لوله‌کشی گاز با تاییدیه، کلی و خرده‌کاری

با ثبت شماره تماس از تخفیف 10 درصدی و مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید
با ثبت شماره تماس از تخفیف 10 درصدی و مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید

لوله کشی گاز

گاز یکی از سوخت های فسیلی است که برای تولید انرژی و گرما در ساختمان ها استفاده می شود. انجام لوله کشی گاز ساختمان به روشی مستدل و توجه به نکات ایمنی برای انجام این کار بسیار مهم است، زیرا هرگونه سهل انگاری می تواند خسارات مالی و جانی داشته باشد. بنابراین توصیه می شود برای اجرای لوله کشی گاز در ساختمان خود از افراد واجد شرایط و متخصص استفاده کنید. در این مقاله، شرح کاملی از مراحل ساخت لوله کشی گاز و اصول و نکات این کار ارائه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل لوله کشی با آریا سازه همراه باشید.

اگر نیاز به مبلشویی دارید همین الان با ما تماس بگیرید

هزینه لوله کشی گاز چقدر است؟

هزینه لوله کشی گاز به عوامل مختلفی از جمله تعداد طبقات، تعداد شاخه ها و محل کار بستگی دارد. به هر پروژه انتقال گاز شهری به قسمتهای مختلف ساختمان، لوله کشی گاز گفته می شود که ممکن است شامل توزیع گاز به تمام قسمتهای ساختمان یا حذف و افزودن امکان استفاده از آن در مناطق خاص باشد. لوله کشی گاز برای ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و بسیاری دیگر ساخته شده است. لوله کشی گاز بسته به میزان کار انجام شده به دو دسته تقسیم می شود: کلی و جزئی. لوله کشی گاز فقط توسط کسانی که مجوز این کار را دارند انجام می شود.

طراحی لوله کشی گاز

توصیه می شود قبل از نصب سیستم لوله کشی گاز، یک طرح لوله کشی تهیه کنید که مکان های پیشنهادی لوله و اندازه لوله های شاخه های مختلف را نشان می دهد. برای نیازهای آینده باید ملاحظات لازم در نظر گرفته شود.

 

مهارت و عیب یابی

در لوله کشی گاز، بهتر است لوله ها را عایق بندی کرده و در امتداد خطوطی قرار دهید که احتمال آسیب دیدگی ساکنین یا ضعف ساختمان کمتر باشد. بهتر است همه لوله ها نو باشند و یا از شرایط خوبی برخوردار باشند، یعنی برای استفاده در خطوط لوله گاز طبیعی مناسب بوده و از داخل خورده نشوند.

اگر نیاز به مبلشویی دارید همین الان با ما تماس بگیرید

لوله کشی گاز روکار

این نوع لوله کشی گاز همانطور که از نامش پیداست بر روی محیط انجام می شود. لوله کشی گاز روکار معمولاً در مواردی استفاده می شود که لوله کشی توکار امکان پذیر نباشد، برای اجرای لوله کشی توکار به حفاری احتیاج است و از این رو قیمت لوله کشی گاز را افزایش می دهد.

در این حالت سعی کنید از لوله هایی با قطر کم استفاده کنید و همچنین در مکان هایی باشد که به زیبایی محیط آسیب نرساند. مهمترین نکته این لوله کشی نزدیک نبودن سیم برق با کنتور نیست.

لوله کشی گاز توکار

لوله های گاز به طور کلی لوله های خطرناکی هستند و به حساسیت بالایی نیاز دارند. به دلیل اهمیت این نکته، به طور کلی، استفاده از لوله کشی روکار برای خطوط گاز بیشتر مناسب است.

در لوله کشی گاز توکار، می توانیم از لوله های فولادی سیاه استفاده کنیم که این لوله ها بدون درز ساخته شده اند. اما مشخصات آنها از نظر ساخت، مواد، اندازه، وزن و … باید با استاندارد مصوب مقررات ملی ساختمان مطابقت داشته باشد.

لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار

لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار سوالی است که بسته به شرایطی که در مکان و محل مورد نظر دارید باید پاسخ داده شود. در چنین شرایطی پیشنهاد ما این است که یک از نظرات یک متخصص لوله کشی گاز بهره ببرید تا بهترین مشاوره را در مورد لوله کشی گاز به شما ارائه دهد.

به طور کلی، توصیه می کنیم لوله کشی گاز خود را به صورت روکار انجام دهید. این امر دسترسی به لوله های گاز را آسان تر می کند و همچنین از نظر ایمنی می توانید مشکلات لوله های گاز را سریعتر حل کنید. اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند لوله های گاز توکار برای جلوگیری از مشخص شدن لوله کشی گاز انجام می دهند.

نیازها در لوله کشی گاز

لوله کشی گاز باید به گونه ای انجام شود که در طول مسیر از لوله های کمتری استفاده شود. همچنین لوله را در مناطقی قرار دهید که کمتر دچار خوردگی می شوند. لوله کشی گاز نباید از داخل ملک خصوصی عبور کنند. از طرف دیگر، لوله کشی گاز خانگی یا به طور کلی لوله کشی گاز ساختمان باید به گونه ای انجام شود که به ساختار و سازه ساختمان آسیب نرساند.

لوله کشی گاز برای چه استفاده می شود؟

لوله کشی گاز یکی از انواع لوله کشی است که در اتصال گاز خانگی استفاده می شود. از اتصالات گاز خانگی می توان برای اجاق گاز، خشک کن لباس یا سایر وسایل گازسوز استفاده کرد، اما آنچه بسیار مهم است استفاده از ابزار مناسب برای این نوع لوله کشی و مهارت زیاد در نصب آن است. زیرا هرگونه خطا در این حالت منجر به نشت گاز و بروز حوادث و خطرات زیادی در این زمینه خواهد شد. از لوله های فلزی در لوله کشی گاز صنعتی و خانگی استفاده می شود، اما از لوله های پلاستیکی می توان برای لوله کشی گاز خانگی نیز استفاده کرد و این یکی از عواملی است که بر قیمت لوله کشی تاثیر می گذارد.

قطر لوله گاز را برای لوله کشی گاز

* مهمترین نکته در انتخاب لوله مناسب برای لوله کشی گاز ساختمان برآورد حداکثر مصرف ساختمان در دوره های اوج مصرف مانند زمستان است.

* انتخاب قطر مناسب برای لوله کشی گاز براساس حداکثر افت فشار مجاز، حداکثر مقدار گاز مورد نیاز، طول خط لوله گاز و چگالی گاز محاسبه می شود.

* بخاطر داشته باشید که اگر فشار گاز بین تنظیم کننده و وسایل گازسوز بیش از 7/12 میلی متر ستون آب است، باید در قطر خط گاز ساختمان تجدید نظر شود.

* اگر هنگام لوله کشی گاز، یک لوله گاز با قطر اشتباه انتخاب کنید، افت فشار گاز یا خرابی لوله گاز اتفاق می افتد.

محل نصب کنتور در لوله کشی گاز خانگی

کنتور گاز باید نزدیک به در ورودی ساختمان نصب شود. همچنین لازم به ذکر است که کنتورها باید در محلی نصب شوند که جریان هوا آزاد باشد. در صورت عدم امکان، می توان پیشخوان را در پایین پله ها قرار داد.

یکی از مهمترین نکات هنگام نصب کنتور این است که سیم برق نزدیک کنتور نباشد. فاصله استاندارد مشخص شده حداقل 10 سانتی متر است. همچنین توجه داشته باشید که کنتور برق باید حداقل 50 سانتی متر از کنتور گاز فاصله داشته باشد.