نصب آسانسور

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. نصب آسانسور

قبل از هر چیز در نصب آسانسور باید جایگاه آن در نظر گرفته شود. پس بسته به نوع ساختمان خود ظرفیت آسانسور ، ابعاد کابین و برق تک فاز را در نظر بگیرید. نکته ی مهم در این زمینه داشتن برق سه فاز است. وقتی برای آسانسور تمامی ویژگی ها را در نظر گرفتید باید نوع آسانسور خود را انتخاب کنید.

 

نصب آسانسور

از نظر نیروی محرکه آسانسور ها به دو گروه تقسیم می شوند:

آسانسور کششی

 

آسانسور

این مدل آسانسور ها جزء قدیمی ترین نوع آسانسور هستند. اجزا تشکیل دهنده ی آن ها عبارتند از کابین ، وزنه هایی که به سیم بکسل ها متصل است و قرقره ای بزرگ که فلکه نام دارد. نیروی محرکه ی آن ها توسط اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه ی کششی ایجاد می شود.

موارد مصرف آسانسور کششی

 

نصب آسانسور

چون سرعت این آسانسور به نسبت مابقی آسانسور ها بیشتر است، بنابراین آسانسور کششی در ساختمان های مرتفع و به روز استفاده می شود. با نصب این آسانسورهای کششی مصرف انرژی هم کاهش پیدا می کند.

نکته ی بسیار مهم در مورد این نوع آسانسور ها این است که هر ماه باید توسط سرویسکار آسانسور سیم بکسل آن ها و فلکه ی هرزگردشان چک شود. چون در صورت پوسیدگی و یا خرابی آن ها خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری ممکن است رخ دهد.

آسانسور هیدرولیکی

 

نصب آسانسور

این آسانسور ها که در اصطلاح عامیانه آسانسور جکی نام دارند، با فشار روغن کار می کنند و نیروی محرکه ی آن ها از طریق سیلندر و پیستون اعمال می شود. قطعا برای ساختمان های کم ارتفاع آسانسور هیدرولیکی یک انتخاب مناسب است. برای آسانسور هیدرولیکی نیازی به احداث موتور خانه نیست.

مراحل نصب

 

نصب آسانسور

مرحله ی اول درست کردن نقشه ، و در نظر گرفتن جا و ظرفیت آسانسور است. اگر ساختمان در حال ساخته شدن است ما نمی توانیم به ابعاد مورد نیاز چاهک دسترسی داشته باشیم. اول از همه باید به نقشه های اجرایی ساختمان دسترسی داشته باشیم.

 • نقشه ی پارکینگ و طبقات ساختمان برای احداث آسانسور
 • اندازه گیری دقیق جایگاه چاهک آسانسور از کف چاله تا زیر سقف موتورخانه
 • نقشه ی پشت بام ساختمان

بعد از این مرحله نوبت نصب کردن آسانسور است که شامل چهار مرحله زیر می باشد. که دقت و تجربه کافی در هر مرحله در میزان کیفیت آسانسور موثر خواهد بود.

 • آهن کشی آسانسور
 • نصب در و ریل آسانسور
 • نصب موتور آسانسور
 • سیم کشی آسانسور

قیمت نصب آسانسور

 

آسانسور

به جرات می توان گفت اصلی ترین سوالی که برای تمام مشتریان پیش می آید بحث هزینه هایی است که نصب آسانسور به دنبال دارد. در ابتدا به عرضتان برسانیم که به طور کلی هزینه های نصب آسانسور نو با بازسازی یک آسانسور تفاوت هایی دارد؛ شما برای سهولت بیشتر می توانید به پشتیبانی گروه آریاسازه تماس برقرار کنید تا با توجه به وضعیت موجود از نزدیک ترین قیمت ممکن آگاه شوید. همچنین ما برای شما مطالبی را آماده کرده ایم که در صورت نیاز می توانید با توجه به آنها رقمی تخمینی از قیمت نصب یا بازسازی آسانسور به دست آورید.

نصب آسانسور در ساختمانهای قدیمی

 

نصب آسانسور

یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی یک ساختمان وجود آسانسور است. از همین رو هر چقدر که شما وسواس و هزینه بیشتری خرج کنید ابتدا باعث خلاص شدن از راه پله می شوید از طرفی هم باعث افزایش قیمت و بالا رفتن کلاس یک ساختمان می شوید.

از همین رو بهتر است از همان اول به سراغ بهترین جنس و مدل ممکن برای ساختمان بروید تا با خرید یک مدل آسانسور ضعیف و بی کیفیت خدایی نکرده باعث پشیمانی خودتان در آینده نشوید چرا که تعمیر این محصول کار دشواری است و تعویض آن فوق العاده وقت گیر و هزینه بر است.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت آسانسور

 

نصب آسانسور

موارد زیادی بر قیمت این دستگاه تاثیر گذار است اما به طور کلی اصلی ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن عبارت هستند از:

 •  سایز کابین
 •  نوع آسانسور
 •  در آسانسور
 •  سطح اتوماسیون
 •  تعداد توقف ها
 •  طول مسیر
 •  شخصی سازی
 •  نیروی کار

مدل و نوع آسانسور نیز بی شک اصلی ترین عامل تعیین کننده قیمت است. برای مثال بین مدل های هیدرولیکی و کششی می توان گفت همیشه مدل های کششی از قیمتی بالا تری برخوردار هستند که تفاوت های زیادی نیز با یکدیگر دارند که قبل از این به آن اشاره کرده ایم؛

همچنین بد نیست بدانید که مدل هایی از نوع هیدرولیکی وجود دارد که آن را با نام هیدرولیک اروپایی می شناسند و این مدل معمولا از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و از مدل های کششی معمولی نیز گرانتر است.

سایز کابین برای موارد مختلف در اندازه های متفاوتی تولید می شود و بنا بر استفاده شما باید انتخاب شود. برای مثال برای انواع کابین می توانیم مسافربر، باربر، نفربر، باربر خودرو، باربر تخت، ویلچر و … را نام ببریم. این اتاقک فلزی در واقع در بین فضای خالی ریل ها قرار میگیرد و با کمک یک سیم بکسل به طور عمودی آویزان می شود.

به طور معمول جنس یک کابین از ورق گالوانیزه ساخته شده و این ورق ها معمولا با استفاده از پیچ به یکدیگر متصل می شوند. کیفیت هر کدام از مواردی که در مورد کابین نام بردیم تاثیر مستقیمی بر روی قیمت نهایی دارد.

نصب آسانسور در نمای ساختمان

 

نصب آسانسور

 

در نصب آسانسور نیز موردی است که باید توجه ویژه ای به آن بشود چرا که از نظر زیبایی شناختی نیز تاثیر مستقیمی بر روی نمای ساختمان می گذارد. در بحث درب نیز ما مدل های مختلفی داریم که چند تا از شناخته شده ترین آنها مدل های لولایی، تلسکوپی، سانترال و آکاردئونی می باشند.

جدای از این هر دری نیز برای خودش شامل قطعاتی مختلفی از جمله درایو، موتور سر درب، قرقر، تسمه و … می باشد که هر کدام از اینها نیز در نوع خود بر قیمت نهایی تاثیر گذار هستند.

سطح اتوماسیون در واقع به استاندارد های کنترل هوشمند آسانسور گفته می شود، برای مثال بسیاری از ادارات یا اماکن رسمی برای طبقات به خصوصی سطح بندی می کنند و تنها افراد خاصی می توانند به آن طبقات دسترسی پیدا کنند. از همین روی این کنترل های هوشمند از قدیم تا به امروز در مدل های فراوانی تولید شده است که هر کدام از آنها نیز با توجه به امکانات خاص خودشان قیمت گذاری می شوند.

نصب آسانسور در راه پله

 

نصب آسانسور

تعداد توقف و طول مسیر نیز از دیگر عوامل تاثیر گذار بر فاکتور نهایی هستند چرا که هر چقدر تعداد توقف بیشتر باشد عمل تست و آزمایش بیشتری را هنگام نصب به دنبال دارد در نتیجه هزینه برتر است. همینطور هم طول و توقف بیشتر مسیر هزینه های جانبی مربوط به ارتفاع چاه یا طول طناب را به دنبال دارد.

شخصی سازی: در خیلی از موارد مشتریان علاقه دارند که در ظاهر آسانسور تغییرات ایجاد کنند و به نوعی طرح سفارشی خود را داشته باشند. در این اینطور مواقع رعایت ریزه کاری و خرید تجهیزات کار، نیاز به هزینه پول و انرژی بیشتری برای پیمانکار دارد. برای مثال در خیلی از موارد مشتری علاقه دارد تا طرح های مثل چوب، شیشه، آینه و … در دیواره کابین داشته است در نتیجه فاکتور نهایی سنگین تر خواهد شد.

آموزش نصب آسانسور

 

نصب آسانسور

 

آخرین موردی که می توانیم در این لیست جای دهیم تعداد نیروی کار و تعیین زمان پایان پروژه است. ممکن است شما نیاز به انجام یک پروژه به طور فورس ماژور داشته باشید در نتیجه تعداد کارگرانی که باید روی پروژه شما کار کنند نیز بیشتر خواهند بود.

در آخر نیز به این نکته توجه داشته باشید که نصب آسانسور برای یک ساختمان تجاری هزینه بیشتری نسبت به مسکونی به دنبال خواهد داشت چرا که توقف دستگاه در این ساختمان بسیار بیشتر است در نتیجه برای کاهش اصطکاک از همان اول باید یک محصول با کیفیت را انتخاب کنید.

ما همچنین در مقاله های سایت آریاسازه به طور خلاصه و مفید به آموزش نصب آسانسور نیز پرداخته ایم که در صورت علاقه مندی می توانید به آنها مراجعه فرمایید.

نصب آسانسور در بیرون ساختمان

 

نصب آسانسور

نصب اسانسور در بیرون از ساختمان بیشتر برای موارد تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. برای این امر شما قبل از هر چیز باید درخواست مجوز را صادر کنید تا بعد از بررسی مشاع زمین و دیگر موارد لازم در صورت تایید پروژه، را استارت بزنید.

نصب آسانسور در راه پله

 

آسانسور

در خیلی از موارد پیمانکار مجبور می شود که بخشی از راه پله را حذف کند اما در برخی موارد نصاب چاره ای جزء تخریب سنگین ندارد. در اینطور مواقع در صورت امکان بهتر است از مدل های کوچک تر استفاده شود چرا که وجود پله در مواقع اضطراری لازم است و جدای از آن تخریب های بزرگ ممکن است به سیستم های لوله کشی ساختمان نیز آسیب وارد کند.

 

فهرست