گرمایش از کف

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. گرمایش از کف

در این مقاله قصد داریم در مورد سیستم گرمایش از کف، معایب آن و نکات مهم هنگام اجرا توضیح مختصری ارائه بدهیم.

سیستم گرمایش از کف چیست

سیستم گرمایش از کف در بسیاری از کشورها به دلیل این که از مصرف انرژی اضافی ممانعت می کند، بسیار طرفدار دارد. از این جهت که می تواند ۲۵ تا ۳۰ درصد نسبت به سایر تجهیزات در مصرف انرژی صرفه جويی کرده و نیز تا ارتفاع دو متری از سطح زمین را گرم کند، در محیط های بزرگ بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. وجود سقف های بسیار بلند در کارخانه ها، سیلوها و .. گرما را به دلیل این که هوای گرم سبک تر است بالا برده و هوای سرد پایین می ماند. این مشکل با سیستم گرمایش از کف حل خواهد شد زیرا گرما از کف وارد می شود و تا ارتفاع دو متر از کف را گرم می کند. بنابراین نیاز نیست از تجهیزات بیشتر برای گرم کردن استفاده کرد یا با پکیج و شوفاژ و … دمای محیط را بالا برد. در کنار صرفه جویی در انرژی در زمان اجرا، پیاده سازی و نگهداری نیز از سایر روش ها هزینه کمتری خواهد داشت.

گرمایش از کف

عوارض یا مضرات سیستم گرمایش از کف

از آن جایی که هر نوع سیستم می تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد، این نوع از سیستم ها نیز از این امر جدا نیستند. برای این که بتوانیم مزایا را افزایش و معایب را کاهش دهیم بهتر است تا با آن ها آشنا شویم. چون این نوع از تجهیزات در کف انجام می شود، بعد از اتمام کار امکان تغییرات کلی در کف نیست ولی می توان تغییرات جزئی را اعمال کرد.
چون این سیستم باید از سایر تجهیزات جدا باشد. قبل از نصب باید تمامی زیرسازی کف و لوله ها و تجهیزات تاسیساتی و .. عبور داده شده و در انتها سایر لوله هایی که در کف قرار دارند با سیمان پوشانده می شود تا تجهیزات گرمایش دقیق روی آن نصب شوند. البته می توان لوله کشی های مربوط به آب و .. را توسط لوله و اتصالات پنج لایه انجام داده و آن ها را از سقف ساختمان عبور دهیم.

قبل از اجرا باید دور تا دور کف ساختمان به ارتفاع ده سانتی متر به وسیله عایق فوم تخت پوشانده شود. در لوله کشی کف ساختمان این کار برای این انجام می شود که فوم در ساختمان به عنوان یک عایق حرارت، رطوبت عمل می کند. کف ساختمان نیز نیاز به عایق دارد. ارتفاع این عایق نیز چهار سانتی متر است. لوله ها باید در کف در زمان اجرا فیکس شوند برای این کار از بست استفاده می شود.

نکات حین اجرای سیستم گرمایش از کف

برای این نوع از سیستم ها از سیستم کلکتور لوله پنج لایه بدون اتصال باید استفاده کرد. استفاده از اتصالات در این نوع از تجهیزات خطرناک است و ممکن است باعث نشتی و ایجاد نم در ساختمان شود. این نوع از لوله ها حتما باید از کف ساختمان عبور داده شوند و بر روی دیوار نمی توان آن ها را نصب کرد. فاصله ی مناسب بین لوله ها باید رعایت شده و نباید لوله ها را از روی هم عبور داد.

مدت زمانی که طول می کشد تا این سیستم به دمای مطلوب برسد، مدت زمان بالاتری دارد. به این صورت که در رادیاتورها معمولا زمانی که آن ها را روشن می کنید حدود ده ساعت طول می کشد تا این که دمای محیط به حد مطلوبی برسد. این زمان برای این نوع از سیستم ها حدود ۳۶ ساعت به طول خواهد انجامید و دلیل این امر هم این است تا به کف ساختمان آسیبی وارد نشود.
البته این مورد در ابتدای فصل و زمانی که سیستم را روشن می کنید روی خواهد داد. دما در ابتدا بیست درجه خواهد بود و به مرور به دمای مطلوب سی درجه خواهد رسید. در زمانی که برای اولین بار سیستم را روشن می کنیم باید به این مورد دقت کرد که با دمای پایین سیستم را روشن کرده و چند ساعت یک بار ۵ درجه دما را بالا ببریم تا کف ساختمان آسیب نبیند.

فهرست