قرار گرفتن جعبه تقسیم در دیوار جلوی دید نباشد.

سیستم آنتن مرکزی از ضروری ترین مواردی است که در هنگام برق کاری ساختمان باید در نظر گرفته شود. برای آنتن مرکزی باید به طور جداگانه لوله های مخصوص را جاسازی کرد و بر اساس افت مسیر، کابل هایی هم مرکز را انتخاب کرد.

فهرست