نازک کاری

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. نازک کاری

نازک کاری چیست ؟

یکی از مراحل بسیار مهم در ساختمان سازی نازک کاری است؛ که به عنوان یکی از آخرین مراحل ساخت و ساز شناخته می شود.
نازک کاری در واقع به معنای پوششی است که در آخر کار بر روی ساختار زیرین سازه کشیده می شود و این عمل مساوی است با اولین روکشی که چشم بیننده را درگیر می کند.

نازک کاری همچنین در روش ها و با مصالح متفاوتی انجام می شود که از هرکدام در مواقع خاص خودش برای پوشش کف، دیوار، سقف و … استفاده می شود. در این بخش قصد داریم به طور دقیق تر مراحل نازک کاری در سرویس بهداشتی، حمام و اتاق را مورد بررسی قرار دهیم و عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی آن را نیز با هم مرور کنیم.

 

نازک کاری

نازک کاری یا سفت کاری

 

بسیاری از دوستانی که تازه وارد این حرفه شده اند در تشخیص تفاوت سفت کاری و نازک کاری گاهاً دچار مشکل می شوند، برای درک این موضوع بگذارید اینطور شروع کنیم که عمل سفت کاری به طور کلی شامل موارد غیر سازه ای مانند ستون ها، فونداسیون، دیوار پارتیشن، کرسی چینی، بادبند، دیوار چینی و برشی، سقف کاری و … می شود؛ اما عمل نازک کاری به طور خلاصه شامل مواردی از قبیل نقاشی دیوار، سرامیک کاری کف، سنگ کاری، عایق کاری، برق کاری، نصب در و پنجره، کلید و پریز، اتصال تاسیسات و … می شود، که در واقع نقش پوشاندن مراحلی که در سفت کاری بر ساختمان گذشته است را اجرا می کند.

 

نازک کاری در آریا سازه

 

در ادامه متوجه خواهید شد که کار نازک کاری در واقع یک کار کاملا تخصصی است و از آنجایی که بخش اعظم اعتبار یک ساختمان به ظاهر آن وابسته است به جرات میتوان گفت در صورت نازک کاری ناهماهنگ و کثیف، ما در حق تمام کارگران و افرادی که قبل از این، روی پروژه کار کرده اند ظلم کرده ایم چرا که همیشه لذت شروع یک کار در پایان آن است.
از همین روی به شما پیشنهاد می کنیم از یک تیم متخصص مثل آریاسازه برای این امر کمک بگیرید.

مراحل نازک کاری یک اتاق چگونه طی می شود؟

1- ایزوگام کف:

برای انجام این مرحله در اتاق ها قبل از هر چیز باید با قیرگونی یا ایزوگام کف شروع کرد تا از نفوذ آب و هرگونه رطوبت به زمین جلوگیری شود.
توجه داشته باشید که در هنگام انجام این مرحله در صورتی که خاک موجود از رطوبت عادی ای برخوردار بود تنها یک لایه قیرگونی بسنده خواهد کرد اما اگر کف از قبل مرطوب بود باید این عمل به طور سه لایه انجام بگیرد.

 

ایزوگام

2- شمشه گیری:

بعد از این که نکات کف اتاق را رعایت کردیم باید به سراغ دیوار ها برویم تا با عمل شمشه گیری هرگونه بادکردگی، ناهماهنگی در سطح، اعوجاج و … در دیوار جلوگیری یا رفع شود.
در انجام این کار اولین قدم این است که با در نظر گرفتن یک گوشه از هر بخش ساختمان یک نقطه صاف از گچ و ماله را به وجود می آوریم و پس از آن با بهره گیری از همان نقطه ای که به وجود آوریم و به کمک یک شاقول آن را به سمت پایین دیوار متصل میکنیم.

 

3- اعمال ملات گچ و خاک بر روی دیوار:

از آنجایی که استفاده از گچ خالص برای هر دو لایه درونی و بیرونی دیوار بسیار هزینه بر خواهد بود از آن گذشته این ترکیب دیرگیر است و مناسب فضای درونی است چرا که این بخش صبر و حوصله فراوانی می خواهد. ما با ترکیب گچ و خاک قسمت داخلی پر میکنیم و سپس تنها بخش بیرونی که جلوه و نمای دیوار است را با استفاده از گچ خالص میپوشانیم.

4- سفید کاری:

برای انجام این بخش باید در ابتدا گچ خالص را الک کرد و سپس بر روی آن کمی آب پاشید تا از به وجود آمدن کلوخه های گچی جلوگیری شود. همانطور که قبل از این گفتیم لایه درونی با گچ و خاک و لایه بیرونی را با گچ خالص میپوشانیم، اما توجه داشته باشید که گچ خالص زودگیر است و بعد از ترکیب آب و گچ باید از اجرای سریع آن بر روی دیوار مطمئن شد.

 

سفید کاری

5-کشته کشی:

از انجایی که همیشه این احتمال مطرح است که بعد از سفید کاری بخشی از سطح دیوار قبل از عمل صافکاری خشک شده و مشکل ساز شود ما از یک لایه دیگر نیز به نام کشته بهره میبریم.
این لایه به راحتی خشک نمیشود و همیشه کمی حالت نرمی در خود دارد و از آن استفاده میشود تا استادکار بتواند به راحتی دیوار را صاف کند.

6- رنگ آمیزی:

بعد از گذشت این مراحل ما به رنگ کاری می رسیم ، که میتوانیم با استفاده از رنگ معمولی یا دیوارپوش های متنوع امروزی آخرین مرحله زیباسازی را روی دیوار پیاده کنیم.

7- موزاییک کاری:

بعد از انجام نازک کاری دیوار و ایزوگام کاری کف می توانیم آن را با استفاده از موزاییک یا پارکت کف سازی کنیم.

موزاییک کاری

8- قرنیز:

با استفاده از قرنیز کردن شما می توانید لوله های باریک را مخفی کنید. شما با اینکار نه تنها یک لایه محافظ ضد رطوبتی برای دیوار نصب میکنید؛ بلکه حتی زیبایی وصف نشدنی ای را به اتاق خواهید بخشید.
امروزه انواع قرنیز با جنس هایی نظیر سنگ، ام دی اف، پلاستیک و چوب تولید میشود که با در نظر گرفتن سلیقه شخصی میتوانید بهترین گزینه موجود را انتخاب کنید.

9- سقف کاذب:

بعد از اجرای مراحل نام برده میتوانیم به فکر اجرای سقف کاذب باشیم. سقف کاذب سال های سال است که طرفداران زیادی پیدا کرده است چرا که نه تنها با آن می توان لوله تاسیسات از دید پنهان کرد بلکه می توانید زیبایی و شخصی سازی خود را بر روی آن پیاده سازید.

اصطلاحات پرکاربرد نازک کاری چیست؟

در آخر نیز اگر چند تا از اصطلاحات پر کاربرد را در زمینه نازک کاری عبارت هستند از:

  • ترانشه: به عمل شیار زنی دیوار ها گفته میشود.
  • مثنی: به معنای سنگ چینی کف میباشد.
  • شالوده: به معنای شفته ریزی و پر کردن بخش زیرین دیوارها میباشد.
  • ازاره: به دور پایین یک متری در داخل و خارج ساختمان ارازه میگویند.

فهرست