لوله‌کشی آب و فاضلاب

با ثبت شماره تماس از تخفیف 10 درصدی و مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید

لوله کشی آب و فاضلاب

اگر به نحوه ی دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشتی در سال های اخیر را به یاد بیاورید، می بینید که چه راه دشواری برای دسترسی به آب سالم و بهداشتی در خانه باقی وجود داشته است! سالها پیش، وقتی اجداد ما مجبور بودند از چاههای عمیق آب بگیرند یا آب خود را از چشمه ها و رودخانه ها بگیرند، کسی فکر نمی کند که روزی لوله کشی آب وارد خانه ها شود و مصرف آب به این راحتی بشود.

امروزه، لوله های آب و فاضلاب دسترسی سریع به آب بهداشتی را فراهم کرده است و همچنین پساب های باقی مانده را نیز می توان به راحتی از خانه ها تخلیه کرد. اما لوله کشی آب گاهی مشکلاتی دارند و نیاز به تعمیر، تعویض یا نگهداری دارند. لوله های آب همچنین می توانند نشت کنند، بشکنند و سایر مواردی که باید خیلی سریع برطرف شوند.

چه زمانی به لوله کشی آب نیاز داریم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ما به دنبال لوله کشی آب ساختمان باشیم. زیرا اگر لوله کشی آب با مشکل روبرو شوند، زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد. به همین دلیل، هر زمان که کوچکترین مشکلی در سیستم لوله کشی آب ساختمان مشاهده کردیم، باید آن را برطرف کنیم. اما ما معمولاً در موارد زیر به دنبال لوله کش آب ساختمان هستیم:

اگر تصمیم بگیریم که آب ساختمان را لوله کشی کنیم.

در صورت آسیب دیدن هر قسمت از لوله ها و نیاز به تعمیر آنها.

اگر خطوط آب و فاضلاب نشتی داشته باشد، شکاف و پارگی دارد و نیاز به تعمیر و تعویض دارد.

البته مشکلات مربوط به ساخت لوله کشی آب به این موارد محدود نمی شود و ممکن است مشکلات دیگری در سیستم لوله کشی آب منازل وجود داشته باشد که نیاز به لوله کشی دارد.

تشخیص ترکیدگی لوله آب

همانطور که یک لوله کشی آب ساختمان باید به صورت حرفه ای انجام شود تا به مرور زمان به ساختمان آسیب نرسد، تشخیص ترکیدگی لوله  آب و لوله های فاضلاب نیز باید به صورت حرفه ای انجام شود. مراحل تشخیص شکستگی لوله آب با تشخیص خراب شدن خط فاضلاب متفاوت است. زیرا معمولاً هنگام سوراخ شدن لوله های آب، سولفات می شوند و زنگ می زنند. اما یافتن یک شکستگی فاضلاب بسیار دشوارتر است زیرا لوله های فاضلاب معمولاً توکار ساخته می شوند و شما باید شواهدی مانند نمناک بودن در دیوارها، صدای آب روی دیوارها و … پیدا کنید، سپس آن را برطرف کنید. بعضی اوقات با کمک دستگاه های نشت یاب می توان مشکل لوله کشی ساختمان را شناسایی و برطرف کرد. مجموعه آریا سازه همچنین کارشناسان و متخصصان کاربلد را برای تشخیص ترکیدگی لوله های مختلف و لوله کشی آب برای ساختمان انجام می دهد.

مزایای لوله کشی آب به صورت استاندارد

توجه داشته باشید که اولین قدم برای داشتن لوله کشی با کیفیت بالا، انتخاب لوله های با کیفیت و مقاومت بالا است. زیرا اگر لوله کشی به روش استاندارد انجام شود، اما مواد لوله ها و شیرهای استفاده شده کیفیت خوبی نداشته باشد، پس از مدتی شاهد خرابی و ترکیدگی لوله ها در قسمت های مختلف ساختمان خواهیم بود.

توصیه مهم یک کارشناس لوله کشی آب ساختمان به کسانی که قصد تعویض لوله های خانگی خود را دارند تهیه تجهیزات و لوله های با کیفیت بالا و واگذاری کار به فنی ترین تکنسین های این حوزه است.

اقدامات قبل از لوله کشی آب ساختمان

قبل از احداث لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان، مسیرهای عبور لوله ها باید با سایر خطوط (ساختمانی، برقی، مکانیکی) مطابقت داده شود تا از کار مجدد کار جلوگیری شود.

لازم به ذکر است که اساساً در اجرای تاسیسات ساختمانها اساس کار برنامه های از پیش برنامه ریزی شده است و بنابراین پیش بینی های لازم جهت جلوگیری از تداخل لوله ها در قسمتهای مختلف پیش از نصب انجام می شود.

با این حال، در بسیاری از موارد، بسته به شرایط خاص کار، برنامه ها تغییر می کند که پیمانکار موظف است قبل از شروع کار همه عناصر اجرا را بررسی کند.

لوله کشی آب

روشهای معمول لوله کشی آب

روشهای مختلفی برای لوله کشی آب ساختمان و تأمین آب وجود دارد که بیشترین استفاده از آنها شامل: سیستم توزیع آب ساختمان با استفاده از مخزن ثقلی، سیستم توزیع آب ساختمان با استفاده از مخزن تحت فشار و سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از بوستر پمپ است.

لوله کشی آب را می توان به روش های زیر انجام داد:

لوله کشی روکار

لوله کشی آب به روش کلکتوری

لوله کشی آب با لوله های پلیمری

لوله کشی آب با لوله های 5 لایه

تست نشتی لوله کشی آب قبل از پایان کار

یکی از بزرگترین مشکلات سیستم لوله کشی آب آشامیدنی وجود نشت در بعضی نقاط است. به دلیل ایراد و مشکلات در برخی از محصولات، احتمال نشت در سیستم لوله کشی در اتصالات وجود دارد. نشت آب باعث هدر رفتن آب می شود و در صورت ادامه باعث ریزش ساختمان خواهد شد، بنابراین هر گونه نشتی در سیستم لوله کشی باید از بین برود. با استفاده از فشار سنجها در ورودی و خروجی کلیه مقاطع و کفها می توان نشتی را پیدا و ترمیم کرد. این کار باید قبل از سفت کاری و پارتیشن بندی با نصب فشارسنج در ورودی و خط اصلی و نصب فشار سنج در قسمت های مختلف انجام شود، در صورت کاهش فشار می توان نتیجه گرفت که ما نشتی در راه آب در لوله داریم.