لوله کشی آب و فاضلاب

.

لوله کشی آب و فاضلاب

از لوله کشی آب و فاضلاب برای حذف فاضلاب و پساب کثیف که حاوی مخلوطی از آب و مواد جامد معلق است استفاده می شود. رعایت اصول لوله کشی فاضلاب در حین ساخت می تواند نقش تعیین کننده ای در استفاده بهینه و آسایش ساکنان یک ساختمان داشته باشد، هرچند که از نظر عادی ممکن است یک امر پیش پا افتاده به نظر برسد. کاهش هزینه تعمیرات و افزایش عمر مفید ساختمان از مزایای یک ساختمان با لوله کشی استاندارد فاضلاب است.

لوله کشی فاضلاب ساختمان نیز با پیشرفت تکنولوژی از ابتدا تغییرات عمده ای داشته است. در فارسی به لوله کشی فاضلاب زهکشی نیز اشاره دارد که البته بیشتر در گذشته و برای مصارف کشاورزی استفاده می شده است.

در این بخش ، لوله کشی فاضلاب در ساختمانهای مسکونی را بررسی می کنیم. امروزه ، لوله کشی فاضلاب ساختمان با مواد مختلف انجام می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی فاضلاب ساختمان

هدایت آب های مصرفی و فاضلاب انسانی و شستشوی آن از ساختمان و انتقال آن به چاه ها یا فاضلاب شهری وظیفه این خط لوله است. شیب یکی از اصول و مفاهیم اصلی لوله کشی فاضلاب است که هنگام اجرا و طراحی باید توجه ویژه ای به آن شود.

شیب مناسب در لوله کشی فاضلاب لوله های افقی حدود یک درصد است ، شیب کمتر از این مقدار باعث راکد شدن و حرکت آهسته فاضلاب می شود و در نتیجه هیچ جامداتی در پایین لوله باقی نمی ماند و ته نشین نمی شوند.

شیب زیاد نیز باعث تخلیه سریع آب می شود به طوری که مواد جامد از مایع جدا شده و در کف لوله افقی باقی می ماند.
این نوع لوله کشی معمولاً یک لوله کشی آزاد است و بدون فشار از طریق نیروی جاذبه به درون چاه یا اگو شهری پمپاژ می شود.

البته در برج ها و ساختمان های بلند مرتبه نوعی لوله کشی اجرا می شود که در آن پساب ساختمان پس از هدایت به چاه اصلی و انباشته شدن در چاه ، هر از چندگاهی توسط پمپ های مخصوص به منهول شهر یا ماشین آلات تخلیه چاه تخلیه می شود .

دلیل این امر این است که در صورت گرفتگی در لوله های فاضلاب ، انسداد باعث بازگشت پساب ها به واحدهای فوقانی نمی شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

انواع لوله کشی فاضلاب

معایب و مزایای لوله کشی پلیکا

لوله کشی با لوله پلیکا یکی از متداول ترین انواع لوله در ایران است. سهولت اجرا ، قیمت مناسب و در دسترس بودن لوله پلیکا در کلیه فروشگاههای تاسیساتی از دلایل پذیرش این نوع لوله و اتصالات است.

لوله پلیکا و اتصالات آن با چسب متصل می شود و نام علمی آن UPVC و PVC است که با این نام رایج شده است. درصد خلوص مواد اولیه و کربنات در لوله اتصالات پلیکا نقش عمده ای در کیفیت آن دارد.

شکنندگی و از بین رفتن چسب از ویژگیهای منفی این نوع سیستم هدایت و دفع فاضلاب است. البته ، هنگامی که در ساختار ساختمان تنش ایجاد می شود ، یک فاضلاب با پلیکا چنین نقاط ضعفی بیشتر آشکار می شود و در شرایط عادی و پایدار ، شاید برای سالها ، تعمیرات لوله کشی ساختمان پلیکا نیز از همه انواع دیگر لوله ها راحت تر است.

در لوله کشی فاضلاب ، شیب زیاد، کف ساختمان را بالا می آورد و شیب کم حرکت را کند می کند و سبب رسوب فاضلاب و انسداد لوله های فاضلاب می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

ویژگی های لوله پوش فیت

لوله های فاضلاب با لوله های فشاری که نسل جدید لوله های فاضلاب هستند. حدود ده سال است که در تهران و بعضی از شهرهای بزرگ تا حدودی رایج است. البته قیمت نسبتاً بالای لوله ها و اتصالات آن را آنطور که باید ساخته است و شاید این نوع لوله ها نصب نشده باشد.

اما در هر صورت ، تولیدکنندگانی که با مواد محکم کار می کنند ، سعی می کنند از این نوع لوله کشی ساختمان استفاده کنند. ضد آب بودن لوله ها و اتصالات با اورینگ انجام می شود و کیفیت اورینگ ها در لوله کشی پوش فیت بسیار مهم است .

یکی از معایب این نوع لوله کشی ، پوسیدگی اورینگ ها است که البته 15 تا 20 سال و شاید بیشتر طول می کشد.

لوله کشی با لوله های پلی اتیلن از چندین سال پیش معمول بوده است ، این نوع لوله مقاومت زیادی دارد. اما به دلیل ضعف در مکان هایی که جوش می خورد ، محبوبیت چندانی ندارد. لوله ها و اتصالات این نوع لوله ها با جوشکاری و اتو به هم متصل می شوند و در کنار هم قرار می گیرند.

بنابراین ، ساختمان استاندارد آمریکا (ASTM) این نوع لوله های فاضلاب را تأیید نکرده است. لوله فاضلاب چدنی در گذشته در ایران نصب شده بود ، اما به دلیل مشکلات اجرایی و قیمت بالای چدن در لوله کشی ساختمانهای مسکونی کاملاً منسوخ شده است.

چدن بیشتر در سازه های بزرگی مانند استادیوم ها که تنش زیادی روی لوله های پساب وجود دارد استفاده می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

نکات رعایت شده برای انجام لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان به صورت اصولی

 • در ساختمان های اداری و مسکونی به دلیل وجود ارتفاع باید حداقل فشار آب وجود داشته باشد. برای این کار اکثرا با نصب پمپ آب کم فشاری آب حل می شود.
 • در نصب آبگرمکن، پکیج دیواری و تاسیسات حرارتی باید انسباط آب بر اثر گرما باعث آسیب رساندن به تجهیزات نشود.
  با انتخاب لوله مناسب مانع از خوردگی لوله آب در مرور زمان شوید. امروزه به دلیل خوردگی بیش از حد لوله های آب از لوله های پلیمری استفاده می شود.
 • با توجه به موقعیت کار از این لوله کشی به صورت توکار و روکار استفاده کنید.
 • شیب بندی لوله ها آب و فاضلاب باید به حد استاندارد رعایت شود.
 • در انجام کار لوله کشی باید دقت لازم را بکار برد و مشکل نشتی آب به وجود نیاید در صورت وجود نشتی آب می توانید با آوردن یک لوله کش و استفاده از نشت یاب به راحتی نشتی آب را پیدا کنید.
 • ارتفاع قرار گرفتن لوله های در سطح زمین باید به حدی باشد که نه آنقدر گود باشد و نه آقدر بالا باشد که با عبور یک کامیون روی کف باعث شکستگی لوله آب شود.
 • برای لوله کشی چاه فاضلاب می توانید از لوله های چدنی، پی وی سی، سیمانی استفاده کنید.
 • برای لوله کشی آب از لوله های گالوانیزه یا پلاستیکی و پلیمری استفاده می کنند.
 • نصب رادیاتور شوفاژ نصب و تعویض شیر فلکه و شیر گازی معیوب ساختمان
 • انشعاب لوله گاز
 • نصب و تعمیرات شیرآلات توالت فرنگی،روشویی کابینتی، لوازم سرویس بهداشتی دوش ظرفشویی دستشویی
لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

تست لوله کشی فاضلاب

لوله کشی ساختمان با هر نوع لوله ای که اجرا شود ، باید پس از اجرا آزمایش شود. آزمایش های لوله کشی فاضلاب دو نوع است.

 1. تست آب بندی
 2. تست آب رو

لوله کشی با آزمایش آب بندی با پر کردن کل سیستم ساختمان و چندین ساعت یا چند روز تحت فشار انجام می شود. اگر لوله کشی ساختمان از این نوع تست بدون نشت آب باشد ، لوله کش کار بسیار قوی و حرفه ای انجام داده است.

لوله فاضلاب برای تست آب رو ساختمانهای کوچک و لوله کشی با پلیکا آزمایش می شود. در آزمون آب رو بدون کیپ کردن لوله ها باقی مانده و فاضلاب به فاضلاب شهری یا چاه هدایت می شود ، در صورت عدم نشت ، کار با موفقیت انجام شده است.

یکی از اصول لوله کشی ساختمان و نحوه انجام آن این نیست که سوکت ها را از بالا به پایین معکوس کنید.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی پوش فیت

لوله کشی پوش فیت نوعی لوله کشی فاضلاب است که در کشور ما در ده سال گذشته رایج شده است ، و به خصوص برای ساختمان های بلند مرتبه که امکان استفاده از لوله کشی چدن گران است و قابل اجرا نیست ، از لوله کشی با اتصالات پوش فیت استفاده می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

 

لوله کشی آب و فاضلاب

لوله کشی آب و فاضلاب

نمونه کارهای ما

جهت دریافت مشاوره با تلفن تماس 09122476235 تماس بگیرید کارشناسان ما به صورت تمام وقت در خدمت شما هستند