لوله کشی گاز صنعتی

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. لوله کشی گاز صنعتی

لوله کشی گاز صنعتی دارای استانداردهای بسیار جزئی و مهمی هستند و نمی توان همه آنها را در یک مقاله توصیف کرد ، اما بخاطر داشته باشید که تمام این نکات در لوله کشی صنعتی در سایت آریا سازه ذکر شده است و این کار توسط تیم حرفه ای در زمینه لوله کشی گاز صنعتی و خانگی انجام میشود.

این شاخه از لوله کشی بیشتر در خارج از ساختمانهای مسکونی ، معمولاً در کارخانه ها ، پالایشگاه ها ، نیروگاه ها و… انجام می شود.

انواع لوله های صنعتی

لوله کشی صنعتی شامل طیف وسیعی از لوله ها است که کاربردهای مختلفی در صنعت ساختمان و سایر صنایع دارد. این لوله ها از مواد مختلف با قطر ، ضخامت و طول متفاوت و با اشکال مقطعی متفاوت تولید می شوند. لوله کشی صنعتی در صنایع مختلف مانند صنایع نفت و گاز ، صنایع پتروشیمی ، ماشین سازی ، سیستم های انتقال حرارت ، انتقال آب و غیره استفاده می شود. لوله های صنعتی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که هر گروه دارای چندین زیر گروه هستند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

  • لوله های درزدار: برای تولید لوله های درزدار ، رول ورق بر اساس اندازه لوله به ضخامت مورد نیاز برش داده می شود و پس از عبور از رول های آسیاب نورد ، گرد می شود. پس از آن ، درز حاصل جوش داده می شود و به مرحله آزمایش و مخروطی می رود. به این روش روش نورد گفته می شود. این روش بیشتر برای تولید پروفیل های مختلف مورد استفاده در ساختمان و تولید دیگهای بخار و خطوط لوله گاز استفاده می شود.
  • لوله های بدون درز: لوله های بدون درز که به آنها Mannesmann نیز گفته می شود ، توسط اکستروژن توسط قالب های مختلف تولید می شوند. اساساً لوله های بدون درز به فرایندی نیاز دارند که در آن آلیاژ فولاد به لوله تبدیل شود. این نوع لوله ها از نظر علمی به بی سیم نیز معروف هستند که در فرآیند تولید خود از جوشکاری فلز استفاده نمی کنند. برای تولید این نوع لوله ها از مقاطع فولادی آلیاژی استفاده می شود که با حرارت ، کشش و عبور از محافظ ها به لوله های بدون درز تبدیل می شوند.

همچنین این لوله ها نمونه های دیگری از جمله (چدن ، مسی ، گالوانیزه ، پلی اتیلن ، آلمینیوم و … دارد.

اتصال لوله کشی گاز صنعتی

اتصالات لوله قطعاتی هستند که برای اتصال قسمتهای مختلف لوله به یکدیگر یا به اتصالات دیگر استفاده می شوند. به عنوان مثال ، در صورت نیاز به اتصال چندین ورودی و خروجی ، خطوط داخلی یا نصب قسمتهای مختلف لوله.این لوله ها عمدتا برای انتقال نوعی مایع در سیستم های هیدرولیک یا پنوماتیک استفاده می شوند. در صنعت به راحتی می توان انواع مختلف لوله را با توجه به نوع اتصالات و کاربردهای آنها طبقه بندی کرد.

لوله کشی صنعتیتفاوت لوله کشی گاز صنعتی با معمولی

شاید برایتان سوال پیش بیاید که اصلا چه تفاوتی در بین این دو وجود دارد و ایا می توان از روش معمولی برای کارهای صنعتی استفاده کرد یا خیر؟ در جواب باید بگوییم که خیر,در روش صنعتی از مواد اولیه به نسبت قوی تر و سخت تر استفاده می شود و ا بعاد کار بزرگ تر است و حساس می باشد.از آن طرف کسی که لوله کشی گاز صنعتی را انجام می دهد,باید مهارت بسیار بالایی داشته باشد تا مبادا مشکلی به وجود بیاید.چرا که اگر سیستم با مشکل همراه باشد,در مدت کوتاهی خساران جبران ناپذیری به مجموعه وارد می شود و می تواند خسارت جانی هم داشته باشد.

لوله گاز چطور نصب می شود؟

کی از سوالاتی که ممکن است برای هر فردی پیش بیاید,این است که لوله گاز چطور نصب می شود و برای این کار چه مواردی مورد نیاز است؟اولین وسیله مورد را استفاده را می توانیم کنتور در نظر داشته باشیم که خود انواع مختلفی دارد و فرد متخصص با توجه به وضعیت و بودجه ای که دارد,یکی را انتخاب می کند.همیشه ما پیشنهاد می کنیم که کنتورها را در در فضاهایی قرار دهید که در برابر عوامل خارجی مانند ضربه و مایعات,مقاومت کند و به همین دلیل اغلب مواقع درون یک سری اتاقک های کوچک قرار می گیرند.برای نمونه یکی از نکات ریزی که می توانیم به آن اشراه کنیم این است که سقف آنها معمولا به شکل شیب دار بوده,به همین خاطر آب و برق نمی توانند در آن جمع شوند و در نتیجه بر روی کنتور بریزند.

 

لوله کشی گاز صنعتی بخشی از لوله‌ کشی است که بیشتر در قسمت خارجی از ساختمان‌های مسکونی است و معمولاً این نوع لوله کشی در کارخانه‌های فرآیندی و یا پالایشگاه‌ها و… انجام می شوند
لوله کشی صنعتی کلمه پایپینگ در زبان انگلیسی است که شنیده بشود به خود مجموعه لوله‌ها نیز اشاره شود و با این توضیحات منظور از پایپینگ یک نیروگاه مجموعه لوله‌های آن نیروگاه می‌باشد.یکی از اهداف مهندسان از پایپینگ می توان به انتقال سیالات به صورت بهینه شده و همچنین و مطمئن از نقاط مختلف به یک دیگر است.و لوله هایی که در این نوع لوله کشی استفاده می شود می تواند از جنس های فولاد و آلومینیوم و حتی پلاستیک ، مس و حتی چوب و بتن یا فایبرگلاس باشند.
قسمت های روی خط لوله گاز از قبیل شیرها و سایر وسایل ها معمولاً وظیفه تشخیص و همچنین کنترل فشار و دما و حتی دبی جریان سیال را بر عهده دارند و معمولاً در شاخه های طراحی لوله‌ کشی صنعتی یا پایپینگ مورد بررسی قرار می‌گیرند.

لوله کشی گاز صنعتی در شمال تهران

لوله کشی گاز صنعتی در شمال تهران در عملیات صنعتی، صنایع دریایی و انتقال مواد، مصارف شهری و… مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین لوله کشی صنعتی در پروژه های صنعتی از قبیل لوله کشی برای انتقال آب و بخار و همچنین هوا و مواد شیمیایی و خیلی موارد دیگر مورد استفاده قرار می گرد و بین مخازن و قسمت های مختلف استفاده می شود و همچنین از شبکه های لوله برای جمع آوری فاضلاب و یا پسماندهای صنعتی و در مصرف ساختمانی برای جابه جایی آب آشامیدنی و در مصرف دریایی هم اهمیت زیادی دارد.
در کارخانه هایی که برای تامین و همچنین راه اندازی فرآیندهای شیمیایی خاص استفاده می شوند که به آن واحد فرآیندی میگوییم. از این نوع لوله کشی یعنی لوله کشی فرآیندی جهت انتقال سیالات بین واحدهای ذخیره و واحدهای فرآیندی استفاده می شود. در نوع لوله کشی انتقالی از لوله های با قطر بزرگ در انتقال سیالات و گازها در فاصله های طولانی استفاده می شود و لوله کشی عمرانی در جهت توزیع امکانات شهری و همچنین فاضلاب و ضایعات صنعتی بکار می رود.

لوله کشی گاز صنعتی در نیاوران

لوله کشی گاز صنعتی در نیاوران و ساختمانی یا واحد تجاری شامل لوله کشی انجام شده در ساختمان تجاری و مدارس و پاساژها به منظور توزیع آب و گاز هستند و طراحی و ساخت یک Plant صنعتی عملیات بسیار پیچیده ای است که در آن اطلاع از محل مورد نظر، فرآیند و همچنین میزان تولید و معیار و نیز استاندارد طراحی برای تامین نیاز مورد نظر باید در نظر گرفته شود.
تجهیزات و مصالح مورد نیاز لوله کشی صنعتی لوله ها توسط قطر خارجی و ضخامت دیواره مشخص می شوند که جنس آنها می تواند از فولاد و مس و نوع های دیگر باشد. کاربرد لوله کشی صنعتی در مبدل های حرارتی و ماشین آلات و غیره می باشد. لوله های صنعتی در طول 6 تا 12 متر تولید می شوند و انتهای آن صاف و پخدار و همچنین رزوه دار است این لوله ها در ضخامت های مختلفی توسط موسسات استاندارد آمریکا مورد تایید قرار میگرد.

لوله کشی گاز صنعتی در اندرزگو

جنس های مختلف لوله در لوله کشی گاز صنعتی در اندرزگو استفاده می شود و لوله های صنعتی در شرایط مختلف استفاده می شوند مثلا لوله های صنعتی حدیده شده در سرویس های بخار و آب و گاز استفاده می شود یا لوله های چدنی که در خطوط فاضلاب استفاده می شود ولوله های پلاستیکی که برای مواد خورنده و ترکیبات شیمیایی استفاده می شود
و لوله های صنعتی شیشه ای در آزمایشگاه ها کاربرد دارند باید خاطر نشان کرد که برای اتصال لوله های فولادی روش هایی مانند جوش لب به لب یا جوش سوکتی و حتی اتصال پیچی و فلنچ پیچ دار و کوپلینگ پیچ دار نیز وجود دارد. اتصال های جوشی و پیچی برای اتصال لوله های خیلی بزرگ می باشد که ایت روش با اقتصاد ترین روش ممکن است و برای جا به جایی مواد اشتعال زا و همچنین مواد رادیواکتیو از جوش سوکتی استفاده میکنند. فلنچ پیچ­دار در مخازن و شیرها کاربرد دارند.

لوله کشی گاز صنعتی در ولنجک

در لوله کشی گاز صنعتی در ولنجک اتصالات یا فیتینگ ها را برای تغییر مسیر لوله و همچنین تغییر قطر لوله و غیره استفاده می کنند که از لوله یا پیلت ساخته شده یا مثلا از فرآیندهایی مثل ماشین کاری و ریخته گری تولید می شوند و نوع جوشکاری صنعتی لب به لب که این نوع جوشکاری در لوله کشی فرآیندی استفاده می شود و مزیت آن برای اتصال لوله های با قطر بزرگ است و عیب آن این است که بعضی قسمت های جوش وارد مسیر سیال می شوند.
اتصال هایی که در جوشکاری لب به لب به کار میروند می توان به جوشکاری زانویی و زانویی کاهنده و همچنین برگشتی خم ها و حتی فلنج ها اشاره کرد که فلنج ها در پنج نوع با گردن کاهنده و جوشی و تخت و همچنین افزاینده و نیز ون استون هستند.اتصال های جوش لب به لب در جهت انشعاب گیری از مسیر Stub-in به عبارتی در این نوع اتصال و جوش لوله بطور مستقیم به کناره لوله اصلی ما جوش داده می شود.

لوله کشی گاز صنعتی در پاسداران

تمامی مواردی که در پایپینگ و لوله کشی گاز صنعتی در پاسداران بکار رفته است تحت آزمایشات ASTM قرار می گیرد. انجمن قوانین مخازن تحت فشار و بویلر هدفشان این است که قوانین مربوط به بویلرها و مخازن و همچنین آژانسهای مربوطه به صورت تکی ارائه بشوند به همین دلیل توصیه می شود که مهندسان و بازرسان از کد مخازن و بویلر ASME استفاده بکنند.
بورد ملی ناظران بویلر و مخازن تحت فشار هدفش این است که اقداماتی از قبیل واحد سازی قوانین و مقررات مخازن ونیز بویلر، افزایش استانداردها و ارایه استاندارد برای ناظران کیفیت استفاده از یک کد و مهر استاندارد واحد بر بویلر و مخازن که از کدهای ASME استفاده می کنند. اداره کل سلامت و امنیت مشاغل مواردی همچون راحتی دسترسی و ارتفاع مناسب در سیستم را مشخص کرده است و قانون مربوط با آن را را شرح داده است. این قوانین باید به دقت توسط مهندسین پایپینگ بررسی شود تا آنان بتوانند موارد موثر دیگر در طراحی را بدست آورند.

لوله کشی گاز صنعتی در فرمانیه

در لوله کشی گاز صنعتی در فرمانیه سطوح با واشر حلقوی به همراه یک واشر در مصرف های پتروشیمی و نیز در دما و فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد و در فلنج با سطح صاف باید گفت که در این فلنج های غیر فولادی و در اتصال پمپ ها و همچنین شیرها به همراه واشر مورد استفاده قرار می گیرند
و در فلنج با اتصال روی هم باید خاطر نشان کرد که در جهت تطبیق با لوله داخلی و در حالتی که تنش خمشی وجود نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرند و پیچ های استفاده شده برای فلنج ها بر دو مدل میله ای و ماشین کاری هستند.
مزیت پیچ های میله ای به این دلیل است که در صورت خوردگی و یا زنگ زدن به راحتی باز می شوند و همچنین به آسانی از بقیه پیچ ها قابل تشخیص هست و در اندازه و جنس غیرمعمول به آسانی از میله گرد ساخته می شوند.

لوله کشی گاز صنعتی در جنوب تهران

لوله کشی گاز صنعتی جنوب تهران یکی از لوله کشی های صنعتی است که از اصول مهندسی مکانیک استفاده می شود در آن که با طراحی تست و آنالیز، نصب و همچنین راه‌اندازی و نگهداری از سیستم لوله ‌کشی سر و کار دارد.
از نظر صنعتی، تمام عملیات لوله کشی مطابق با کدها و استانداردهای بین ‌المللی و همچنین قوانین و مقررات محلی و صنعتی انجام می‌شوند. سیستم لوله کشی شبکه‌ای است از لوله‌ها و اتصال های لوله دیگر قسمت خاصی است که وظیفه آن ها انتقال سیالاتی مانند مایعات، گاز و همچنین دوغاب از یک محل به محل دیگر می باشد.

لوله کشی گاز صنعتی در شهرری

در لوله کشی گاز صنعتی در شهرری ،ما به سیستم های لوله کشی پالایشگاه ها ، piping میگوییم و همچنین به سیستم های لوله کشی صنعتی خطوط انتقال pipe-line گفته می شود و به سیستم های لوله کشی تاسیسات و ساختمانplumbing می گویند.
باید متذکر شویم که مهندسی پایپینگ در سیستم‌های صنعتی اعمال می شود همچون سیستم‌های لوله کشی برودتی و انتقال حرارت و سیستم‌های لوله کشی نیروگاه و نیزسیستم‌ های لوله کشی جابه جایی لجن و مورد دیگر سیستم‌های لوله کشی فرآیندی و همچنین سیستم‌های لوله کشی انتقال گاز و حتی در سیستم‌های لوله‌کشی سرویس ساختمان استفاده می شود
که نشان از اهمیت لوله کشی صنعتی دارد.در پایپینگ یا لوله کشی گاز صنعتی از اجرای مختلف مهمی استفاده می شود از جمله لوله باید خاطر نشان کرد که لوله یک استوانه توخالی می باشد که برای هدایت یا انتقال سیالات (مایعات و گازها) از یک مکان به مکان دیگر به کار می‌رود. و حوزه کاربرد پایپینگ یا لوله کشی صنعتی باعث حساس و مهم بودن این رشته شده و استاندارد و نرم افزار و علم گسترده نیاز دارد.

لوله کشی گاز صنعتی در نازی آباد

در لوله کشی گاز صنعتی در نازی آباد می توان گفت تفاوت اصلی لوله کشی صنعتی یا پایپینگ با لوله کشی خط انتقال تفاوت در مقصد این دو لوله کشی است.به عبارتی پایپینگ سیال را در داخل یک مجموعه خاص مثل پالایشگاه جابجا می کند یعنی از یک واحد به واحد دیگر.
ولی لوله کشی خط انتقال سیال را از یک مجموعه به مجموعه دیگر می برد به این معنا که از یک پالایشگاه به پالایشگاه دیگر انتقال می دهد و به همین دلیل نیازمند لوله ها با سایز بسیار بزرگتر و همچنین فشار بیشتر نسبت به لوله کشی صنعتی است.
مهندسی لوله کشی صنعتی به عنوان یکی از پرکاربرد ترین رشته های فنی و مهندسی دارای بخش های مختلفی است هر یک از این بخش ها وظایف و مدارک خاص خود را دارند که نتیجه کار تمام بخش ها کنار هم،باعث پیشرفت پروژه عظیمی مانند ایجاد یک پالایشگاه می شود.

لوله کشی گاز صنعتی در خانی آباد

لوله کشی گاز صنعتی در خانی آباد به عنوان یکی از مهمترین رشته های فنی و مهندسی دارای قسمت های مختلفی است از جمله این بخش ها می توان به پرسس پایپینگ و سیویل و مکانیک و همچنین ابزار دقیق اشاره کرد. و اصلی ترین قسمت یک شرکت مهندسی مشاور که در زمینه نفت، پتروشیمی ،گاز فعالیت می کند بخش پایپینگ است.
این بخش به دلیل حساسیت زیاد کاری، بیشترین ارتباط را با بخش های دیگر دارد و مدارک زیادی بین این بخش و بخش های دیگر جابجا می شود.بخش پایپینگ به 4 گروه تقسیم می شود که شامل گروه استرس آنالیز Analysis)) و گروه ساپورت Support)) و گروه طراحی Design))و گروه متریال Material)) است.
هر یک از این گروه ها وظایف مخصوص خود را دارند.مثلا وظیفه گروه طراحی مدل سازی تجهیزات و همچنین تعیین مسیر مناسب برای لوله کشی و طراحی لوله کشی بین تجهیزات را بر عهده دارد و وظیفه گروه استرس آنالیز بررسی استرس و تنش خطوط طراحی شده را بر عهده دارد می باشد .
گروه ساپورت یا تکیه گاه،این گروه محل و نوع دقیق تکیه گاه مورد نیاز در قسمت طول خط را مشخص می کند و گروه متریال وظیفه این گروه مشخص کردن جنس مواد مورد نیاز برای سیستم پایپینگ یا لوله کشی صنعتی است.

لوله کشی گاز صنعتی در افسریه

در لوله کشی گاز صنعتی در افسریه بخش های لوله کشی‌صنعتی از گروه های مختلفی تشکیل شده است که این گروه ها وظیفه هایی مثل تهیه و تولید مدارک مهندسی مورد نیاز در صنعت نفت و پتروشیمی گاز را بر عهده دارند.این مدرک ها و نقشه ها که اهمیت زیادی دارند، توسط نرم افزارهای پایپینگی تهیه می شود.
البته گروه طراحی از گزوه هایی است که بیشترین نیاز به نرم افزار پایپینگ را دارا هست. از جمله نرم افزار های مورد استفاده گروه طراحی می توان به موارد فوق مثل نرم افزار Smartplantو نرم افزار PDSو نرم افزار پایپینگ E3Dو نرم افزار پایپینگ Navisworks و Autocad و غیره اشاره کرد.
البته نرم افزار PDMS که مربوط به شرکت AVEVA است، را می توان به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربرد ترین نرم افزار گروه طراحی لوله کشی صنعتی دانست.در حقیقت این نرم افزار، اساس و پایه اکثر پروژه های نفتی، پتروشیمی و گاز می باشد.یکی از مهم ترین قابلیت این نرم افزار را می توان به امکان مدیریت پروژه و همچنین یک پارچه سازی پروژه دانست که یک مزیت بسیار عالی در پروژه ها می توان دانست.

لوله کشی گاز صنعتی در جوادیه

سیستم لوله کشی گاز صنعتی در جوادیه یکی از کارهایی مهمی است که به آن بسیار توجه می ‌شود. این مدل سیستم لوله کشی دارای نمونه های مختلفی است که بسیاری از افراد برای کارخانه ها و مکان های تجاری و موارد صنعتی که نیاز به لوله کشی است از آن استفاده می کنند.
همان طور که برای درست انجام دادن هر کاری به قواعد و قوانین دقیق نیاز است، استاندارد های وضع شده در زمینه لوله کشی صنعتی نقش قوانینی را اجرا می کند که ما را در مسیر صحیح راهنمایی می کند یکی از نیازمندی های مهم است .
کد استاندارد ASME به عنوان مهم ترین کد و استاندارد حوزه لوله کشی گاز صنعتی در جهان شناخته می شود.جامعه مهندسی مکانیک آمریکا در حوزه مهندسی لوله کشی صنعتی از معتبرترین جامعه تولید کننده کد و استاندارد شناخته می شود و استاندارد ASME به بخش های مختلفی تقسیم می شود که AME B31 در حوزه استانداردهای پایپینگ یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین کدها است که عنوان آن لوله کشی تحت فشار است.

لوله کشی گاز صنعتی در کیانشهر

در لوله کشی گاز صنعتی در کیانشهر یکی از متنوع ترین جز سیستم لوله کشی‌صنعتی ،شیرهای صنعتی است.شیرها وظایف مختلفی در سیستم پایپینگ برعهده دارند که از مهم ترین آنها می شود به کنترل فشار و دبی جریان و جهت جریان اشاره کرد.شیرهایی که مورد استفاده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی شده اند را می توان به شیر دروازه ای و شیر ربع گرد و شیر ایمنی و اطمینان و شیر کروی و شیر دیافراگمی و همچنین شیر سوزنی اشاره کرد.
شیرها از لحاظ ساختار داخلی اجرای مختلفی دارند از جمله بدنه بخش مقابل جریان و در پوش می باشد.نقشه لوله کشی صنعتی مجموعه از اطلاعات و موارد مورد نیاز برای ساخت و همچنین راه اندازی یک پروژه در صنعت نفت و پتروشیمی و گاز که به صورت نقشه های لوله کشی صنعتی گرد آوری می شود.

لوله کشی گاز صنعتی در پیروزی

در لوله کشی گاز صنعتی در پیروزی باید خاطر نشان کرد که تجربه بسیاری از افراد که در زمینه های صنعتی کار می ‌کنند این است که به لوله کشی صنعتی توجه ویژه باید داشت و با بهترین امکانات نسبت به این لوله نوع کشی ها اقدام شود.لوله کشی‌صنعتی با لوله کشی های معمولی تفاوت بسیار زیادی دارد و افرادی که به این لوله کشی ها روی می‌ آورند، باید توجه کنند که این نوع لوله کشی در صنایع مختلفی چون صنعت دریایی و همچنین انتقال انواع مواد و مصارف شهری و فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
گفتنی است از این لوله کشی ها صنعتی برای انتقال بسیاری از مواد مانند هوا، مواد شیمیایی ،آب و… استفاده می شود.
اما لوله کشی صنعتی برای صنایع و یا پالایشگاه ها تنها مورد استفاده قرار نمی گیرد و حتی برای مدارس، بیمارستان ها و ..نیز استفاده می شود. پس تصور نکنید لوله کشی صنعتی فقط در مکان هایی که صنعتی هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله کشی گاز صنعتی در شرق تهران

در لوله کشی گاز صنعتی در شرق تهران طراحی اولیه شبکه ی لوله کشی گاز صنعتی بر اساس این که سیال را می خواهیم از کجا به کجا می خواهیم انتقال دهیم انجام می پذیرد.
در طراحی دقیق شبکه ی لوله های صنعتی فاکتور های متعددی و مهمی دخالت دارد از جمله مثل میزان افت فشار، سرعت مورد نظر، نیازمندی های پروسه، دمای سیال و محدودیت های فضایی و اتلاف انرژی قابل قبول و همچنین برقراری حمایت سیستم های لوله کشی صنعتی به مهندسی و طراحی و ساخت و ساز بسیار پیچیده و طاقت فرسایی نیاز است و گاهی ساختار های ویژه مثل تیر سرکشیا تیر های T شکل برای ساپورت سیستم نیازمند است.

لوله کشی گاز صنعتی در نارمک

در لوله کشی گاز صنعتی در نارمک باید در نظر گرفت که سیستم لوله کشی فیتینگ ها ،بخشی جدا نشدنی در لوله کشی صنعتی می باشند. از فیتینگ ها برای اتصال لوله هایی به صورت مستقیم به یکدیگر استفاده می شود.
با استفاده از انواع مدل هاب فیتینگ می توان جهت دهی شبکه لوله کشی صنعتی را مدیریت کرد به عبارتی می توان لوله های با سایز متفاوت را به هم متصل کرد. فیتینگ کاربرد های دیگری نیز دارد برای مثال می توان از برخی فیتینگ ها برای اندازه گیری و یا حتی در کنترل جریان سیال استفاده نمود.
به معرفی اجمالی چند نمونه از پرکاربرد ترین فیتینگ ها در لوله کشی صنعتی می پردازیم مثلا زانویی که ازاین اتصالات زانویی برای تغییر در زاویه ،در مسیر لوله کشی صنعتی استفاده می شود.و نوع دیگر مغزی است که این یک فیتینگ دو سر دنده است که برای اتصال نزدیک دو لوله به هم استفاده می شود. کوپلینگ برای اتصال دو لوله ی هم اندازه فقط در یک خط مستقیم استفاده می شوند.

لوله کشی گاز صنعتی در تهرانپارس

در لوله کشی صنعتی گاز در تهرانپارس برای اتصال لوله ها به یکدیگر سه روش کلی وجود دارد که می توان به موارد فوق اشاره کرد از جمله اتصالات پیچی و اتصالات فلنجی و مفاصل جوش داده شد که هر کدام از این روش ها عیب ها و مزیت های خود را دارند.
یکی از خصوصیات اتصالات و کاربرد اتصالات پیچی در لوله کشی صنعتی به این صورت است که انتهای تمام لوله ها تراشیده می شوند به طوری که بتوان به صورت پیچی به فیتینگ ها متصل شوند.
معمولا از اتصالات پیچی برای لوله های با سایز کمتر از 101.6 میلی متر و فشار های کم و همچنین متوسط استفاده می شود. مزیت اتصالات پیچی این است که شبکه ی لوله کشی را می توان به سادگی جداسازی و همچنین نصب کرد اما احتمال به وجود آمدن نشتی در این نوع اتصالات بسیار زیاد است و برای شبکه های لوله کشی صنعتی گاز با فشار بالا مناسب نیست.

لوله کشی گاز صنعتی در مجیدیه

در لوله کشی صنعتی گاز در مجیدیه در سیستم لوله کشی گازصنعتی از روش های رایج اتصال در لوله کشی صنعتی استفاده می شود که می توان از فلنج در انتهای لوله ها استفاده می شود. دو فلنج روبروی هم قرار گرفته و معمولا با یک واشر آب بندی در میان، به هم متصل می شوند. این نوع اتصال بر خلاف اتصال جوشی قابل جداسازی است و جداسازی و سرهم کردن آن ها راحت تر از اتصلات پیچی است.
در لوله کشی گاز صنعتی از اتصالات فلنجی استفاده می شود دراین اتصالات فلنجی برای جلوگیری از نشتی های ممکنه باید سطح فلنج ها که به هم متصل شوند کاملا صاف و همچنین صیقلی باشند که امری بسیار زمان بر و هزینه بر است به همین دلیل در این اتصالات از واشر آب بندی که ماده است ای نسبتا نرم است استفاده می شود تا بعد از اتصال تمام حفره ها و درزهای موجود در سطح فلنج ها را بپوشاند و نیز از نشتی جلوگیری شود
و در روش دیگر لوله ها مستقیما به هم دیگر و شیر فلکه ها و به فتینگ ها جوش داده می شوند. این روش مزیت های زیادی نسبت به روش های قبلی دارد و بخشی جدا نشدنی از لوله کشی صنعتی می باشد.

لوله کشی گاز صنعتی در نظام آباد

لوله کشی گاز صنعتی در نظام آباد نیز مانند بیشتر شبکه های لوله کشی صنعتی،برای جا به جایی سیالاتی با دمای بسیار بالاتر از دمای هوای اطراف لوله ها استفاده می شوند.
به طور مثال در لوله کشی صنعتی نیروگاه ها با سیالاتی همچون بخار آب داغ و یا آب داغ سر و کار داریم و برای این که از انتقال دمای سیال درون شبکه ی لوله کشی صنعتی با هوا جلوگیری بشود باید لوله ها حتما عایق بندی شوند. عایق بندی علاوه بر اینکه به حفظ دمای سیال کمک می کند، از افزایش دمای ساختمان نیز جلوگیری می کنند و همچنین از بروز یک سری حادثه در اثر تماس کارکنان با لوله ، پیش گیری می کند.
در شبکه های لوله کشی صنعتی ای که سیال سرد جا به ‌جا می کنند نیز باید لوله ها عایق بندی شوند تا از عرق کردن آن ها که از عوامل خوردگی و فرسایش است، جلوگیری شود.

لوله کشی گاز صنعتی در غرب تهران

در لوله کشی گاز صنعتی در غرب تهران ماده ای که برای عایق بندی استفاده می شود باید دارای عمر طولانی و مقاوم در برابر جوندگان و جانوران موذی و مقاوم در برابر مایعات و رطوبت راحتی نصب استفاده باشد از جمله برخی از رایج ترین مواد عایق مورد استفاده در لوله کشی‌صنعتی استفاده می شود خاک دیاتومه است که این ماده ی عایق که شامل پنبه نسوز است ونیز گل نسوز است در شبکه های لوله کشی صنعتی با دمای خیلی بالا کاربرد دارد.
و عایق دیگر در لوله کشی صنعتی گاز پنبه است پنبه از فیبر های آزبست برای پوشاندن لوله ها در شبکه های لوله کشی صنعتی استفاده می شود که آزبست تا 650 C° دما را می تواند تحمل کند.

لوله کشی گاز صنعتی در باغ صبا

در لوله کشی صنعتی در باغ صبا مهم ترین و بیشترین نقشه های اجرایی موجود در خصوص لوله کشی صنعتی گاز را نقشه های Isometric یا سه بعدی تشکیل می دهند. این نقشه ها بدون مقیاس بوده و همچنین نشان دهنده مسیر خطوط و طول خطوط و نحوه اتصال اجزا و اتصالات می باشد.
جهت جلوگیری از هر نوع دوباره کاری می باید کلیه ایزومترک ها با P&ID و Plan از نظر مسیر، کلاس و طول و اجزای تشکیل دهنده مقایسه شود و کلیه اختلافات پیش از اجرای کار مشخص شود.این کار ابتدا توسط نیروهای نظارت به عنوان کنترل کننده اجرایی پروژه انجام می شود و پس از کنترل اولیه دوباره پیمانکار با دقت بالاتر به این نکته مهم پرداخته و در صورت مشاهده هرگونه تناقض مراتب را به نظارت و همچنین کارفرما اعلام می نماید.
نکته مهم اینکه در برخی از قراردادها متولی این کار مهم نیز مشخص گردیده است و اعلام می شود که کدام گروه به این کار اقدام نماید لیکن پیمان کاران جهت جلوگیری از هر گونه خسارت مالی به خود بدون در نظر گرفتن نحوه قرارداد به این کنترل توجه کنند.

لوله کشی گاز صنعتی در صادقیه

در لوله کشی گاز صنعتی در صادقیه از آنجایی‌ که قطعه های مختلف شرایط مختلفی مثل شکل و جنس و ابعاد دارند روش‌های جوشکاری هم بسیار متنوع است تا بتواند نیازهای جوشکاری لوله کشی گاز را فراهم نماید.
برای به وجود آمدن اتصال جوشکاری بین لوله های گاز نیاز است تا انرژی لازم به محل اتصال برسد. در این عمل انرژی می‌تواند با تحریک ماده ایجاد اتصال جوش را فراهم کند. یکی ازانواع تقسیم بندی‌ های رایج در روش‌های مختلف جوشکاری می توان به تقسیم بندی بر اساس منبع تامین انرژی اشاره کرد.
برای انجام عملیات جوشکاری لوله های گاز‌صنعتی چهار مدل منبع اصلی انرژی وجود دارد که می توان به انرژی شیمیایی و انرژی الکتریکی و انرژی تشعشعی و انرژی مکانیکی اشاره کرد. جوشکاری قوسی یک فرآیند جوشکاری است که در آن حرارت به وسیله یک قوس الکتریکی بین یک الکترود و قطعه کار به وجود می‌آید. قوس الکتریکی یک تخلیه الکتریکی بین دو الکترود از میان گازهای یونیزه شده است.

لوله کشی گاز صنعتی در پونک

در لوله کشی گاز صنعتی در پونک از جوشکاری قوسی یا (arc welding) استفاده می شود که این نوع یک روش جوشکاری است که از یک منبع تغذیه جوشکاری و برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود ونیز ماده پایه و ذوب کردن فلزها در محل جوش استفاده می ‌کند. در جوشکاری لوله کشی گاز جریان می‌تواند مستقیم (DC) و یا متناوب ((AC و الکترودها و مصرفی و یا حتی غیر مصرفی باشند.
ناحیه جوش معمولاً توسط برخی از انواع گاز محافظ و بخار یا سرباره محافظت می‌شود. فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی می‌توانند به صورت دستی یا اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک کامل باشند.روش‌های جوشکاری با قوس الکتریکی شامل جوشکاری زیر پودری یا جوشکاری با گاز محافظ و الکترود تنگستنی یا نحوه انجام جوشکاری با قوس الکتریکی و جوشکاری با الکترود دستی پوشش دار اشاره کرد.

لوله کشی گاز صنعتی در سعادت آباد

یکی از متداول‌ ترین روش‌های اتصال در لوله کشی گاز صنعتی در سعادت آباد ،اتصال قطعات است. باید خاطر نشان کرد ایجاد قوس الکتریکی عبارت است از جریان مداوم الکترون بین دو الکترود که در باعث می شود حرارت تولید ‌شود. باید توجه کرد که برای برقراری قوس الکتریکی بین دو الکترود، ‌‌وجود هوا‌ یا‌ گاز هادی بسیار ضروری است.
بطوری که در شرایط معمولی نمی‌شود در خلاء جوشکاری انجام داد.در لوله کشی گاز صنعتی قوس الکتریکی گرما و انرژی نورانی در مکان‌های مختلف یکسان نیست به طوری که تقریباً ۴۳% از حرارت در آن وجود دارد و تقریباً ۳۶% در کاتد و ۲۱% بقیه بصورت قوس در لوله ظاهر می‌شود.
دمای به وجود آمده از قوس الکتریکی به نوع الکترودهای آن نیز وابسته است بطوری که در قوس الکتریکی با الکترودهای ذغالی تا ۳۲۰۰ درجه سانتی گراد در کاتد و همچنین تا ۳۹۰۰ در آند حرارت وجود دارد. دمای به وجود آمده در آند و کاتد برای الکترودهای فلزی حدود‌ ۲۴۰۰ درجه سانتی گراد تا ۲۶۰۰ درجه تخمین زده شده است.

لوله کشی گاز صنعتی در آزادی

در جوشکاری لوله کشی گاز صنعتی در آزادی قوس الكتریکی نيروهایی مختلفی مثل نيروی الكترو مغناطيسی و نيروی هيدرو دينامیکی که در اثر وجود میدان الکترو مغناطیسی و همچنین حركت گازها در ستون قوس وجود دارند كه باعث مي ‌شوند مذاب از الكترود جدا بشود و به قطعه كار منتقل شود. در جوشكاری لوله های گاز حالت‌های عمودی یا سقفی نقش اين نيروها كاملاً قابل دید است و جهت اين نيروها به طور معمول از طرف نوك الکترود به سمت سطح قطعه کاراست.
به این صورت ترتیب نيروهای وارد شده در ستون قوس باعث رانده شدن مذاب و سرباره الكترود به طرف جلو قوس می‌شوند و به عمليات جوشكاری لوله های گاز كمك می ‌كنند . انتخاب درست الکترود برای جوشکاری بستگی به نوع قطب و همچنین حالت درز جوش دارد مثلاً یک درز V شکل با زاویه مثلا کمتر از ۴۰ درجه با ضخامت زیاد حداکثر با قطر معادل ۲ میلی متر است برای ردیف اول گرده جوش استفاده می شود
تا کاملاً در عمق جوش نفوذ پیدا کند. ولی چنان چه از الکترود با قطر بیشتر استفاده شود مقداری تفاله در ریشه جوش باقی خواهد می ماند. که قدرت و استحکام جوش را کاهش می‌دهد.

لوله کشی گاز صنعتی در ستارخان

در لوله کشی صنعتی در ستارخان بایستی توجه شود که همیشه قطر الکترود از ضخامت فلز جوشکاری لوله گاز کمتر باشد هر چند که در بعضی از کارخانه های تولیدی، عده‌ای از جوشکاران الکترود با ضخامت بیشتر از ضخامت فلز را به استفاده می کنند.
این عمل در این جهت است که سرعت کار زیادتر باشد ولی انجام آن احتیاج به مهارت بسیار زیاد جوشکار لوله دارد.همچنین انتخاب صحیح قطرا لکترود بستگی زیاد به نوع قطب و حالت درز جوش دارد مثلاً اگر یک درز V شکل باشد با زاویه کمتر از ۴۰ درجه باشد باید حداکثر از الکترود با قطر پنج شانزدهم اینچ برای ردیف اول گرده جوش استفاده کرد تا کاملاً بشود عمق درز را جوش داد.
چنانچه از الکترود با قطر زیادتر استفاده بشود مقداری تفاله در جوش باقی خواهد ماند که باعث می شود قدرت و استحکام جوش را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهد داد. در حین عملیات جوشکاری لوله گاز صنعتی، بعضی اوقات، جرقه‌هایی به اطراف پخش می‌شود که باید مراقب بود

لوله کشی گاز صنعتی در جنت آباد

در لوله کشی گاز صنعتی در جنت آباد باید توجه کرد که وظيفه روپوش الكترود در لوله کشی‌گاز به وجود آمدن فضای گازی مناسب در قوس و اطراف آن است، به طور‌ی که در اثر ذوب یا تجزیه شدن از طریق تشکیل فضای گازی یونیزه باعث کمک به تشکیل و پایداری قوس، قوس و نوک الکترود را نیز از آسيب در مقابل اتمسفر مصون سازد.
ضمن این که وظیفه دیگر روپوش الکترود در لوله کشی گاز صنعتی نقش سرباره سازی است که به حذف ناخالصی‌ها از فلز جوش و همچنین کنترل سرعت سرد شدن و ظاهر مناسب فلز جوش کمک می‌کند.
مغز فلزی الكترودهای روپوش دار از جنس متفاوت و همچنین در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند و دارای دسته ‌بندی های متنوعی از نظر مواد تشکیل دهنده پوشش هستند که برای جوشكاری فلزات و همچنین آلیاژهای مختلف در وضعیت‌های متفاوت جوشکاری توليد می شوند و در بسته‌ بند‌ی های گوناگون به بازار عرضه می‌ شو‌د.

منبع : https://www.phcppros.com/articles/8720-fuel-gas-piping-systems-and-fuel-gas-codes

فهرست