نظافت منزل

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نظافت منزل

بسته به نوع و طراحی داخلی خانه، نحوه نظافت خانه هر شخص ممکن است با یکدیگر فرق کند. بهترین کار این است که از سرویس بهداشتی شروع کنید زیرا می توانید تمام مواد لازم را برای تمیز کردن بگذارید. همچنین بهتر است این کار را از بالا در صورت دوبلکس بودن شروع کنید، به عنوان مثال، غبارروبی کتابخانه، بوفه یا قفسه ها را انجام دهید.

تأثیر نظافت و مرتب سازی منزل در نظر مهمانان:

مطمئناً، ورود به هر خانه ای، صرف نظر از امکانات مهم و خدماتی که صاحب خانه به ما ارائه می دهد، مانند انواع غذاها، اتاق خواب و سایر موارد، تمیز بودن مکان امری بسیار مهم است که در نظر و چشم مردم است، بنابراین با تمیز کردن خانه، علاوه بر از بین بردن آلودگی، به مهمانان اجازه می دهیم دید بهتری از خانه ما داشته باشند.

مراحل نظافت منزل به ترتیب

گردگیری

مبل ها، صندلی ها، تخت ها، تلویزیون و همه وسایل خانه باید کاملاً از گرد و غبار پاک شود. بهتر است از دستمال مرطوب استفاده نکنید زیرا تمیز کردن برخی از وسایل ممکن است دشوارتر باشد، البته اگر برخی از مواد لکه دار شده باشند. بهتر است از دستمال مرطوب مخصوصی استفاده کنید که با کمی آب ولرم خیس شده باشد. قسمت بالای تجهیزات همیشه بیشترین مقدار گرد و غبار را دارد، بنابراین توصیه می شود گردگیری از بالا انجام شود زیرا اگر از طبقه های پایین شروع کنید، وقتی به پایان کار می رسید، امکان ریختن گردوغبار به پایین وجود دارد.

تمیز کردن وسایل پارچه ای

در اطراف خود و همه اتاق ها قدم بزنید. ملحفه و روتختی را عوض کنید. پتو و بالش را بشویید. در صورت لزوم می توانید پرده ها را تمیز کنید یا با بخارشور بشویید.

تمیز کردن شیشه ها شیشه

برای این کار به دو دستمال مرطوب ویژه نیاز دارید، یکی برای خیس کردن سطح شیشه و آینه و دیگری برای خشک کردن سطح آنها. اگر این کار را انجام دهید، هیچ لکه ای باقی نخواهد ماند.

نظافت تمام سطوح

تمام سطوح از جمله کف و روی کابینت ها، سطوح باز و محل های قابل دسترسی باید ضد عفونی شوند، حتی دستگیره های یخچال و کابینت ها، کلیدهای برقی و … باید کاملا تمیز شوند.

 

نظافت سرویس بهداشتی و آشپزخانه

مواد شوینده و سفید کننده ای که می خواهید به عنوان پاک کننده استفاده کنید را روی سنگ توالت، کف حمام، توالت و سایر سطوح بریزید. برای این کار بهتر است از روش اسپری استفاده کنید. بعد از چند دقیقه می توانید آن را با اسفنج بشویید و سپس آبکشی کنید. این روش برای آشپزخانه نیز مناسب است. حتی می توانید داخل و خارج کابینت ها را بشویید زیرا همه کثیفی ها و لکه های چربی را به خوبی از بین می برند.

نظافت کف ها

بهترین راه برای تمیز کردن نهایی کف پس از شستشو، خشک کردن آن با حوله یا تی مخصوص آن است.

جارو کشیدن

برای اطمینان از تمیز جارو کشیدن، بهتر است ابتدا از اتاق ها شروع کنید، سپس به اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی بروید و این کار را در راهرو یا نزدیک ورودی انجام دهید.

فواید نظافت منزل

  • هوای خوب : تمیز کردن دائمی خانه و از بین بردن میکروب و آلودگی باعث بهتر و سالمتر شدن تهویه هوا در خانه می شود.
  • سود بیشنر هنگام فروش خانه: واقعیت این است که یک خانه تمیز نه تنها فروش سریع تری دارد بلکه هزینه آن بیشتر از یک خانه کثیف است.
  • کاهش هزینه های خانه: با مراقبت مناسب از فرش، مبلمان، پرده و وسایل منزل می توان عمر مفید آنها را دو برابر کرد.
  • کاهش هزینه های رستوران: اگر آشپزخانه تمیز باشد و همه چیز تحت کنترل باشد، آشپزی و غذا خوردن در خانه بسیار لذت بخش خواهد بود.
  • افزایش اعتماد به نفس: همانطور که گفتیم نظافت منزل ناخودآگاه ذهن انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و مسلماً خانه تمیز باعث کاهش افسردگی و افزایش اعتماد به نفس اعضای آن خانه خواهد شد.

مزایای استفاده از خدمات نظافت منزل

در نگاه اول، خدمات نظافت منزل می تواند گران باشد، اما از منظر عمیق تر، بخش افرادی که مشغله زیادی دارند با دریافت خدمات نظافت منزل فرصت بیشتری برای کار دارند و در واقع، دریافت این خدمات بسیار زیاد است که منجر به صرفه جویی در برخی هزینه ها می شود. در اینجا برخی از مزایای استفاده از سرویس نظافت منزل آورده شده است:

صرفه جویی در زمان و پول خود

ارائه خدمات تخصصی توسط کارکنان متخصص و کارآمد

تمیز شدن خانه به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و… .

بدون نیاز به تهیه انواع وسایل و مواد مورد نیاز برای تمیز کردن

انواع خدمات نظافت منزل

خدمات نظافت منزل شامل طیف گسترده ای از خدمات است که برخی از آنها به شرح زیر است:

نظافت عمومی خانه یا آپارتمان (شامل انواع خدمات خانه داری، گردگیری، جارو کشیدن، نظافت سرویس بهداشتی و غیره)

نظافت محل کار

نظافت پله ها و مکان های مشترک

تمیز کردن لوازم خانگی از جمله یخچال، گاز، فرش و …

پذیرایی از مجالس

تمیز کردن دیوارها و پنجره ها

نکات و ترفندهای نظافت منزل

یکی از مهمترین موارد در نظافت منزل نظم و هماهنگی در نظافت است. اگر سالی یکبار همه وسایل خانه را تمیز و ضد عفونی کنید، اما در سایر مواقع سال به بهداشت و نظافت منزل توجه نکنید، نتیجه خوبی نخواهید گرفت. در این حالت دور از ذهن نیست که با یک خانه کثیف و بهم ریخته روبرو شوید. نظافت یکی از مهمترین فعالیتهای منزل است که باید جدی گرفته شود.

قطعاً وقتی که خانه تکانی می کنید قول می دهید از این به بعد در فواصل کوتاه تری خانه را تمیز کنید تا در روزهای منتهی به عید استرس کمتری داشته باشید.

برنامه ریزی در نظافت منزل

یکی از نکات اصلی در نظافت منزل، برنامه ریزی منظم امور نظافت است. تمیز کردن دوره ای می تواند از بهم ریختگی اضافی جلوگیری کند. برای جلوگیری از بیماری های پوستی و تنفسی، تمیز کردن خانه باید جدی گرفته شود.

برخلاف تصور عمومی، لازم نیست همه قسمت های خانه روزانه تمیز شوند. شکی نیست که وسایل شخصی باید روزانه تمیز شوند، اما تمیز کردن روزانه همه لوازم خانگی ضروری نیست. شما همچنین می توانید کارگری را برای تمیز کردن خانه بر اساس میزان کار و برنامه استخدام کنید.

فهرست