اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر

امروز قصد داریم راجب یکی از مهم ترین قسمت هواساز ها و فن کویل های موجود اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر

با شما صحبت کنیم. مهم ترین قسمتی که باعث سرد کردن یک محل از طریق یک فن کویل صورت می گیرد را چیلر می نامیم. طرز کار این دستگاه به این صورت است که مایع درون آن که در اکثر موارد آب می باشد طبق سیکل تبرید تراکم بخار باعث دفع حرارات داخل فن کویل می شود. مکان که چیلر در آن کار گذاشته شده در قسمت مبدل حرارتی است
« مبدل حرارتی دستگاهی است برای انتقال حرارت که شناخته شده ترین آن ها رادیاتور شوفاژ یا خودرو می باشد. » همانطور که ذکر کردیم هدف اصلی چیلر دفع حرارت دستگاه های مختلف و راندن آن به بیرون است و حتی در مواردی از خود چیلر به عنوان یک وسیله گرمایشی استفاده می شود.

اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر

اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر

به طور کلی اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر هایی که در دنیا ساخته شده است به دو دسته تقسیم می شود. چیلر های تراکمی و دوم چیلر های جذبی، سپس این دو مدل چیلر زیر مجموعه می گیرند و بر اساس ماده مبردی که طریقه خنک شدن، دستگاه را شرح می دهند تقسیم می شوند.

ماده های مبرد به طور کلی به سه دستهتقسیم می شود

-آب خنک
-هوا خنک
-تبخیری

تقسیم بندی شده می شوند. اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر های جذبی معمولا از طریق انرژی حرارتی ایجاد برودت می کنند و سرما تولید می شود اما چیلر های تراکمی انرژی مورد نیاز خود را از طریق نیروی الکتریکی دریافت می کنند.

اگر سوال به خصوصی در اینباره دارید می توانید به راحتی از طریق پشتیبانی سایت آریا سازه با ما ارتباط برقرار کنید. در ادامه این متن به این معقوله بیشتر خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

چیلر های تراکمی

در این مدل از اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر ها در ابتدای کار گاز توسط یک کمپرسور « کمپرسور وسیله ای که باعث کاهش حجم گاز شده و در عوض فشار آن را افزایش می دهد، حتی در برخی از دستگاه ها هوای فشرده شده به شکل احتراق خارج می شود. »
بعد از کمپرسور گاز به کندانسور « وسیله ای که کارش تبدیل بخار به مایع است و وظیفه اصلیه آن خنک کردن دستگاه مربوطه است. » وارد می شود و بعد از خنک شدن و تبدیل شدنش به مایع، این مایع از شیر انبساط رد می شود و به طور انی فشار را کاهش می دهد.
بعد از این وارد قسمت خنک کننده اواپراتور شده که در این بین کاهش فشاری که صورت گرفته باعث می شود که این مایع تبخیر شود و در انتها این تبخیر که با سرمای زیادی همراه است حرارت دستگاه را کاهش می دهد. در این بین با عبور کردن بخار در یک مسیر مشخص به علت سرعت زیادی که دارد هوای باعث مکیده شدن هوای کندانسور می شود و دلیل این خلاء تبدیل بخار به مایع و پایین آمدن حجم بخار نسبت به مایع است.
قسمت زیبای ماجرا این جاییست که بعد از تبخیر دوباره به شکل گاز به کمپرسور باز می گردد و این ماموریت دوباره از سر گرفته می شود. اجرای لوله کشی چیلر و مینی چیلر های تراکمی انواع مختلفی دارد که در پایین چند تا از محبوب ترین آنها را در بین صنایع نام برده ایم.

-مدل چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال
-مدل چیلر تراکمی همراه کمپرسور رفت و برگشتی
-مدل چیلر تراکمی به همراه کمپرسور اسکرو
-مدل چیلر تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ

چیلر های جذبی

این مدل از چیلر ها بر خلاف مدل تراکمی از جذب کننده Absorber استفاده می شود و به جای کمپرسور از ژنراتور بهره می برد. مورد استفاده ترین چیلر در بین چیلر های جذبی سیستم «برمید لیتیم» است که این در واقع نام یک ماده شیمیایی می باشد.
در این مدل از چیلر بخار آب با استفاده از لیتیوم برماید یا همان برمید لیتیم غلیظ می شود و در بخش مولد حرارت آب به علت حرارتی که وارد شده به بخار تبدیل شده و این بخار در کندانسور با فشار 1/0 اتمسفر به شکل آب در آمده و بعد از آن از خنک کننده گرمای خود را دریافت می کند تا  با فشار 0.01 اتمسفر آن دوباره به بخار تبدیل می شود، سپس بخار مجددا از خنک کننده به جذب کننده انتقال داده می شود تا این چرخه دوباره از نو شروع شود.

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر همان نسخه کوچک تر چیلر های نام برده شده است، نام انگلیسی این دستگاه Liquid Packages Liquid Packages می باشد این دستگاه بیشتر برای در پروژه هایی استفاده می گردد که بار برودتی پایین است و برق یا گاز مورد نیاز در دسترس می باشد.
از این دستگاه برای سیستم تهویه مطبوع استفاده می گردد درست مثل دستگاه های بزرگ تر، در بین برخی مواقع نیز یک سیستم مرکزی نیاز است که به جای سیستم های مستقل سرمایش و گرمایش استفاده گردد که این مینی چیلر ها به کار می آیند.
ناگفته نماند که این سیستم های مینی چیلر قیمت های بسیار گرانی دارد و فقط در پروژه های مخصوص و سفارشی استفاده می گردد. مدل های موجود مینی چیلر دقیقا مانند چیلر های اصلی است و در دو مدل تراکمی و جذبی ساخته شده، مینی چیلر ها تنها تغییراتی کوچک کرده اند و کمی در بحث مصرف برق و صدا کیفیت بهتری را نسبت به نسخه های بزرگتر اجرا می کنند.

کاربرد مینی چیلر

این دستگاه در مکان های اداری و تجاری بزرگ استفاده تاثیر بسیار خوبی دارند و می شود از این مدل با یک فن کویل و ترموستات دمای داخل را کنترل کرد. مکان های این دستگاه برای استفاده پیشنهاد می شود ساختمان های تجاری تا مساحت 400 متر یا پروژه های مسکونی با همین ابعاد می باشد.
از این دستگاه ها می توان برای خنک کاری خط تولید هم استفاده کرد، این دستگاه ها مجهز به حسگر دما هستند که باعث می شود بدون دغدغه کار کند تا شما تمرکز را روی مسائل مهم تر بگذارید.

اگر قصد خرید یک مدل از چیلر را دارید حتما به یک شرکت با تجربه و با سابقه در این مورد رجوع کنید، سپس از فروشنده بخواهید مقدار مصرف برق را کاملا برای شما شرح دهد و میزان آمپر مصرفی و همینطور آمپری لحظه ی شروع کار را از فروشنده به صورت مکتوب بگیرید و دقت کنید که باید برق سه فاز استفاده شود، موفق باشید.

فهرست