اسکلت فوندانسیون

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اسکلت فوندانسیون

به طور کلی سازه های مختلف در هر ابعادی دارای اسکلت فوندانسیون فلزی یا بتنی هستند که هر کدام از آنها نیز با روش متفاوتی اجرا می شوند و استاندارد ها و اصول اسکلت فوندانسیون فلزی با نوع بتنی متفاوت است. به طور کلی عمل فوندانسیون شامل مصالح و مواردی می شود که برای پی سازی یک سازه به کار رفته است. ما در ادامه قصد داریم نگاهی کوتاه و مختصر به مراحل فوندانسیون یک سازه بیاندازیم؛ با ما همراه باشید.

اجرای اسکلت فوندانسیون فوندانسیون فلزی

اما قبل از اینکه راجب اجرای اسکلت فوندانسیون حرفی بزنیم بد نیست به طور دقیق معنی و اهمیت این کلمه را زیر ذره بین ببریم. به طوری کلی کاربرد این کلمه در ساختمان سازی برابر است با بخش ها و قسمت های مختلفی که بین زمین و سازه قرار می گیرد که در نهایت باعث می شود انتقال فشار و بار ساکن طوری تحمل شود که از نشست و ایجاد هر گونه فشار تخریب گر جلوگیری بشود.

انواع اسکلت فوندانسیون

اسکلت فوندانسیون همچنین دارای روش های مختلفی است که بسته به سیستم ساخت و ساز و مصالح مورد نظر بهترین روش موجود انتخاب می شود. در نظر داشته باشید که انجام این فرایند مراحلی دارد که باید با دقت هر چه تمام تر پیش برود چرا که کوچکترین نقص در این مراحل ممکن است مشکلاتی فراوانی را به همراه بیاورد.

همانطور که اشاره کردیم فوندانسیون روش های مختلفی دارد که این دسته بندی بر اساس نوع و انتخاب مصالح شامل فوندانسیون سنگی، آجری، شفته ‌ای، بتنی و … می شوند و همینطور از نظر نوع سیستم کلی ساخت و ساز در مواردی در انواع فوندانسیون نقطه ‌ای، نواری، گسترده، صفحه ‌ای، مشترک، باسکول، کلاف شده و شمعی تقسیم بندی می شوند.

اسکلت فوندانسیون ساختمان

در مجموع سنگینی وزن یک ساختمان بر روی فوندانسیون آن پخش می شود پس برای جلوگیری از به خطر افتادن جان افراد یا بروز مشکلات فنی متعدد سلامت اجرای این مرحله بسیار حیاتی است. به همین منظور ما بار ها اشاره داشته ایم که حتما با کمک یک متخصص این مسیر را طی کنید.

مرحله صفر فوندانسیون از بررسی زمین و خاک آن محل شروع می شود چرا که زمین مورد نظر باید توانایی مقاومت این پروژه را داشته باشد؛ اگر این مرحله بدون هیچ مشکلی پیش رفت سپس به سراغ مراحل بعد میرویم که شامل موارد زیر می شوند:

1. خاک برداری
2. پیاده کردن نقشه فوندانسیون
3. گودبرداری محل فوندانسیون
4. اجرای بتن مگر و آرماتور بندی
5. قالب بندی فوندانسیون
6. اجرای صفحه زیر ستونی
7. اجرای بتن ریزی
8. اجرای اسکلت فوندانسیون فلزی

مراحل اسکلت فوندانسیون فلزی

همانطور که عرض کردیم اولین مرحله با خاکبرداری شروع می شود؛ در واقع هدف از خاکبرداری حذف موانعی مثل سنگ با هدف صاف و هموار کردن زمین می باشد. قبل از اجرای مرحله دوم هیچ پستی و بلندی به خصوصی نباید روی زمین دیده شود. هم جهت با عمل خاکبرداری ما دستوری به نام خاکریزی نیز داریم که صرفا برای بخش هایی از زمین که دارای حفره یا گودی نامتعارف هستند استفاده می شود. بعد از این قسمت با اضافه کردن آب بر روی سطح، آن را کاملا سفت و محکم می کنند تا زمانی که مرحله گودبرداری آغاز شود.

نقشه فوندانسیون بر روی زمین

بعد از اینکه عملیات خاکبرداری به اتمام رسید نوبت به پیاده کردن نقشه فوندانسیون بر روی زمین می رسد. برای این امر ابتدا باید شمال جغرافیایی را با نقشه فوندانسیون تطابق داد و بعد باید به سراغ تعیین یک محور بر مبنای طولی یا عرضی بروید. در ادامه، نقشه نیز بر طبق این محور پیاده سازی می شود. انجام این کار بدون شک نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد و این توضیحات صرفا خلاصه ای از فرایند نقشه کشی آن است.

گودبرداری اسکلت فوندانسیون فلزی

بالاخره از این مرحله یعنی گودبرداری کار به طور جدی تر آغاز میگردد. برای انجام اینکار متخصصین قبل از هر چیز تمام ریز و درشت خاک از جمله میزان چسبندگی و رطوبت خاک را بررسی می کنند و سپس با اندازه گیری ارتفاع خاک کار گود برداری شروع می شود. این بخش از کار همانطور که می دانید بسیار حائز اهمیت است چرا که در صورت اشتباه ممکن است دیواره های گود شده فرو بریزند و باعث اسراف وقت و هزینه بیشتری بشوند.

4- حالا نوبت به مرحله چهارم یعنی اجرای بتن مگر فرا می رسد. این مدل از بتن در واقع از ترکیب سیمان، شن، ماسه و به وجود می آید و در حقیقت چندان از استحکام بالایی برخوردار نیست بلکه در واقع فقط برای امر زیرسازی مورد استفاده قرار می گیرد. در این بخش به طور خلاصه با اضافه کردن 10 تا 15 سانت بتن مگر باعث جدا سازی پی اصلی از سطح زمین می شوند. بعد از این بخش مرحله آرماتور بندی را داریم که باید با در نظر گرفتن حداقل چهار سانتی متر فاصله از بتن مگر و طبق نقشه کشیده شده اجرا شود.

پلان فوندانسیون اسکلت فلزی

5- بعد از گذشت این مراحل یکی از حساس ترین بخش های کار قالب بندی فوندانسیون است که مخصوص اسکلت فلزی می باشد. از همین روی تخته هایی که برای امر قالب بندی به کار گرفته می شوند باید عاری از هرگونه گره و خرودگی باشند و در همین بین گذاشتن توری برای خروج آب اضافه نیز نباید فراموش شود.

6- در مرحله هفتم اجرای صفحه زیر ستونی فرا می رسد که با نام بیس پلیت نیز شناخته می شود. در واقع بیس پلیت به صفحه ای می گویند که در بخش زیرین ستون قرار میگیرد تا در نتیجه باری که ستون بر فوندانسیون حاصل می شود تقسیم شود. این صفحات در خود دارای سوراخ هایی در اطراف هستند که برای اتصال به آرماتور مورد استفاده قرار میگیرد و یک سوراخ نیز در بخش مرکزی آن وجود دارد تا در مرحله هواگیری به راحتی هوای اضافه خارج شود.

7- دیگر تقریبا به آخر های کار یعنی اجرای بتن ریزی نزدیک شده ایم. این امر باید کاملا هماهنگ و یکپارچه انجام شود تا تمام بخش ها و قسمت های آرماتور و فوندانسیون به بهترین شکل ممکن با بتن پوشیده شوند.

8- در آخرین مرحله نیز بعد از اتمام مراحل اسکلت فوندانسیون فلزی اجرا می شود. به طور خلاصه هنگام اجرای فوندانسیون محل قرار گیری ستون ها تعیین و اجرا شده است و بعد از این نیز با تثبیت تیرآهن در جای خود اسکلت فلزی مورد نظر شکل گرفته و این بخش از کار تمام می شود.

فهرست