نصب آسانسور | آریا سازه

نصب آسانسور

قبل از هر چیز در نصب آسانسور باید جایگاه آن در نظر گرفته شود. پس بسته به نوع ساختمان خود ظرفیت آسانسور ، ابعاد کابین و برق تک فاز را در نظر بگیرید. نکته ی مهم در این زمینه داشتن برق سه فاز است. وقتی برای آسانسور تمامی ویژگی ها را در نظر گرفتید باید نوع آسانسور خود را انتخاب کنید.

نصب آسانسور

نصب آسانسور

از نظر نیروی محرکه آسانسور ها به دو گروه تقسیم می شوند:

آسانسور کششی
این مدل آسانسور ها جزء قدیمی ترین نوع آسانسور هستند. اجزا تشکیل دهنده ی آن ها عبارتند از کابین ، وزنه هایی که به سیم بکسل ها متصل است و قرقره ای بزرگ که فلکه نام دارد. نیروی محرکه ی آن ها توسط اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه ی کششی ایجاد می شود.

موارد مصرف آسانسور کششی
چون سرعت این آسانسور به نسبت مابقی آسانسور ها بیشتر است، بنابراین آسانسور کششی در ساختمان های مرتفع و به روز استفاده می شود. با نصب این آسانسورهای کششی مصرف انرژی هم کاهش پیدا می کند.

نکته ی بسیار مهم در مورد این نوع آسانسور ها این است که هر ماه باید توسط سرویسکار آسانسور سیم بکسل آن ها و فلکه ی هرزگردشان چک شود. چون در صورت پوسیدگی و یا خرابی آن ها خطرات جانی و مالی جبران ناپذیری ممکن است رخ دهد.

آسانسور هیدرولیکی
این آسانسور ها که در اصطلاح عامیانه آسانسور جکی نام دارند، با فشار روغن کار می کنند و نیروی محرکه ی آن ها از طریق سیلندر و پیستون اعمال می شود. قطعا برای ساختمان های کم ارتفاع آسانسور هیدرولیکی یک انتخاب مناسب است. برای آسانسور هیدرولیکی نیازی به احداث موتور خانه نیست.

مراحل نصب

مرحله ی اول درست کردن نقشه ، و در نظر گرفتن جا و ظرفیت آسانسور است. اگر ساختمان در حال ساخته شدن است ما نمی توانیم به ابعاد مورد نیاز چاهک دسترسی داشته باشیم. اول از همه باید به نقشه های اجرایی ساختمان دسترسی داشته باشیم.

  • نقشه ی پارکینگ و طبقات ساختمان برای احداث آسانسور
  • اندازه گیری دقیق جایگاه چاهک آسانسور از کف چاله تا زیر سقف موتورخانه
  • نقشه ی پشت بام ساختمان

بعد از این مرحله نوبت نصب کردن آسانسور است که شامل چهار مرحله زیر می باشد. که دقت و تجربه کافی در هر مرحله در میزان کیفیت آسانسور موثر خواهد بود.

  • آهن کشی آسانسور
  • نصب در و ریل آسانسور
  • نصب موتور آسانسور
  • سیم کشی آسانسور