اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی

اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در تهران

لوله کشی استخر

ساده ترین روش لوله کشی استخر

قبل از بحث در مورد اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی بیایید نگاهی به روش ها و جنس لوله ها و اتصالات مورد استفاده در طول تاریخ برای لوله کشی بیندازیم:
در گذشته از لوله های فلزی برای اجرای لوله کشی استخر و کلیه لوله کشی ها استفاده می شد. این لوله ها در تأمین آب (آب سرد و گرم) ، صنایع ، لوله های ساختمانی ، لوله های استخر ، لوله های فاضلاب ، خطوط لوله گاز و … مورد استفاده قرار گرفتند.

در آن زمان ، نکته مهم مقاومت فیزیکی لوله های فلزی بود و نه مقاومت شیمیایی. البته این مسئله تقریباً به 40 تا 50 سال پیش برمی گردد. مهمترین مزیت این لوله ها قدرت فیزیکی آنها بود.
اما مشکلات زیادی داشت که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

مشکلات لوله های فلزی

اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در تهران

لوله کشی استخر

• زنگ زدی
• حمل و نقل دشوار و وزن بالا
• رسوب گیری
• اجرای آن بسیار دشوار است و نیاز به ابزار دارد

لوله های پلیمری

اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در تهران

چند سال بعد ، برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در صنعت آبرسانی از لوله های پلیمری استفاده کردند که معمولاً به لوله های یک لایه یا پلی پروپیلن معروف بودند. به دلیل استقبال خوب این لوله ها. آنها لوله های فلزی را تعویض کردند. این لوله ها از مزایای بسیاری برخوردار بودند اما مهمترین مزیت آنها:
• حمل آسان
• بدون رسوب و زنگ زدگی
• مقاومت بالا در برابر نشت و فشار ترکیدگی

اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در تهران

تا دهه گذشته ، در لوله کشی استخر، سونا و جکوزی نیز از لوله های فلزی استفاده می کردند که معمولاً از آنها به عنوان لوله های گالوانیزه (لوله های فولادی با پوشش روی) استفاده می شد. اما به دلیل اینکه کلر در استخر شنا بیشتر از حد معمول است و بعد از مدتی لوله های فلزی دچار مشکلاتی مانند نشتی، ترکیدگی و… می شدند خسارات زیادی را وارد سیستم می کرد.

اما سرانجام آلمان پیشگام شد و استاندارد جدیدی را توسعه داد و شروع به تولید لوله های UPVC کرد. در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی این لوله ها ساختاری مشابه لوله های PVC دارند و مقاومت بالایی در برابر فشار دارند. و از آنجا که حرکت آب در لوله های UPVC تحت فشار است ، مقاومت و ضخامت این مدل لوله ها باید بسیار زیاد باشد.

اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در تهران

در سیستم لوله کشی جکوزی علاوه بر استخرها از لوله ها و اتصالات UPVC نیز استفاده می شود. از آنجا که تاسیسات مکانیکی در جکوزی مانند استخرهای شنا و سایر مجموعه های آب برای انتقال آب انجام می شود و به همین دلیل ، آنها باید از تمام استانداردهای بهداشتی و ایمنی در این زمینه برخوردار باشند. در نتیجه می توان گفت که UPVC بهترین ماده برای لوله های جکوزی و سونا است.

لوله کشی استخر

در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی و نسل بعدی لوله های آب ، لوله های پنج لایه بودند که علاوه بر مزایای لوله های یک لایه ، به مزیت سهولت اجرا نیز می افزودند. با کمک این لوله ها ، مردم از لوله های فلزی در قسمت آبرسانی و تا حدی در قسمت لوله کشی استخر نجات یافتند. اما در بخش فاضلاب ، مشکلات جدی تر بود. در این بخش ، از لوله های چدن استفاده می شد. این لوله ها توسط سرب عایق بندی می شدند.

این روند بسیار دشوار و گران بود. در بیمارستان ها یا کارخانه هایی که فاضلاب شیمیایی دارند ، لوله های فلزی سوراخ شده و پس از مدتی نشت می دادند. در عرض چند سال ، لوله های PVC توانستند جایگزین این لوله های فلزی شوند و از آنجا که ماده اصلی این لوله ها کلر بود ، بیشتر در برابر کلر و سایر اسیدها مقاوم بودند. علاوه بر این ، لوله های PVC بسیار مقرون به صرفه بودند.

اولین لوله کشی UPVC استخر در ایران

برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی همانطور که گفته شد ، در گذشته از مواد دیگری مانند لوله های گالوانیزه ، لوله های فلزی ، لوله های PVC و سایر مواد برای ساخت استخر استفاده می شد. اما حدود 15 سال پیش ، با ساخت اولین پارک آبی در ایران ، در شهر مشهد ، لوله ها و اتصالات UPVC برای اولین بار در سیستم لوله کشی استخر و جکوزی مورد استفاده قرار گرفت.

از آنجا که در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی و مواد فلزی استانداردهای بهداشتی لازم برای انتقال آب آشامیدنی و آب استخر را نداشتند و در بین مواد پلاستیکی موجود ، هیچ یک از نظر اندازه برای لوله کشی پارک های آب مناسب نبودند و ابعاد کوچکی داشتند.

با این حال ، لوله های UPVC از نظر بهداشتی از تمام فاکتورهای لازم برای پارک آبی و لوله کشی استخر برخوردار بودند و همچنین دارای اندازه های بزرگی بودند و از این نظر برای پارک های آبی و مجموعه های بزرگ آبی نیز مناسب بودند.

برخی از مزایای مهم لوله های UPVC

• اجرای ساده
• تحمل فشار بالا
• مقاومت شیمیایی بالا
• حمل و نقل آسان برخلاف لوله های فلزی ، به دلیل وزن بسیار کمتر آن ها نسبت به لوله های فلزی

بعلاوه ،در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی این لوله ها برخلاف لوله های فلزی ، نیازی به جوشکاری ندارند و نصب آنها بسیار ساده است. لوله های UPVC ابتدا توسط پارک های آبی در اندازه های بزرگ به ایران وارد شدند. علاوه بر لوله کشی استخر ، از این لوله ها در آکواریوم های بزرگ و صنایع کشاورزی استفاده می شود.

همچنین ، برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی هر سیالی که دمای آن زیر 50 درجه سانتیگراد باشد ، می توان از لوله های UPVC استفاده کرد. به دلیل مزایای بسیار زیاد لوله UPVC ، توانسته است طیف گسترده ای از کشاورزی، صنایع و … را پوشش دهد. اتصالات UPVC عمدتا وارداتی است اما خوشبختانه لوله های UPVC در کشور عزیزمان تولید می شود.

لوله کشی استخر خانگی

ساده ترین روش لوله کشی استخر

در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی پس از ورود لوله ها و اتصالات UPVC به ایران و استفاده از آن در پارک های آبی ، در سیستم لوله کشی سایر مجتمع های آبی ، از جمله استخرهای بزرگ و کوچک عمومی ، استخرهای خصوصی و استخرهای خانگی ، مجتمع های آب درمانی و بسیاری دیگر از مجتمع های تفریحی آبی و غیر تفریحی نیز استفاده شد.

نحوه اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی

جکوزی

لوله کشی جکوزی

در مورد اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی و لوله کشی استخر موارد مهمی وجود دارد که باید به خاطر بسپارید. اول از همه ، محل راه اندازی استخر باید توسط طراح ، مجری و سایر مهندسان بررسی شود و سپس یک طرح لوله کشی و نصب مکانیکی متناسب با مکان مورد نظر و همچنین تاسیسات ساختمانهای در نظر گرفته شده برای آن مجموعه توسط مهندس طراح طراحی شود. سپس با توجه به برنامه و نوع استفاده از مجموعه آبی مورد نظر ، مناسب ترین ماده از نظر جنس و ابعاد برای اجرای لوله کشی استخر باید انتخاب شود.

آیا لوله کشی استخر، سونا و جکوزی شما صحیح است؟

در بیشتر موارد ،برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی ، سیستم های لوله کشی استخر به درستی اجرا نمی شوند ، بنابراین صاحبان استخر را با مشکلاتی روبرو می کند که به شرح زیر است :
• صدای پمپ خیلی بلند است.
• پمپ استخر همیشه بسیار گرم است.
• من دائماً پمپ استخر را عوض می کنم.
• مهم نیست که چند ساعت پمپ کار می کند. استخر هرگز تمیز نمی شود.

متأسفانه به محض ساخت استخر ، تعمیر لوله کشی استخر کمی دشوار می شود. همچنین دیده می شود که اندازه پمپ ها معمولاً از اندازه مناسب برای استخر شنا بیشتر است. این مقاله برای کمک به شما در انتخاب اندازه مناسب لوله ها قبل از ساخت استخر نوشته شده است. اکنون ممکن است بپرسید ،

“چگونه می توانم تشخیص دهم که لوله کشی استخر من به درستی کار می کند؟”

اولین قدم برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی در لوله کشی مناسب تعیین اندازه و عمق استخر مورد نظر برای ساخت و سپس محاسبه تعداد گالن آب استخر با این اطلاعات است. برای استخر استاندارد ، فرمول استاندارد زیر استفاده می شود:
گالن کل = عرض × طول × میانگین عمق × 7.5

فرض کنید که اندازه متوسط یک استخر مستطیل شکل 32 * 16 فوت است ، عمق یک انتهای آن 6 فوت و عمق انتهای دیگر آن 3 فوت است. بنابراین مقدار کل آب 17280 گالن است. برای گردش مناسب آب بهتر است هر 6 ساعت تمام آب را فیلتر کنید.

مرحله بعدی برای اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی تعیین میزان گردش آب مورد نیاز در دقیقه به مدت 6 ساعت است. کل آب استخر (17،280 گالن) را تقسیم بر 6 (ساعت) و سپس بر 60 (دقیقه) تقسیم کنید که برابر با 48 گالن در دقیقه است. بنابراین شما به پمپی نیاز دارید که در هر دقیقه 48 گالن آب در استخر گردش کند.

مرحله بعدی در اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی  کمی دشوار است. لوله کشی استخر شما نه تنها باید بتواند به درستی 48 گالن آب را به گردش در آورد ، بلکه باید بتواند با گالن آبی که پمپ با اندازه مناسب در دقیقه تولید می کند سازگار شود. خرید پمپی که تعداد دقیق گالن آب مورد نیاز را تولید کند همیشه آسان نیست. پمپ های دور متغیری که این قابلیت را دارند در دسترس هستند ، اما بیشتر اوقات ، یک پمپ با اندازه مناسب بهترین انتخاب است.

برای بهترین بهره وری انرژی ، توصیه می شود از پمپ با سرعت متغیر در صورت نیاز به پمپ 1 اسب بخار یا بیشتر استفاده کنید. این پمپ باید با سرعت کمتری به مدت 24 ساعت روشن باشد. وقتی 24 ساعت با سرعت کمتری پمپ استخر را روشن کنید انرژی کمتری مصرف خواهد شد.

برای اطلاع از قیمت اجرای لوله کشی استخر، سونا و جکوزی می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست